Blízky východ

24

Komentáre

  • 22.4.23
    Taliansky turista zahynul v starobylom meste Petra
    Taliansky turista zahynul v piatok po páde z výšky 30 metrov, keď v starovekom skalnom meste Petra v Jordánsku kráčal po chodníku uzatvorenom pre peších. Správu v sobotu potvrdili kompetentné zdroje, na ktoré sa odvolala talianska tlačová agentúra ANSA.
    Tridsaťročný muž z Turína cestoval po Jordánsku sám.
    Polícia začala vyšetrovanie jeho úmrtia v svetoznámej archeologickej lokalite.
    Starobylé zvyšky jordánskeho mesta Petra vyhlásili v portugalskom Lisabone 7. júla 2007 za jeden zo siedmich nových divov sveta. Od roku 1985 je Petra zaradená do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Pozostatky kamenného mesta, ktoré od siedmeho storočia upadlo do zabudnutia, odkryli v 19. storočí.
    Budovy mesta boli vysekané do pieskovcových stien, ktoré žiaria rôznymi odtieňmi ružovej či červenej farby. Najznámejšou zachovalou stavbou v Petre je budova, ktorá sa volá Faraónova pokladnica. Túto stavbu a vlastne celé starobylé mesto Petra preslávil aj film. Podstatná časť filmu Indiana Jones a posledná krížová výprava (1989) amerického režiséra Stevena Spielberga sa odohráva práve na tomto mieste.
    https://www.teraz.sk/zahranicie/taliansky-turista-zahynul-v-starobylom-m/709517-clanok.html


    Peter je mužské prvé meno. Pôvod má v gréckom slove Petros (πέτρος) s významom skala alebo kameň. Meno vzniklo z prívlastku pevný ako skala. Na Slovensku má meniny 29. júna.[1] Ženská obdoba mena je Petra.
    https://sk.wikipedia.org/wiki/Peter_(prvé_meno)

    Peter - apoštol
    Atribútmi sv. Petra sú kľúč (kľúče), obrátený kríž, kohút alebo rybárska loďka. Zobrazený ako starý muž držiaci v ruke kľúče býva od starokresťanských čias až do súčasnosti častým námetom umeleckých diel. Patrocínium sv. Petra má na svete množstvo sakrálnych stavieb; zo všetkých je pravdepodobne najznámejšia Bazilika sv. Petra vo Vatikáne, postavená nad údajným hrobom sv. Petra.
    https://sk.wikipedia.org/wiki/Peter_(apoštol)

    Petra sa nachádza za vstupnou bránou nazývanou siq. Mesto vzniklo v dokonale krytom mieste, kde sa stretávajú tri údolia. Mesto bolo založené pravdepodobne medzi 3. st. pred Kr. a 1. st. po Kr. V tom čase údolie obsadili Nabatejovci. Petra sa stala hlavným mestom kráľovstva. Neskôr ovládli Petru Rimania. Mesto leží na mieste, kadiaľ viedla cesta do južnej Ázie, takže ovládalo obchod s korením.
    https://sk.wikipedia.org/wiki/Petra_(Jordánsko)
    https://bubo.sk/blog/dejiny-vytesane-do-pieskovcovych-skal

    Turín
    https://sk.wikipedia.org/wiki/Turín

  • Sýriak požaduje od Washingtonu kompenzáciu za nelegálny vývoz ropy – ministerstvo zahraničia

    BEJRÚT 23. apríla /TASS/. Sýria nalieha na medzinárodné spoločenstvo, aby ukončilo systémové drancovanie svojho prírodného bohatstva zo strany Spojených štátov a ich polovojenských zástupcov, uviedlo vo svojom vyhlásení ministerstvo zahraničných vecí krajiny.
     
    "Sýria odsudzuje kroky amerických okupačných síl a požaduje kompenzáciu za ekonomickú stratu spôsobenú nelegálnym vývozom ropy z polí na severovýchode krajiny," uviedlo ministerstvo, citované tlačovou agentúrou SANA. "Plienenie prírodného bohatstva, ktoré patrí sýrskemu národu, je v rozpore s medzinárodným humanitárnym právom a vedie k ochudobneniu a utrpeniu občanov," poznamenalo ministerstvo.
     
    "USA by mali prestať podporovať teroristické a separatistické tímy a stiahnuť jednotky zo sýrskeho územia," uviedlo ministerstvo zahraničných vecí. Niekoľko veľkých dávok sýrskej ropy bolo od začiatku apríla prevezených do Iraku a Turecka, dodala. Podľa ministerstva boli straty Sýrie v ropnom a plynárenskom sektore ku koncu roka 2022 na úrovni 107,1 miliardy dolárov.

    Damascus demands compensation from Washington for illegal oil export — Foreign Ministry - World - TASS

  • 28.4.23
    V Egypte našli sochu Budhu; ukazuje na súvislosti so starovekou Indiou
    V egyptskom starovekom prístavnom meste Baranís na pobreží Červeného mora objavili vzácnu sochu Budhu, ktorá vrhá nové svetlo na obchodné vzťahy Egypta s Indiou v období Rímskej ríše.
    Sochu objavila poľsko-americká výskumná expedícia, potvrdil v stredu egyptský vládny rezort pre pamiatky.
    Tento nález je "dôležitým dôkazom obchodných vzťahov medzi Egyptom a Indiou počas rímskej éry", uviedol šéf egyptskej najvyššej rady pre starožitnosti Mostafa Wazírí.
    Socha, ktorej chýba časť pravého boku a pravá noha, meria 71 centimetrov a zobrazuje Budhu so svätožiarou okolo hlavy a lotosovým kvetom po jeho boku.
    Baranís bol jedným z najväčších námorných prístavov v Egypte v rímskej ére a často doň mierili lode z Indie naložené korením, polodrahokamami, textilom a slonovinou.
    Egypt v uplynulých rokoch zaznamenal mnoho významných archeologických objavov v rámci pokusov o oživenie svojho dôležitého odvetvia cestovného ruchu po rokoch politických nepokojov a covidovej pandémie.
    Kritici tvrdia, že táto iniciatíva uprednostňuje pozornosť médií pred serióznym vedeckým výskumom.
    "Klenotom" vládnych plánov je dlho odkladané otvorenie Veľkého egyptského múzea (GEM) neďaleko pyramíd v Gíze. Egyptská vláda plánuje do roku 2028 prilákať do krajiny ročne 30 miliónov turistov, pričom pred pandémiou ich bolo 13 miliónov.
    https://www.teraz.sk/zahranicie/v-egypte-nasli-sochu-budhu-ukazuje-na/710761-clanok.html


