Chov zvierat - etické aspekty, konzumácia živočíšnej potravy

S
upravené Thu 14 Jul 2022 v Zdravie #1
Diskusia bola vytvorená z komentárov oddelených z: Hladomor - nástroj depopulace a přidružené ideologie.

Túto diskusiu som vytvorila na podnet @Dobrodeja z pôvodnej diskusie, za čo mu ďakujem.

Podľa mňa sa ti prelínajú 2 roviny diskusie, a to spôsob chovu zvierat, kde sa asi zhodneme, že veľkochovy, klietkový chov hydiny a pod. nie je asi to pravé. Myslím, že toto zastáva @constanze, ktorá sa prihovára za humánnejší chov zvierat. Tým a priori nie je proti živočíšnej strave ako takej. Je zato, aby sa zato postavili aj tí, čo živočíšnu konzumujú a chcú konzumovať, aby tie chovy boli lepšie. Ono potom aj tá strava má inú energiu. Ak som to nevystihla, @constanze úplne dobre, kľudne ma doplň.

Ako ďalšie diskusná línia je, či jesť alebo nejesť živočíšnu stravu. Nedalo sa to lepšie oddeliť, potom by niektoré komentáre nedávali zmysel.

«134

Komentáre

 • R
  upravené Wed 13 Jul 2022 #2

  @constanze povedal/-a:

  @Kancelar povedal/-a:
  Moj problem je, ze toho tlaku na eko, nemaso atd je tak vela, ze uz som na to alergicky a zacinam pomaly robit opak.

  ja jsem alergicka na ten chybejici soucit se zviraty. minuly tyden jsem byla v jiznich cechach. na pastvinach byly kravy, byci. bylo videt, ze se o ne dobre lidi staraji. kdyz se o byka dobre staraji, potom bude mit i kvalitni maso. bude drazsi, ale bude kvalitni.
  spotreba masa roste enormne. navysit produkci pocitacu lze, ale neustale zvysovat produkci masa prece nejde.
  nejsem zadna blazniva aktivistka. je utopie si myslet, ze vsichni budou jako ja, ale lidi by meli vice premyslet o puvodu toho, co jim pristane na taliri.
  pokud nekdo bude jist maso 5x denne a bude si kupovat levne maso, potom at se nedivi, ze ma zdravotni problemy.

  Prosím tě, přestaň tady psát nesmysly. V současné době se u nás chová 20% hovězího dobytka oproti socializmu, člověk, který se živí nízkosacharidovou stravou, tj. převážně masem, je tak zasycen, že potřebuje jíst jednou, maximálně 2x na den a je sytý. Tvé hlášky o tom, že někdo bude jíst 5x na den maso svědčí o tom, že se v problematice nízko sacharidové stravy nevyznáš. To co dělá pocit hladu, jsou sacharidy. Tj. vše, co je z jakékoliv mouky se sacharidy, nebo ovoce a dalších sladkostí.
  A naopak, touto nízkosacharidovou stravou se vyléčí z 90% nemocí. Odejdou jak zázrakem problémy se srdcem, oběhovým systémem, diabetem, štítnou žlázou, autoimunní onemocnění jakou je psoriáza, problémy se zrakem a mnoho (v tichosti se mluví i o rakovině) dalších a to prosím bez léků, jenom změnou stravování.
  Kdyby to chtěl někdo vyzkoušet, nejdříve si to nastudujte, abyste se vyhnuli chybám. Já teď chodím do obchodu s lupou a čtu nutriční hodnotu potravin. Neberu ty, kde je uvedeno množství sacharidů víc, než 10g, na 100g výrobku. Tomu odpovídá např. jogurt řeckého typu, nebo rajčatová pasta na pizzu, která má jen 8g/100g. Také hlídám množství vápníku ve vodě. Např. Dobrá voda má jen 6mg Ca. Nebrat vodu, kde je více než 20mg Ca. (hodně vápníku je kromě jiného příčinou stařeckých problémů s očima)

