Zprávy z Itálie

124»

Komentáre

  • 22.4.23

    Taliansko sa snaží premiestniť medvede do zahraničia
    Taliansko uvažuje nad premiestnením medveďov do zahraničia, pretože po nedávnom smrtiacom útoku medvedice na bežca sa snaží znížiť počet týchto šeliem v severnej časti krajiny Tridentsko. V sobotu o tom informovalo talianske ministerstvo životného prostredia, na ktoré sa odvolala tlačová agentúra DPA.
    Minister životného prostredia Gilberto Pichetto Fratin chce "iniciovať naliehavé rozhovory na diplomatickej úrovni o tom, aby bolo možné medvede presťahovať", uviedlo ministerstvo.
    Šéf severného regiónu Tridentsko Maurizio Fugatti sa v piatok v Ríme stretol s predstaviteľmi rezortu životného prostredia. Na stretnutí dostala osobitná komisia úlohu znížiť počet medveďov v Tridentsku, v rámci toho má stanoviť aj maximálne prípustné množstvo medveďov v regióne.
    Opatrenie nasleduje po tom, čo medvedica známa ako JJ4 začiatkom apríla zaútočila na 26-ročného bežca a usmrtila ho. Nešťastie sa stalo v údolí obľúbenom u turistov, blízko obce Caldes. Muž sa tak stal prvým Talianom zabitým medveďom v novodobých dejinách krajiny. Muž zrejme na medvedicu narazil na horskej cestičke. Šelma pravdepodobne reagovala útokom, pretože ho pokladala za hrozbu pre svoje tri mláďatá, písali v predchádzajúcich dňoch talianske médiá.
    Medvedicu JJ4, známu aj pod menom Gaia, chytili živú a teraz ju držia v dobre uzatvorenej ohrade. Medvedica váži približne 150 kilogramov a je sestrou medveďa Bruna, ktorého v roku 2006 zastrelili v nemeckej spolkovej krajine Bavorsko.
    Fugatti najprv nariadil utratenie JJ4 zastrelením, ale po žalobe ochrancov práv zvierat súd nariadenie politika pozastavil.
    Súdne pojednávanie, na ktorom sa má rozhodnúť o osude 17-ročnej medvedice, je naplánované na 11. mája.
    Tento smrtiaci útok vyvolal vášnivú debatu o približne 100 medveďoch žijúcich v horskom regióne Tridentsko.

    https://www.teraz.sk/zahranicie/taliansko-sa-snazi-premiestnit-medved/709533-clanok.html

  • výber správ:

    29.4.23
    Talianske úrady nariadili zastrelenie medvedice, ktorá zabila bežca
    https://www.teraz.sk/zahranicie/talianske-urady-nariadili-zastrelenie-m/711022-clanok.html

    29.4.23
    Riaditeľka školy, ktorá odstúpila kvôli soche Dávida, je vo Florencii
    https://www.teraz.sk/zahranicie/riaditelka-skoly-ktora-odstupila-kv/711117-clanok.html

    29.4.23
    Caligulovy palácové lodě nezničili nacisté, ale Američané, říkají vědci
    https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/caligula-palacove-lode-nemi-pozar-nemci-americane.A230426_100300_zahranicni_pukk

    8.5.23
    V Talianskom liehovare vypukol požiar, z okolia evakuovali 500 ľudí
    Veľký požiar vypukol v pondelok v liehovare v meste Faenza v regióne Emilia-Romagna na severe Talianska.
    https://www.teraz.sk/zahranicie/v-talianskom-liehovare-vypukol-poziar/712839-clanok.html

    11.5.23
    VÝBUCH V MILÁNE: Na ulici horia autá
    https://www.teraz.sk/zahranicie/v-milane-vybuchla-dodavka-s-kyslikov/713543-clanok.html

  • 22.5.23

    Nepriaznivé počasie v Taliansku spôsobilo škody na produkcii ovocia

    Talianski farmári po nedávnych búrkach a rozsiahlych záplavách varujú pred vážnymi dlhodobými škodami v poľnohospodárstve v regióne Emilia-Romagna.

    Úroda ovocia v tomto jadranskom regióne by mohla byť vážne poznačená ešte v nasledujúcich štyroch až piatich rokoch, uviedlo v nedeľu poľnohospodárske združenie Coldiretti.

    Voda, ktorá zostala v sadoch, totiž "dusí" korene rastlín a spôsobuje ich hnilobu. Celé plantáže by sa museli vyklčovať a potom znovu vysadiť, dodalo zmienené združenie, podľa ktorého to bude mať obrovský vplyv na ceny ovocia.

    Emilia-Romagna sa považuje za hlavný ovocinársky región v Taliansku - pestujú sa tam marhule, nektárinky, slivky, jablká, hrušky, kivi a jahody.

    V súčasnosti je tu ohrozená aj produkcia najmenej 400 miliónov kilogramov pšenice. Hrubou vrstvou bahna sú pokryté aj polia kukurice, slnečnice a sóje.

    V tomto regióne bol vážne postihnutý aj chov dobytka. Podľa združenia Coldiretti je stále potrebné zachrániť približne 250.000 kusov dobytka, ošípaných a oviec.