    7.5.23
    Sýria sa po takmer 12 rokoch vracia do Ligy arabských štátov
    Ministri zahraničných vecí Ligy arabských štátov (LAŠ) sa v nedeľu dohodli na opätovnom prijatí Sýrie do tejto organizácie. Účasť Sýrie v LAŠ bola pozastavená na takmer 12 rokov.
    "Vládne delegácie zo Sýrie obnovia svoju účasť na stretnutiach Ligy arabských štátov," uvádza sa vo vyhlásení šéfov diplomacií.
    Ministri poukázali na svoju "žiadostivosť" nastoliť vedúcu úlohu arabských štátov pri snahách o vyriešenie sýrskej krízy a jej humanitárnych, bezpečnostných a politických dôsledkov. Dodali, že humanitárnu pomoc musia dostať všetci tí, čo ju potrebujú.
    Súhlasili tiež so sformovaní ministerského výboru, aby pokračoval "priamy dialóg so sýrskou vládou s cieľom dosiahnuť komplexné riešenie".
    Sýrii bola pozastavená účasť v 22-člennej Lige arabských krajín v roku 2011 po brutálnom zásahu sýrskeho prezidenta Bašára Asada proti demonštrantom a neskôr aj proti civilistom počas povstania, ktoré vyústilo do občianskej vojny. V jej dôsledku doposiaľ podľa AFP zahynulo vyše 500.000 ľudí, milióny ľudí museli opustiť svoje domovy a bola zničená veľká časť infraštruktúry a priemyslu Sýrie.
    Hoci boje na frontových líniách z veľkej časti utíchli, nemá sýrska vláda stále pod kontrolou časti územia na severe krajiny. Ani po 12 rokoch trvania konfliktu sa pritom nepodarilo nájsť politické riešenie tejto civilnej vojny.
    Asadovi sa však podarilo upevniť si kontrolu nad väčšinou územia Sýrie a stále viac krajín v posledných rokoch preto prijíma kroky k vzájomnému zmiereniu sa so Sýriou. Tento trend sa ešte viac zrýchlil po februárovom ničivom zemetrasení, ktoré zasiahlo pohraničnú oblasť Sýrie a Turecka. K zlepšovaniu vzťahov Sýrie s inými krajiny pomohlo tiež Čínou sprostredkované obnovenie vzťahov Saudskej Arábie s Iránom.
    Podobné diplomatické aktivity sú pritom stále častejšie pred blížiacim sa summitom LAŠ, ktorý sa uskutoční 19. mája v Saudskej Arábii. Asad sa pritom na summite LAŠ naposledy zúčastnil v roku 2010, pripomína AFP.
    https://www.teraz.sk/zahranicie/syria-sa-po-takmer-12-rokoch-vracia-do/712665-clanok.html


    7.5.23
    Pri dopravnej nehode na diaľnici v Turecku zahynulo najmenej 12 ľudí
    Najmenej 12 ľudí zahynulo a ďalších 31 utrpelo zranenia, z toho traja vážne, pri zrážke viacerých vozidiel v provincii Hatay na juhu Turecka.
    K nehode došlo na diaľnici spájajúcej mestá Iskenderun a Antakya v sobotu neskoro večer.
    Nákladné auto naložené sutinami narazilo do iného nákladného auta, ktorého vodič nezvládol riadenie. Prešiel do protismeru, kde narazil do deviatich áut a dvoch mikrobusov, informovali miestne médiá. Vozidlá po náraze začali horieť.
    Mnohé z nich boli zaparkované popri ceste pri čerpacej stanici, kde sa priatelia a príbuzní prišli rozlúčiť s mužmi, ktorí odchádzali na povinnú vojenskú službu.
    Turecký minister zdravotnícka Fahrettin Koca uviedol, že na miesto nehody bolo vyslaných 22 sanitiek a tri tímy zdravotníckych záchranárov.
    Provincia Hatay bola jednou z najviac zasiahnutých oblastí, ktorú 6. februára postihlo mimoriadne ničivé zemetrasenie. Podľa vlády si v Turecku vyžiadalo najmenej 50.783 obetí na životoch.
    Úrady naďalej v oblasti odstraňujú sutiny zničených domov.
    https://www.teraz.sk/zahranicie/pri-dopravnej-nehode-na-dialnici-v-ture/712620-clanok.html


    9.5.23
    Izrael podnikol letecké útoky v pásme Gazy, úrady hlásia deväť obetí
    Izraelská armáda tvrdí, že útoky boli cielené na sídla troch vysokopostavených veliteľov Islamského džihádu zodpovedných za nedávne raketové útoky na Izrael.
    https://www.teraz.sk/zahranicie/izrael-podnikol-letecke-utoky-v-pasme/712854-clanok.html

  • 27.5.23

    Na hranici Iránu a Afganistanu vypukli ozbrojené zrážky kvôli vode



  • 1.6.23

    Pakistan: Na hraničnom stanovisku s Iránom boli zabití dvaja vojaci


  • Zora
    upravené Sun 4 Jun 2023 #38->

    4.6.23

    Porucha ropného tankera prerušila lodnú dopravu: Zablokovala dôležitú vodnú cestu!