 • páni ty sa čertíš akoby som ti stúpil na otlak :) chlape klud ja zasa nie som úplne najmladší a ja za mäsožravca nepovažujem seba ktorý sa tak narodil...ostatní pre mňa sú mäsožravci :). Ak sa chceš ládovať mäsom a robí ti to dobre...alebo si to myslíš iba...tak kto som ja aby som ti alebo komukoľvek radil čo je pre koho dobré :) ...viem čo je dobré pre mňa a pre ľudí celkovo...ono to všetko ide vyzistiť cez rôzne merania...ale mysel je úžasný nástroj...ak sa človek naladí na čosi že mu robí dobre tak mu to naozaj aj bude robiť :). ja sa nemám potrebu s nikým dohadovať čo je pre koho dobré...každý nech si žije tak ako sa jemu páči. a určite je aj zdravý a je mu dobre vo svojom stave...
  a to čo som napísal že som zažil...prečo by som si vymýšlal? :) ja naozaj nemám potrebu...ale je príjemné vidieť ľudí, ktorí tvrdili niečo iné ako sa im pod váhou ich zdravotného stavu náhle zmenil nielen jedálniček ale aj priority. môžme sa dohadovať či je mäso dobré či nie...pre mňa nie je a pre teba je...pre mňa to je v podstate hotová debata :)

 • R
  upravené Wed 13 Jul 2022 #5

  @Bombulko povedal/-a:
  páni ty sa čertíš akoby som ti stúpil na otlak :) chlape klud ja zasa nie som úplne najmladší a ja za mäsožravca nepovažujem seba ktorý sa tak narodil...ostatní pre mňa sú mäsožravci :). Ak sa chceš ládovať mäsom a robí ti to dobre...alebo si to myslíš iba...tak kto som ja aby som ti alebo komukoľvek radil čo je pre koho dobré :) ...viem čo je dobré pre mňa a pre ľudí celkovo...ono to všetko ide vyzistiť cez rôzne merania...ale mysel je úžasný nástroj...ak sa človek naladí na čosi že mu robí dobre tak mu to naozaj aj bude robiť :). ja sa nemám potrebu s nikým dohadovať čo je pre koho dobré...každý nech si žije tak ako sa jemu páči. a určite je aj zdravý a je mu dobre vo svojom stave...
  a to čo som napísal že som zažil...prečo by som si vymýšlal? :) ja naozaj nemám potrebu...ale je príjemné vidieť ľudí, ktorí tvrdili niečo iné ako sa im pod váhou ich zdravotného stavu náhle zmenil nielen jedálniček ale aj priority. môžme sa dohadovať či je mäso dobré či nie...pre mňa nie je a pre teba je...pre mňa to je v podstate hotová debata :)

  Tak potom nepiš toto:
  Videl som viacerých čistých mäsožravcov prestať jesť mäso keď zistili že im to škodí...takže si nie som celkom istý, či naozaj ľudia nemôžu vydržať bez mäsa...raz za čas...na nejaký sviatok alebo tak...to ani mne nezaškodí...ale ládovať sa tým trikrát a viac denne to je už diagnoza...to mäso zasa takú výživovú hodnotu ani nemá. nehovoriac o tom čo všetko prijíma človek v tom mrtvom tvorovi do seba.
  Nerozumíš této problematice tj. nízkosacharidové stravě, tak to neodsuzuj.