    Okrem samotných povodní, ktoré už viedli k úhynu tisícok zvierat, situáciu komplikujú aj zosuvy pôdy, pretože mnohé odľahlé farmy sú teraz neprístupné. Zvieratá tam potrebujú krmivo aj vodu.

    Regionálna vláda odhaduje škody na miliardy eur.

    https://www.teraz.sk/zahranicie/taliansko-nepriaznive-pocasie-sposob/716106-clanok.html

  • Zora
    upravené Wed 13 Sep 2023 #95->

    12.9.23

    Ohniví mravenci se poprvé dostali do Evropy, napadají vše živé kolem sebe

    Ohniví mravenci, jeden z nejvíce invazivních zvířecích druhů na světě, se poprvé objevili v Evropě. Vědci potvrdili jejich kolonie v Syrakusách na Sicílii. Tento agresívní druh mravenců má původ v Jižní Americe, za posledních sto let se rozšířil přes Mexiko na velké území USA, do Číny i Austrálie.





    Importovaní mravenci Solenopsis invicta jsou při vyrušení velmi agresivní a způsobují bolestivé kousnutí, které dráždí pokožku a může způsobit alergické reakce. Díky své agresivitě vůči ostatním druhům mohou působit škody v zemědělství i v místních ekosystémech, upozorňuje CNN.

    Studie upozornila, že vědci identifikovali 88 kolonií ohnivých mravenců rozmístěných na pěti hektarech poblíž města Syrakusy na Sicílii. „S. Invicta je jedním z nejhorších invazních druhů. Může se šířit znepokojivě rychle,“ uvedl vedoucí studie Mattia Menchetti z Institutu evoluční biologie ve Španělsku.

    Nalezení tohoto druhu v Itálii pro nás bylo velmi překvapivé, ale věděli jsme, že tento den jednou přijde,“ dodal Menchetti. V Evropě se ohniví mravenci objevili už několikrát v dovezených produktech ve Španělsku, Finsku nebo Nizozemsku. Zatím nikdy nebylo vědecky potvrzeno, že by tu založili celou kolonii.

    Jak se mravenci dokázali usídlit na Sicílii, zatím není jisté. Jejich kolonie se objevily v předměstské oblasti Syrakus. Vědci předpokládají, že hmyz musel dorazit do tranzitního bodu s velkou lidskou činností, jako je městský přístav. Vítr pak mohl dopravit létající královny mravenců do širšího okolí města, kde se jim podařilo se rozmnožit a založit velké kolonie.

    Podle genetické analýzy pocházejí sicilští ohniví mravenci nejspíš z USA nebo Číny. Vědci ve své zprávě dodali, že se druh může velmi rychle rozšířit na velké území Evropy, protože tu má vhodné klima.

    Co dokáže rudá mravenčí armáda

    Jejich kousnutí patří mezi nejbolestivější, jaké vám může hmyz uštědřit. Na jejich cestě, na které po nich zůstane zkáza, je nezastaví téměř nic.

    Při překonávání vodních ploch dokážou ze svých těl utvořit obrovský nepropustný vor, který čítá i sto tisíc jedinců. Jsou schopni spojit svá tělíčka a z nich vyrobit most přes propast nebo přes řeku.

    Ohniví mravenci patří mezi nejbojovnější a nejútočnější živočichy na Zemi. Napadají kolonie mravenců jiných, ale i stejných druhů. Zápolí o území a jejich bitvy připomínají promyšlené a strategické boje středověkých vojsk.

    Dokážou vykutat ze svého mraveniště podzemní chodby k mraveništi sousednímu a napadnout jejich kolonii. Používají i „chemické zbraně“, tedy z jedové žlázy okolo sebe rozstřikují nepříjemně páchnoucí chemikálii.



  • Itálii straší silné otřesy supersopky, která je schopna zabít miliony

    28. září 2023  

    Přední italský vulkanolog Giuseppe De Natale ve středu varoval, že v oblasti Flegrejských polí nedaleko Neapole, kterou v posledních týdnech zasáhly stovky malých zemětřesení, může být nutná hromadná evakuace obyvatel. Zemětřesení o síle 4,2 udeřilo v místě i ve středu ráno, podle měření šlo o nejsilnější otřes za posledních 40 let.


  • Európu zasiahla mohutná smršť Ciarán; obete hlási aj Taliansko

    Rím 3. novembra (TASR) - Najmenej tri obete na životoch si vyžiadala smršť Ciarán v regióne Toskánsko v strednej časti Talianska, uviedli vo štvrtok tamojšie úrady.

    Prezident Toskánska Eugenio Giani spresnil, že dvaja ľudia prišli o život v obci Montemurlo zhruba 25 kilometrov západne od Florencie, kde sa z koryta vyliala jedna z tamojších riek. Ďalšia osoba zahynula v dôsledku smršti v obci Rosignano na toskánskom pobreží, približne 80 kilometrov juhozápadne od Florencie a 20 kilometrov smerom na juhovýchod od mesta Livorno.