    Porucha ropného tankera v nedeľu prerušila lodnú dopravu v egyptskom Suezskom prieplave. TASR informuje podľa agentúry AP. Loď Seavigour plaviaca sa pod maltskou vlajkou sa poškodila na dvanástom kilometri prieplavu v smere zo Stredozemného mora.

    https://www.cas.sk/clanok/2806109/porucha-ropneho-tankera-prerusila-lodnu-dopravu-zablokovala-dolezitu-vodnu-cestu/

    --

    3.6.23

    Vznikla nová námorná aliancia v Perzkom zálive: Pozrite, koľké štáty sa spojili! Plánujú oslobodiť región

    Vysoko postavený iránsky veliteľ v sobotu oznámil vytvorenie novej námornej aliancie v Perzskom zálive, ktorú tvoria Irán, Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty (SAE), Omán, Katar, Irak a India.

    "Čoskoro budeme svedkami oslobodenia nášho regiónu od nepovolených síl. Obyvatelia regiónu budú hrať dominantnú úlohu v oblasti bezpečnosti nasadením vlastného vojska," povedal veliteľ iránskeho námorníctva Šahrám Irání. Príslušné partnerské krajiny bezprostredne toto spojenectvo nepotvrdili.

    Oznámenie nadväzuje na nedávne zblíženie sa medzi bývalými rivalmi Iránom a Saudskou Arábiou, ktoré podľa odborníkov prinieslo významné strategické zmeny v regióne.

    Iránski predstavitelia už skôr oznámili, že po marcovom námornom cvičení s Ruskom a Čínou plánujú do aliancie zapojiť aj ďalšie štáty. Irán rozšíril svoje partnerstvo s týmito krajinami vzhľadom na medzinárodné sankcie, ktorým čelí.

    Spojené štáty, úhlavný nepriateľ Iránu, majú v Perzskom zálive tiež silnú námornú prítomnosť. Zo svojej základne v ostrovnom štáte Bahrajn hliadkuje v medzinárodných vodách regiónu Piata flotila USA a pravidelne kontroluje lode, či sa nepodieľajú na ilegálnych dodávkach zbraní.

    Vojenské incidenty v Perzskom zálive pravidelne vyvolávajú prudké politické napätie. Najmä Hormuzský prieliv, 55 kilometrov široká úžina medzi Iránom a Ománom - sa považuje za jednu z najdôležitejších námorných trás pre globálny vývoz ropy.

    https://www.cas.sk/clanok/2806059/vznikla-nova-namorna-aliancia-v-perzkom-zalive-pozrite-kolke-staty-sa-spojili-planuju-oslobodit-region/

    --

    4.6.23

    Izraelský premiér pení: Egyptskú stráž obviňuje zo spáchania teroristického činu!

    Izraelský premiér Benjamin Netanjahu označil v nedeľu (4.6.) zabitie troch vojakov egyptskou pohraničnou strážou za teroristický útok a požaduje spoločné vyšetrovanie s Káhirou. TASR informuje podľa agentúry Reuters.


  • Výber:

    --

    Turecko

    8.6.23

    V Egejskom mori objavili vrak britskej ponorky nezvestnej od roku 1942


    10.6.23

    Tureckú nákladnú loď pri pobreží Talianska ohrozovali piráti


    10.6.23

    Výbuch v ankarskej továrni na zbrane si vyžiadal päť mŕtvych

    --

    Egypt

    8.6.23

    Egypt pre spornú výstavu zakázal holandským archeológom vykopávky

    --

    Maroko

    8.6.23

    V Maroku sa zrútila budova, pod troskami zahynuli najmenej dvaja ľudia


    11.6.23

    Zrútenie časti priemyselnej budovy v Maroku si vyžiadalo päť obetí

    --

    Afganistan

    8.6.23

    Na pohrebe zavraždeného guvernéra Badachšánu vybuchla bomba


    10.6.23

    K atentátu v provincii Badachšán sa prihlásil Islamský štát


    --

    Tunisko

    8.6.23

    Tuniská armáda pátra po nezvestnom vrtuľníku, pravdepodobne sa zrútil


  • 13.6.23

    Pri nehode vrtuľníka v Sýrii utrpelo zranenia 22 amerických vojakov

    --

    12.6.23

    Irán vedie nepriame rokovania s USA prostredníctvom Ománu



  • 1.6.23

    Kate a William sa objavili na svadbe jordánskoho princa: Princezná zatienila aj krásnu nevestu

    Jordánsky korunný princ Husajn bin Abdalláh si vo štvrtok v kráľovskom paláci v Ammáne zobral za manželku saudskoarabskú architektku Radžwu as-Sajfovú.

    Svadba sa konala podľa tradičného islamského obradu. TASR správu prevzala z agentúry AP. Na svadobnom obrade 28-ročného korunného princa, najstaršieho syna jordánskeho kráľa Abdalláha II., s Radžwou as-Sajfovou, ktorá pochádza z prominentnej saudskoarabskej rodiny, sa zúčastnilo množstvo zahraničných štátnych predstaviteľov a panovníkov vrátane britského princa Williama s manželkou Kate či prvej dámy Spojených štátov Jill Bidenovej.

    /.../

    Agentúra AP sa domnieva, že táto kráľovská svadba má pre Jordánsko a celý región mimoriadny význam, keďže symbolizuje kontinuitu v tejto blízkovýchodnej krajine. Mohla by tiež pomôcť Jordánsku nadviazať lepšie vzťahy so susednou Saudskou Arábiou, ktorá je bohatá na ropu.


    --

    13.6.23

    Na najvyššom mrakodrape sveta Burdž Chalífa v Dubaji zažiarili ruské národné farby

    Najvyššia budova sveta Burdž Chalífa sa večer 12. júna rozsvietila vo farbách ruskej trikolóry. Stalo sa tak pri príležitosti Dňa Ruska, ktorý pripadol práve na pondelok. Podľa ruskej agentúry TASS sa do rovnakých farieb odela aj budova Národnej ropnej spoločnosti v Abú Zabí.