 • Ono k tým sacharidom a a spol. Keď Stvoriteľ vytváral obživu pre človeka tak na všetko myslel. Napríklad, múka mletá, bez otrubov je pre telo škodná, ale múka s otrubami už taká škodná nie je pretože otruby zabraňujú hromadeniu jemnej múky v tráviacom trakte. Potom napríklad sladká tyčinka je škodná, obsahuje len cukor, ale jablko škodné nie je, pretože jablko obsahuje aj látky pomáhajúce telu si osvojiť sacharidy. A to vo všetkom tak je.
  Každé surové jedlo obsahuje nie len obživu pre telo ale aj látky, ktoré pomôžu telu pri spracúvavaní danej potravy. Pri tepelnom spracúvaní sa väčšinou zlikvidujú práve látky, ktoré by mali pomáhať telu pri trávení jedla a tak sa telo dostáva do problémov.
  Pekný príklad je kváskový chlieb. Kváskový obsahuje kvások - niečo ako návod ako má telo ďalej spracúvavať múku z obilnín. V tomto prípade sa ľudia sami naučili ako pomôcť telu spracúvavať tepelne upravenú stravu. Aj keď kváskový chlieb dneska nie je taký populárny.
  Ďalší príklad sú zemiaky. Zemiak varený v šupke si stále uchováva určité látky pomáhajúce telu správne zúžitkovať zemiak. Ale zemiak pečený už tie pomocné látky má zničené a spôsobuje telu glykemický šok.
  Med obsahuje okrem cukru aj rôzne iné látky pomáhajúce telu si správne med osvojiť. Ale med tepelne spracovaný je jedovatý pre organizmus. To sa dá aj pekne vidieť na fakte, že človek nedokáže zjesť veľké množstvo medu. Po určitej dávke telo samo mu povie "dosť". Ale človek dokáže zjesť celú čokoládu a telo mu "dosť nepovie". Ako to? Ide o to, že čokoláda je umelá, neobsahuje žiadne živé kultúry, žiadny návod pre telo ako má s ňou zaobchádzať, kedy je jej dosť a podobne.
  Tiež zaujímavý experiment. Som si spravil jeden deň cestoviny so syrom a spraženou slaninkou. Pekne som všetko zjedol a hneď na to glykemický šok, odpálilo ma musel som si "zdriemnuť".
  Na ďalší deň som skúsil to isté jedlo ale tretinu cestovín som zamenil za zeleninu. Tjs cestovina, nakrájaná surová zelenina, syr a spražená slaninka. A výsledok bol úplne iný. Žiaden glykemický šok, žiadne driemanie po jedle. Normálne som ďalej fungoval. To preto, lebo zelenina zabránila glykemickému šoku. Energia z cestovín sa neuvoľnila ihneď ale jej absorbovanie sa roztiahlo na dlhší čas.
  Aspoň takto nejako primitívne to ja chápem.

 • R
  upravené Wed 13 Jul 2022 #7

  @Ferry povedal/-a:
  **Na ďalší deň som skúsil to isté jedlo ale tretinu cestovín som zamenil za zeleninu. **Tjs cestovina, nakrájaná surová zelenina, syr a spražená slaninka. A výsledok bol úplne iný. Žiaden glykemický šok, žiadne driemanie po jedle. Normálne som ďalej fungoval. To preto, lebo zelenina zabránila glykemickému šoku. Energia z cestovín sa neuvoľnila ihneď ale jej absorbovanie sa roztiahlo na dlhší čas.
  Aspoň takto nejako primitívne to ja chápem.

  No vidíš, už jsi se přiblížil mému systému stravování. Vlastně si potvrdil, že snížením sacharidů, ses cítil lépe. Já měl dnes kus bůčku a k tomu jednu cuketu nastrouhanou na dlouhá vlákna a osmaženou a k tomu jogurtový dip s koprem a česnekem. To je vše co jsem dnes jedl. Jíst budu zase až zítra v deset hodin. Byl toho plný talíř a moc jsem si pochutnal. Zapil to šípkovým čajem s cibulovou slupkou. Jinak piji jen vodu a kávu.

 • neodsudzujem. a kde som napísal že sa tomu rozumiem? :) a písal som to čo som sám zažil a videl. aa tiež viem čo mi nerobí dobre a na to nepotrebujem mať vysokú školu potravinársku. ak sa tebe zdá že čosi odsudzujem tak sa ťa to dotklo a to nie je problém mňa...ja som písal všeobecne. ak budeš mať záujem dám sem jeden link na vypočutie si...ale zrejme ťa to ešte viac rozohní...

 • @constanze povedal/-a:
  asi pro vetsinu off topic a klidne mi to vypalcujte, ale zde duvod, proc je treba prehodnotit vztah k hospodarskym zviratum a tim padem k masu.

  https://www.facebook.com/1358523771/videos/562453275589989

  Ano. Přehodnotit vztah k hospodářským zvířatům jistě. To ale neznamená stát se býložravcem.

 • R
  upravené Wed 13 Jul 2022 #10

  @Bombulko povedal/-a:
  neodsudzujem. a kde som napísal že sa tomu rozumiem? :) a písal som to čo som sám zažil a videl. aa tiež viem čo mi nerobí dobre a na to nepotrebujem mať vysokú školu potravinársku. ak sa tebe zdá že čosi odsudzujem tak sa ťa to dotklo a to nie je problém mňa...ja som písal všeobecne. ak budeš mať záujem dám sem jeden link na vypočutie si...ale zrejme ťa to ešte viac rozohní...