    "Ešte nikdy sme nezaznamenali také množstvo dažďových zrážok len v priebehu niekoľkých minút," uviedol Giani na sociálnej sieti X (predtým Twitter).

    Podľa predpovedí sa očakáva, že dážď a silný vietor sa presunú smerom k južným oblastiam Talianska, uviedol tamojší úrad civilnej ochrany.

    Najvyšší, červený stupeň varovania bol v platnosti na severovýchode krajiny, kým žltý a oranžový stupeň vyhlásili vo väčšine ostatných regiónov vrátane samotného Toskánska, spresňuje DPA.

    Mohutná smršť Ciarán vo štvrtok zasiahla severozápad Francúzska i juhozápad Anglicka predtým, než sa presunula smerom na Holandsko, Belgicko, Nemecko, Francúzsko a Taliansko. O život pritom prišlo najmenej desať ľudí a viacero ďalších osôb utrpelo zranenia.

    Vietor pritom v niektorých regiónoch dosahoval rýchlosť až 200 kilometrov za hodinu. V dôsledku smršti došlo na mnohých miestach k ochromeniu leteckej i vlakovej dopravy i k zatvoreniu škôl a rozsiahlym výpadkom elektriny. Niektoré školy v Británii zostanú uzatvorené až do pondelka.

    Očakáva sa, že vietor cez víkend zoslabne, stále však budú pretrvávať búrkové a daždivé poveternostné podmienky.

    --

    Ciarán ( irské hláskování ) nebo Ciaran ( skotské gaelské hláskování ) [2] [3] je tradičně mužské křestní jméno irského původu. Znamená to „malý tmavý“ [4] nebo „malý tmavovlasý“, vyrobený připojením zdrobnělé přípony k ciar („černý“, „tmavý“).

    --

    Montemurlo - zmienka v Božskej komédii - "Sariesi Montemurlo ancor de' Conti" https://it.wikipedia.org/wiki/Montemurlo

    --

    Rosignano - Během 2. světové války se poblíž Rosignana nacházela hlavní základna armádního letectva Spojených států , kontrolovaná dvanáctým letectvem . Po válce bylo letiště uzavřeno a půda se vrátila k zemědělskému využití. Dnes existuje jen málo nebo žádné důkazy o jeho existenci. https://en.wikipedia.org/wiki/Rosignano_Marittimo

  • Taliansko udelilo občianstvo vážne chorému britskému dieťaťu

    Rím 7. novembra (TASR) – Talianska vláda udelila občianstvo kriticky chorému britskému dieťaťu, osemmesačnej Indi Gregoriovej. Snaží sa tak zabrániť britským lekárom, aby ju postupne odpojili prístrojov, a zároveň dosiahnuť jej prevoz do Talianska, informuje TASR v utorok na základe správ agentúr Reuters a AFP.

    Indi Gregoryová trpí vzácnou mitochondriálnou poruchou, ktorá spôsobuje, že jej bunky neprodukujú dostatočné množstvo energie. Nemocnica v anglickom Nottinghame tvrdí, že ďalšie pokračovanie liečby nemá zmysel.

    Minulý mesiac sa s týmto hodnotením stotožnil aj britský Najvyšší súd a rozhodol, že odpojenie od prístrojov je "v najlepšom záujme dieťaťa". Okrem toho súd minulý týždeň zamietol žiadosť rodičov o prevoz dieťaťa do vatikánskej detskej nemocnice v Ríme.

    Talianska vláda udelila Gregoryovej na svojom pondelňajšom mimoriadnom zasadaní talianske občianstvo. Umožnila jej tým prístup k zdravotníckej starostlivosti v Taliansku a prevoz do nemocnice Bambino Ges v Ríme. Ak by jej občianstvo udelené nebolo, bola by v pondelok odpojená od prístrojov, uviedol v pondelok na Facebooku zástupca ministra infraštruktúry a dopravy Galeazzo Bignami.

    Nemenovaný zdroj z prostredia talianskej vlády pre Reuters uviedol, že rodičia dieťaťa teraz môžu požiadať talianske veľvyslanectvo o prevoz do Talianska, zároveň však dodal, že Spojené kráľovstvo nie je právne viazané žiadosti vyhovieť.

    Podľa mimovládnej kresťanskej organizácie Christian Concern ponúkla talianska vláda uhradenie nákladov na liečbu v nemocnici Bambino Ges. Tlačové oddelenie nemocnice sa k správam nevyjadrilo, skupina Christian Concern však vydala vyhlásenie riaditeľa nemocnice, podľa ktorého je nemocnica pripravená prijať Gregoryovú ako pacientku.

    Otec dieťaťa pripustil, že prevoz do Talianska môže byť rizikový, no napriek tomu je to lepšia možnosť ako zotrvanie v Spojenom kráľovstve, kde je jedinou alternatívou smrť.

    Prípad pripomína situáciu z roku 2018, keď britská vláda odmietla povoliť prevoz takmer dvojročného Alfieho Evansa do nemocnice Bambino Ges. Evans niekoľko dní po odpojení od prístrojov zomrel.