    Video nasvietenej dubajskej stavby s ruskou národnou hymnou v pozadí sa objavilo aj na oficiálnom instagramovom profile Burdž Chalífa. „Burdž Chalífa oslavuje bohatú históriu, živú kultúru a významné úspechy Ruska. Želáme ruskému národu nezabudnuteľnú oslavu a budúcnosť vydláždenú jednotou a prosperitou,“ okomentovali video správcovia profilu.


  • 20.6.23

    Tuniský prezident: Európe nebudeme robiť pohraničnú stráž

    Tunisko nechce slúžiť pre Európu ako pohraničná stráž a takisto nebude súhlasiť s tým, aby doň presídľovali migrantov deportovaných z EÚ, lebo tadiaľ prechádzali naposledy. Povedal to tuniský prezident Kaís Saíd po tom, čo prijal ministrov vnútra Francúzska a Nemecka.

    Európska únia sa v snahe zabrániť ďalším migračným katastrofám v Stredozemnom mori obrátila na Tunisko, z ktorého sa migranti usilujú dostať do Európy cez Stredozemné more, a ponúkla mu pomoc s cieľom spomaliť migračné toky. Väčšina migrantov je zo subsaharskej Afriky a cez Tunisko iba prechádza, avšak medzi migrantmi smerujúcimi do Európy je aj mnoho Tunisanov utekajúcich pred hospodárskou krízou vo svojej vlasti.

    Aj napriek obavám z obmedzovania ľudských práv pod čoraz autokratickejšou vládou tuniského prezidenta oznámil francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin pomoc pre Tunisko v hodnote 25 miliónov eur. Majú sa použiť na nákup vybavenia na ochranu hraníc a výcvik pohraničnej stráže. Európska komisia zároveň Tunisku ponúkla miliardu eur v rôznych formách pomoci. Podporu ponúklo aj Taliansko.

    Tuniský prezident okrem rozbitia prevádzačských skupín vidí riešenie vo zvýšení rozvojovej pomoci a boji proti chudobe. "Pracujme spoločne na odstránení príčin, ktoré viedli k tejto situácii," dodal.

    Nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová ešte pred schôdzkou s tuniským prezidentom avizovala, že cieľom je "vytvoriť legálne migračné trasy", aby sa predišlo úmrtiam migrantov na mori.

    Ide o tretiu návštevu vysokopostavených predstaviteľov Francúzska a Nemecka v Tunisku za posledné dva týždne. Tá najnovšia nasledovala po minulotýždňovým potopení sa lode s migrantmi pri pobreží Grécka, pri ktorom zahynulo najmenej 80 ľudí a niekoľko stovák je naďalej nezvestných.

    ---

    S migrantmi to bude viac než zúfalé, nedávno som pozerala film Rimini a jediné, čo si pamätám, že migranti boli všade, ako pozadie.

    https://www.critic.de/film/rimini-16052/bilder/255603/

    https://www.csfd.cz/film/1143534-rimini/prehled/

  • Irak vyhostil švédskeho veľvyslanca pre plánované spálenie Koránu v Štokholme

    Bagdad tiež odvoláva chargé d'affaires zo Švédska.

    Bagdad tiež „informoval švédsku vládu... že akékoľvek opakovanie incidentu zahŕňajúceho pálenie Koránu na švédskej pôde by si vyžiadalo prerušenie diplomatických vzťahov“, uvádza sa vo vyhlásení.

     Rozhodnutie odvolať chargé d'affaires do Švédska prišlo, keď sa protest v Štokholme začal, ale predtým, ako demonštranti odišli bez toho, aby spálili Korán.

     Billström povedal, že útok na veľvyslanectvo je „úplne neprijateľný a vláda tieto útoky dôrazne odsudzuje“.

     Dodal: "Vláda je v kontakte s vysokými predstaviteľmi Iraku, aby vyjadrila naše zdesenie."

     Ministerstvo zahraničných vecí vo Washingtone ostro odsúdilo útok na veľvyslanectvo a kritizovalo iracké bezpečnostné sily za to, že nezabránili demonštrantom preniknúť do diplomatického úradu.

     EÚ tiež odsúdila útok a uviedla, že sa teší na „rýchle prijatie potrebných bezpečnostných opatrení“ zo strany Iraku, aby sa predišlo ďalším incidentom.

    https://www.theguardian.com/world/2023/jul/20/protesters-angered-by-quran-burning-storm-swedens-embassy-in-baghdad

  • Pláže tureckého letoviska Şile sú po objavení nevybuchnutých mín zatvorené

    Všetky pláže čiernomorského letoviska Şile, ktoré sa nachádza neďaleko Istanbulu, sú uzavreté kvôli nálezu nevybuchnutých nábojov. 31. júla vyšlo najavo, že pláž Sofular bola v letovisku Şile uzavretá. Našlo sa tam najmenej 28 nevybuchnutých mín. Odborníci pokračujú v prieskume územia.

    19. júla hliadková loď Čiernomorskej flotily „Sergej Kotov“ objavila unášanú ukrajinskú mínu 180 km severovýchodne od Bosporu. Ministerstvo obrany Ruskej federácie informovalo, že rozhodnutím veliteľa lode bol do vzduchu zdvihnutý vrtuľník Ka-27, ktorého posádka zničila mínu guľometnou paľbou.

    Ruská FSB už skôr varovala, že podvodné míny inštalované ukrajinským námorníctvom v Čiernom mori by sa mohli kvôli pretrhnutiu káblov unášať smerom k Bosporu a Stredozemnému moru.

    https://www.nakanune.ru/news/2023/08/01/22729057/

    --

    Turecké médiá:

    Muž plávajúci na pláži v Şile si všimol kovové predmety v mori a nahlásil situáciu žandárstvu.

    Úrad guvernéra Istanbulu uviedol, že vyšetrovania vedené podvodnými obrannými silami potvrdili, že kovovými predmetmi boli nevybuchnuté delostrelecké granáty, pričom dodal, že potápačský tím 30. júla vytiahol osem predmetov.

    “ Bolo zistených najmenej 28 kusov streliva. Z identifikovaných munícií bolo osem z nich bezpečne privezených na breh, “uviedla kancelária v písomnom vyhlásení.

    Pobrežie / pláže zostanú zatvorené až do ukončenia procesu ničenia, zatiaľ čo nebolo poskytnuté žiadne ďalšie vysvetlenie týkajúce sa pôvodu alebo obdobia, do ktorého munícia patrí.

    https://www.hurriyetdailynews.com/unexploded-artillery-shells-detected-off-istanbuls-sile-185163

  • Iracké úrady zablokovali Telegram.

    Telegram bol v Iraku zablokovaný z dôvodov národnej bezpečnosti a zachovania integrity osobných údajov používateľov, informovalo tamojšie ministerstvo telekomunikácií, píše agentúra Reuters .

    Agentúra vo vyhlásení uviedla, že požiadala posla, aby zatvoril „platformy, z ktorých unikajú údaje z oficiálnych vládnych agentúr a osobné údaje občanov <...>, ale spoločnosť nereagovala ani neinteragovala so žiadnou z týchto žiadostí“.

    "Ministerstvo komunikácií potvrdzuje svoje rešpektovanie práv občanov na slobodu prejavu a komunikácie bez toho, aby bola dotknutá bezpečnosť štátu a jeho inštitúcií," zdôraznilo ministerstvo.

    https://www.rbc.ru/technology_and_media/06/08/2023/64cf8c049a794740bc857796

  • Budova Burdž Chalífa v Spojených arabských emirátoch (Dubaj), najvyššia budova na svete, bola pri príležitosti Dňa Ruska nasvietená vo farbách ruskej vlajky.

    https://vk.com/wall-104764077_470398

  • Indie poprvé použila rupie k nákupu ropy od UAE.

    https://casopisargument.cz/?p=52038

  • 20.8.23

    Izraelská armáda v Predjordánsku postrelila židovského osadníka

    Príslušníci izraelských bezpečnostných zložiek v nedeľu na okupovanom západnom brehu Jordánu postrelili izraelského civilistu. Armáda vo svojom vyhlásení vysvetlila, že vojaci strieľali na skupinu "maskovaných podozrivých", ktorí sa ukázali byť izraelskými občanmi.

    Ako informovala agentúra AFP, incident sa stal v izraelskej osade Maale Levona neďaleko palestínskeho mesta Nábulus, kde vojaci pátrajú po podozrivom zo zabitia dvoch Izraelčanov, ktorí prišli o život v sobotu pri streľbe v autoumyvárni v palestínskom meste Huwwára južne od Nábulusu.

    V Huwwáre v poslednom čase došlo k viacerým útokom na židovských osadníkov alebo izraelskú armádu. Osadníci obvykle reagovali odvetnými útokmi na mesto i okolité palestínske dediny, objasnila AFP.

    Izraelská armáda uviedla, že vojaci zasahujúci v nedeľu nadránom v osade Maale Levona spustili paľbu podľa štandardných operačných postupov, pri ktorej bol jeden z podozrivých zranený.

    "Neskôr sa ukázalo, že podozriví sú maskovaní izraelskí občania," píše sa vo vyhlásení armády, ktorá neposkytla ďalšie podrobnosti. Uviedla len, že incident sa vyšetruje.

    Denník The Times of Israel (TOI) k incidentu dodal, že vojaci strieľali na skupinu maskovaných osôb, ktoré údajne hádzali kamene na palestínske vozidlá idúce po rýchlostnej ceste. Vojaci spustili paľbu po tom, čo jeden z maskovaných osadníkov údajne počas zatýkania hodil ďalší kameň, spresnil TOI.

    Po sobotňajšej streľbe v meste Huwwára izraelská armáda prijala opatrenia, ktorých cieľom je zabrániť židovským osadníkom v podobných odvetných útokoch. Do oblasti Huwwára bol vyslaný prieskumný armádny prápor s niekoľkými tímami pohraničnej polície.

    Medzičasom izraelské bezpečnostné zložky pokračujú v pátraní po páchateľovi útoku v Huwwáre aj v nedeľu.

    Izrael okupuje Západný breh a východnú časť Jeruzalema od šesťdňovej vojny v roku 1967. Predjordánsko je domovom takmer troch miliónov Palestínčanov a približne 490.000 Izraelčanov, ktorí žijú v osadách považovaných podľa medzinárodného práva za nelegálne.


  • 21.8.23

    Afganistan spustil rozsiahlu kampaň na očkovanie proti detskej obrne

    V Afganistane v pondelok spustili rozsiahlu kampaň zameranú na očkovanie proti detskej obrne. Tamojšie úrady tak chcú pred týmto ochorením ochrániť 11 miliónov detí mladších ako päť rokov.

    Talibanom riadené ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že kampaň potrvá štyri dni a bude prebiehať vo všetkých 34 provinciách. Len na severe Afganistanu a v provincii Uruzgán kampaň začne o deň neskôr z technických dôvodov.

    Podľa oficiálnych údajov bolo tento rok v Afganistane zaznamenaných najmenej päť prípadov nákazy tzv. divokým poliovírusom. Vlani to boli dva prípady.

    Agentúra DPA pripomína že očkovacie kampane v Afganistane či Pakistane často narážajú na ťažkosťami v podobe rôznych konšpiračných teórií, napríklad o tom, že vakcinácia spôsobuje neplodnosť alebo že osoby, ktoré očkovanie vykonávajú, sú využívané na špionáž. Mnohí vakcinační pracovníci sa stali terčom útoku extrémistov.

    Predtým, než Taliban v auguste 2021 opäť prevzal moc v celom Afganistane, zakázal podomovú vakcináciu v oblastiach, ktoré mal pod kontrolou. Neskôr sa Organizácia Spojených národov (OSN) s predstaviteľmi Talibanu dohodla na obnovení vakcinačného programu.


  • Zora
    upravené Tue 29 Aug 2023 #51->

    27.8.23

    Egypt obnovil rokovania o kontroverznej etiópskej megapriehrade

    Egypt v nedeľu oznámil, že obnovil rokovania o kontroverznej etiópskej megapriehrade po tom, ako sa v júli dohodol na zmluve po rokoch napätia medzi oboma krajinami. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP.

    Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí a etiópsky premiér Abiy Ahmed sa v júli dohodli, že do štyroch mesiacov uzavrú dohodu.

    Obaja lídri sa stretli popri samite najvyšších afrických predstaviteľov z krajín susediacich s vojnou zmietaným Sudánom, ktorí sa snažia ukončiť tento krvavý konflikt.

    "V nedeľu ráno sa v Káhire začalo nové kolo rokovaní o Veľkej priehrade etiópskeho znovuzrodenia (GERD), a to za účasti egyptskej, sudánskej a etiópskej delegácie," oznámilo egyptské ministerstvo vodných zdrojov a zavlažovania.

    GERD v hodnote 4,2 miliardy dolárov je stredobodom regionálneho sporu, odkedy Etiópia v roku 2011 začala s realizáciou tohto projektu, pričom Egypt sa obáva, že sa tým zníži jeho podiel vody z Nílu, vysvetľuje AFP.

    Cieľom súčasných rokovaní je dosiahnuť dohodu, ktorá "zohľadní záujmy a obavy všetkých troch krajín", uviedol egyptský minister pre zavlažovanie Hání Sowílam a vyzval na "ukončenie jednostranných opatrení".

    Etiópia v júni oznámila začatie štvrtého napúšťania nádrže GERD napriek neustálym námietkam Egypta a niekedy aj Sudánu, ktoré sa nachádzajú na dolnom toku Nílu.

    Zdĺhavé rokovania o napúšťaní a prevádzke priehrady od roku 2011 doteraz nepriniesli dohodu medzi Etiópiou a jej susedmi na dolnom toku tejto africkej rieky.

    Egypt už dlho považuje priehradu GERD za existenčnú hrozbu, keďže je od Nílu závislý z 97 percent svojej potreby vody.

    Priehrada je napriek tomu ústredným prvkom rozvojových plánov Etiópie a vo februári 2022 Addis Abeba oznámila, že po prvýkrát začala vyrábať hydroelektrickú energiu.

    --

    --

    Čo je pre jedných znovuzrodenie, pre druhých môže byť veľmi pálčivý problém.

    Zaujímavá skratka:

    GERD - GastroEsophageal Reflux Disease

    https://zdravoteka.sk/choroby/refluxna-choroba-pazeraka/

  • 1.9.23

    Irán viní Izrael zo sabotovania dodávok súčiastok pre raketový program

    Irán obvinil vo štvrtok Izrael zo snahy sabotovať jeho program balistických rakiet dodávaním chybných súčiastok zo zahraničia, ktoré by mohli explodovať a poškodiť strely skôr, ako ich použijú. Informovala o tom agentúra AP, od ktorej TASR správu prevzala.

    Úrad izraelského premiéra sa k tvrdeniu odmietol vyjadriť. Podľa správy odvysielanej v iránskej štátnej televízii by takéto súčiastky mohli byť využité aj v rozsiahlom arzenáli iránskych dronov, ktoré používa Rusko vo svojej vojne na Ukrajine.

    Správa označila údajnú izraelskú operáciu za "jeden z najväčších pokusov o sabotáž", aký kedy v krajine zaznamenali. Z dodávania defektných súčiastok obvinila agentov izraelskej tajnej služby Mosad s tým, že ide o lacné "konektory".

    Štátna televízia v reportáži ukázala zábery týchto konektorov, nespresnila však, kedy problém odhalili a ani to, či už boli nainštalované na niektorú balistickú strelu.


    --

    Po azerbajdžanskom ostreľovaní v Arménsku zomreli dvaja vojaci

    Arménsko v piatok oznámilo, že dvaja jeho vojaci zahynuli a jeden utrpel zranenia po ostreľovaní ich pozícií Azerbajdžanom v pohraničnej oblasti.

    "V dôsledku paľby azerbajdžanskej armády v smere na arménske pozície v oblasti (mesta) Sotk sú na arménskej strane dvaja mŕtvi a jeden zranený," uviedlo arménske ministerstvo obrany.

    Napätie medzi oboma krajinami sa v posledných mesiacoch prudko zvýšilo a obe strany sa obviňujú z porušovania dohôd a cezhraničnej streľby. Piatkový incident komplikuje obnovenie mierového procesu medzi dvoma postsovietskymi republikami, ktoré desaťročia bojujú o Náhorný Karabach.

    Jerevan a Baku viedli v posledných rokoch dve vojny o kontrolu nad regiónom, ktorý je medzinárodne uznávaný ako súčasť Azerbajdžanu, ale väčšinové obyvateľstvo tvoria etnickí Arméni.

    Obom stranám sa nepodarilo dosiahnuť trvalé mierové urovnanie napriek sprostredkovateľskému úsiliu Európskej únie, Spojených štátov a Ruska.


  • Zora
    upravené Sun 3 Sep 2023 #53->


    2.9.23

    Irak a Irán začínajú výstavbu prvej cezhraničnej železničnej trate

    Zástupcovia Iraku a Iránu v sobotu položili symbolický základný kameň stavby prvej železničnej trate, ktorá má spojiť územia týchto dvoch štátov.

    Trať prepojí prístavné mesto Basra na juhu Iraku s rozsiahlou železničnou sieťou Iránu, uviedol pre agentúru AFP nemenovaný predstaviteľ ministerstva dopravy. Odhaduje sa, že výstavba bude trvať 18 až 24 mesiacov.

    Na položení základného kameňa stavby sa zúčastnili iracký premiér Muhammad Šijá Súdání a iránsky viceprezident Mohammad Mochber. Polovica z 32 kilometrov plánovanej železničnej trate bude na iránskej strane hranice, uviedla oficiálna tlačová agentúra IRNA.

    Súdání sa Teheránu poďakoval za plánované odmínovacie operácie na hraniciach, ktorými sa uvoľní cesta pre železničnú trať, a za železničný most cez vodnú cestu Šatt al-Arab, ktorá je sútokom riek Tigris a Eufrat a ústi do Perzského zálivu.

    Za jeden z cieľov projektu Súdání označil prepravu cestujúcich z Iránskej islamskej republiky a stredoázijských krajín do posvätných miest šiitského islamu v Iraku. Poznamenal, že o projekte sa rokovalo roky, kým sa v roku 2021 dosiahla dohoda.

    Irak a Irán viedli v 80. rokoch osemročnú vojnu po tom, ako iracký diktátor Saddám Husajn napadol svojho suseda Irán, kde sa v roku 1979 odohrala islamská revolúcia.

    Vojnou zničený a na ropu bohatý Irak sužuje rozsiahla korupcia a jeho infraštruktúra vrátane zastaraných diaľnic a železníc je v dezolátnom stave.

    Súdáního vláda pracuje na vytváraní čoraz väčšieho počtu regionálnych partnerstiev: v máji tak Bagdad predstavil projekt výstavby cesty a železnice v dĺžke 1200 kilometrov od severnej hranice Iraku s Tureckom po Perzský záliv na juhu.


  • 1.10.23

    Turecko vykonalo nálety na kurdské ciele v severnom Iraku

    Turecké vzdušné sily v nedeľu zničili na severe susedného Iraku približne 20 údajných cieľov Strany kurdských pracujúcich (PKK) vrátane úkrytov a skladov. PKK, ktorú Turecko aj jeho západní spojenci považujú za teroristickú organizáciu, sa predtým prihlásila k zodpovednosti za nedeľný samovražedný bombový útok v centre Ankary.

    Dvaja atentátnici útočili v nedeľu v centre Ankary v blízkosti sídla tureckého parlamentu a ministerstva vnútra. Jeden z nich sa odpálil a druhý zahynul pri následnej prestrelke s políciou. Pri útoku utrpeli ľahké zranenia dvaja policajti.

    "Skupina príslušníkov našej Nesmrteľnej brigády vykonala akt sebaobetovania namierený voči tureckému ministerstvu vnútra," uviedla PKK pre s ňou spriaznenú kurdskú tlačovú agentúru ANF. Dodala, že útok bol reakciou na kroky, aké Ankara podniká na územiach obývaných Kurdmi.

    Samovražedný útok v Ankare sa odohral niekoľko hodín pred zasadnutím tureckého parlamentu po trojmesačnej letnej prestávke. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan predniesol pred parlamentom svoj prejav, v ktorom útok označil za "posledný útok terorizmu".

    "Darebáci, ktorí sa zamerali na pokoj a bezpečnosť (tureckých) občanov, nemohli dosiahnuť svoje ciele a nikdy ich nedosiahnu," povedal Erdogan v prejave. Zopakoval, že jeho vláda plánuje vytvoriť 30-kilometrovú bezpečnú zónu na turecko-sýrskej hranici s cieľom chrániť južnú hranicu Turecka pred útokmi.

    Útok v Ankare dôrazne odsúdil generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. "NATO je s Tureckom solidárne v boji proti terorizmu," uviedol v príspevku na platforme X a zraneným policajtom zaželal rýchle zotavenie..

    Podľa tureckej štátnej televíznej stanice TRT je medzi bodmi nadchádzajúcej parlamentnej agendy aj hlasovanie o žiadosti Švédska o vstup do NATO. Turecko a Maďarsko sú posledné dve krajiny Aliancie, ktoré dosiaľ prijatie tejto severskej krajiny neodsúhlasili.

    Ankara pravidelne podniká na juhovýchode Turecka aj v severnom Iraku vojenské operácie proti PKK, ktorá zase útočí prevažne na príslušníkov tureckých bezpečnostných síl, niekedy však aj civilistov. V desaťročia trvajúcom konflikte PKK s Ankarou už prišli o život tisícky ľudí.


  • Priame pokračovanie predchádzajúceho príspevku:

    Irak a Turecko sa dohodli na obnovení vývozu ropy z irackého Kurdistanu

    Turecko koncom marca dočasne zastavilo dovoz ropy z kurdskej autonómie

    TASS, 5. októbra. Bagdad a Ankara sa dohodli na obnovení dodávok ropy z irackého Kurdistanu. Oznámil to veľvyslanec Iraku v Turecku Majid al-Lajmawi.

    „Turecko a Irak sa dohodli na obnovení vývozu ropy cez iracko-turecký ropovod,“ citovala ho televízna stanica Al Hadath . Iracký diplomatický zástupca neposkytol žiadne ďalšie podrobnosti.

    Turecko dočasne zastavilo dovoz uhľovodíkov z kurdskej autonómie koncom marca po tom, čo Medzinárodný arbitrážny súd pri Medzinárodnej obchodnej komore v Paríži nariadil Bagdadu zaplatiť Ankare kompenzáciu v rámci konania týkajúceho sa vývozu irackej ropy. Arbitrážny proces vychádza z žaloby Iraku voči Turecku za to, že umožnilo kurdskej administratíve vyvážať ropu cez turecký prístav Ceyhan cez samostatný ropovod z Kirkúku. Irak napadol na súde zákonnosť používania tejto cesty s tým, že je v rozpore so zákonom. Iracký Kurdistan dodával denne 450-tisíc barelov ropy produkovanej v regióne, ako aj na severných poliach pri irackom meste Kirkúk.

    https://tass.ru/ekonomika/18919195

  • Pri útoku dronu na vojenskú školu zahynuli desiatky ľudí

    • Sýrski predstavitelia uviedli, že útok bezpilotného lietadla na vojenskú školu v sýrskej provincii Homs počas slávnostnej promócie zabil a zranil civilistov a vojenský personál.
    • Sýrske úrady nešpecifikovali počet obetí, vojnový monitor však tvrdí, že počet obetí vrátane žien a detí stúpol na 78.

    https://www.aljazeera.com/news/liveblog/2023/10/5/syria-live-news-dozens-killed-in-drone-attack-on-military-college

  • Milo
    upravené Sat 7 Oct 2023 #57->

    Šesť mŕtvych, asi 200 zranených v Izraeli

    Izraelské médiá uvádzajú, že podľa vyhlásení z rôznych nemocníc bolo pri pokračujúcom útoku Hamasu zranených takmer 200 ľudí.

    Najmenej dve desiatky sú vážne alebo vážne zranené, uvádza sa v správe denníka Times of Israel.

    Správa dodala, že bolo potvrdených najmenej šesť mŕtvych.

    --

    Toto je „vojna proti útočníkom“: hovorca Hamasu hovorí AJ

    Khaled Qadomi, hovorca Hamasu, povedal Al-Džazíre, že prevádzka mostov Kássam je signálom nielen pre Izrael, ale aj pre medzinárodné spoločenstvo, že Palestínčania sa len bránia v reakcii na všetky zverstvá, ktorým v posledných rokoch čelia.

    „Chceme, aby medzinárodné spoločenstvo zastavilo zverstvá v Gaze proti Palestínčanom, našim svätým miestam, ako je Al Aksá. Všetky tieto veci sú dôvodom začatia tejto bitky,“ povedal.

    Na otázku, či Hamas zajal izraelských vojakov a civilistov ako rukojemníkov, Qadomi odpovedal: „Nie sú rukojemníkmi. Sú to vojnoví zajatci."

    Dodal, že izraelskí osadníci sú tiež okupantmi a podľa medzinárodného práva sú votrelcami.

    "Takže dnešná situácia je vojna proti útočníkom," povedal.

    --

    „Sme vo vojne a vyhráme“: Netanjahu

    A tu je prvé verejné vyhlásenie izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, ktorý hovorí, že jeho krajina je vo „vojne“, ktorú „vyhrá“.

    "Náš nepriateľ zaplatí cenu, ktorú nikdy nepoznal," uviedol Netanjahu vo video vyhlásení.


  • Irán podporuje útoky na Izrael

    Irán podporuje útoky na izraelské územie . Uviedol to poradca najvyššieho vodcu islamskej republiky generálmajor Rahim Safavi, ktorého citovala agentúra RIA Novosti .

    "Podporujeme túto operáciu (...) a zostaneme s palestínskymi bojovníkmi až do úplného oslobodenia Palestíny a Jeruzalema ," povedal generál.

    Izrael 7. októbra oznámil začiatok operácie Železné meče po masívnom raketovom útoku na územie židovského štátu. Hovorca obranných síl Daniel Hagari uviedol, že na Izrael bolo vypálených viac ako 2200 rakiet.

    Člen Rady federácie Grigorij Karasin v rozhovore pre Lenta.ru vyjadril obavy z nového kola napätia na Blízkom východe. Povedal, že ak sa konflikt nevyrieši čo najskôr, „môže veľmi rýchlo získať nie regionálny, ale medzinárodný rozmer“.

    https://m.lenta.ru/news/2023/10/07/iran1/

  • Milo
    upravené Sat 7 Oct 2023 #59->

    Medzinárodné reakcie na útok

    • EÚ odsúdila útoky Hamasu.
    • Ruské ministerstvo zahraničia vyzvalo Palestínu a Izrael, aby zastavili paľbu.
    • Nemecká ministerka zahraničia Annalena Bärbock odsúdila operáciu, ktorú spustili palestínski radikáli na izraelskom území. Izrael podľa nej „má právo v súlade s medzinárodným právom chrániť sa pred terorizmom“.
    • Konzultácie medzi kabinetmi Českej republiky a Izraela, ktoré sa mali konať vo formáte spoločného rokovania vlád oboch krajín v pondelok 9. októbra v Prahe, sú odvolané. Útok z pásma Gazy je poľutovaniahodným teroristickým činom proti Izraelskému štátu a civilnému obyvateľstvu," uviedol vo vyhlásení prezident Petr Pavel.
    • Maďarsko považovalo raketový útok na Izrael za teroristický útok.
    • Izraelský veľvyslanec v Moskve Alexander Ben Zvi  uviedol , že reakcia na kroky Hamasu bude vojenská aj politická.
    • Minsk vyzval strany palestínsko-izraelského konfliktu na deeskaláciu.
    • Egypt oznámil kontakty s Izraelom a Palestínčanmi s cieľom znížiť napätie.
    • Sunak poznamenal , že po útoku Hamasu má Izrael právo na sebaobranu.
    • Macron odsúdil útok palestínskych militantov na Izrael.
    • Predseda gruzínskeho parlamentu uviedol , že obyvatelia krajiny podporujú bratský Izrael.
    • Erdogan vyzval na zníženie napätia medzi Izraelom a Palestínou.
    • Irán podporil palestínske útoky na Izrael.
    • Saudská Arábia vyzvala na zastavenie eskalácie palestínsko-izraelského konfliktu.
    • Katarské ministerstvo zahraničných vecí vydalo vyhlásenie, v ktorom uvádza, že za pokračujúcu eskaláciu násilia voči palestínskemu ľudu je zodpovedný iba Izrael. Vyzvala obe strany k maximálnej zdržanlivosti a medzinárodné spoločenstvo, aby zabránilo Izraelu využiť tieto udalosti ako zámienku na rozpútanie neprimeranej vojny proti palestínskym civilistom v Gaze.
    • Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí odsúdilo to, čo označilo za „prebiehajúce teroristické útoky“ na Izrael.
  • Ministerstvo zdravotníctva Palestíny uvádza, že podľa predbežných údajov zomrelo v dôsledku izraelského útoku na pásmo Gazy 161 ľudí a 931 bolo zranených.

    https://t.me/rian_ru/217560

  • Milo povedal/-a: Medzinárodné reakcie na útok

    Keď si to človek porovná s reakciami na útoky banderovcov od r. 2014 na Ukrajine, hneď uvidí to pokrytectvo niektorých strán...