  Když maso k životu nepotřebuješ, tak se k tomu nevyjadřuj. Já také vím co mi dělá dobře a co ne.
  Proč mluvíš o zvířecích mrtvolách a nepíšeš o rostlinných mrtvolách? Vždyť rostliny mají v sobě toxiny, kterými se také brání snězení. Pšenice má gluten, který nás postupně zabíjí. A i když ji zbaví glutenu, tak se automaticky zvýší množství sacharidů, které vyvolává rezistenci inzulínu vůči glukóze v krvi, co nás pomalu zabíjí také. Ta rostlinná mrtvola tak moc nepůsobí na city, že? Ale i ona musela umřít, aby ses najedl.
  Už by ti mělo dojít, že to co nám elita vnucuje, jako zdravé tj. vegetariánství, veganství, raw a podobné směry nemá se zdravím nic společného. A naopak, když je proti něčemu, znamená to, že je to v náš prospěch. Ta jede pořád v kolejích GP a protlačuje jeho agendu. A tak mladí kluci pijí sójové laté z GMO sóji, plné ženského hormonu estrogenu, náhražky masa pro vegany z hrachu a podobné věci. Jen Bůh ví, co je v těch náhražkách. Možná do nich zpracovávají i lidské mrtvoly.

 • Když maso k životu nepotřebuješ, tak se k tomu nevyjadřuj. Já také vím co mi dělá dobře a co ne.
  Proč mluvíš o zvířecích mrtvolách a nepíšeš o rostlinných mrtvolách? Vždyť rostliny mají v sobě toxiny, kterými se také brání snězení. Pšenice má gluten, který nás postupně zabíjí. A i když ji zbaví glutenu, tak se automaticky zvýší množství sacharidů, které vyvolává rezistenci inzulínu vůči glukóze v krvi, co nás pomalu zabíjí také. Ta rostlinná mrtvola tak moc nepůsobí na city, že? Ale i ona musela umřít, aby ses najedl.
  Už by ti mělo dojít, že to co nám elita vnucuje, jako zdravé tj. vegetariánství, veganství, raw a podobné směry nemá se zdravím nic společného. A naopak, když je proti něčemu, znamená to, že je to v náš prospěch. Ta jede pořád v kolejích GP a protlačuje jeho agendu. A tak mladí kluci pijí sójové laté z GMO sóji, plné ženského hormonu estrogenu, náhražky masa pro vegany z hrachu a podobné věci. Jen Bůh ví, co je v těch náhražkách. Možná do nich zpracovávají i lidské mrtvoly.

  počkaj tu má zakázané sa vyjadrovať k hocičomu hocikto len na základe toho čo má v on v jedálníčku??? prečo ťa to tak hnevá? diskriminuješ...prečo sa nad to čo som napísal nedokážeš povzniesť? celý život ma cepujú mäsožravce a keď si už myslím že som vliezol do spoločnosti vyspelých ľudí kde si poviem len svoj názor tak je to tu znovu. ako deti na pieskovisku :). ja nestačím žasnúť.

  Síce je pravda, že aj rastliny občas musíš aj zabiť ale čo také ovocné stromky? čaje? mohol by som menovať od rána dovečera...aby si si dal rajčinu nepotrebuješ zabiť celú rastlinku...síce je pravda že môžeš orezávať kúsky mäsa aj zo živých zvierat ale asi to nebude mať taký istý účinok ako pri rastlinkách kedy nemáš pocit že ich týraš ani že im ubližuješ...celkom žasnem aké príklady dávaš...na tejto pôde sa ale nedá vyhrať...ak dáš mrtvu rastlinku do pôdy poslúži ako hnojivo...mrtve zvieratko by si moc ako hnojivo nechcel však?

  no ja teda neviem čo kto vnucuje tebe ale mne nikto nič nevnucuje...okeej dobre vnucovali mi mäso ale ja sa za to na nikoho nehnevám. narodil som sa kde som sa narodil...ale ja ti predsa môj názor nevnucujem. iba si poviem ten svoj. ty máš opačný a to je predsa úplne v poriadku. ja sa nesnažím ti zavrieť ani ústa ani právo sa vyjadriť ani žiť si akolen ty chceš...nikdy som to nikomu nerobil...opačne to je už iná...ale nezlomili ma...
  a ak ti nejaké elity niečo vnucujú...má to byť môj problém? ja to nepociťujem. ty evidentne hej...pričom v obchode máš stále na výber aj mäsitú aj bezmäsitú stravu a ak nechceš tak stále môžeš pestovať a chovať na svojom...ja v tomto nevidím žiaden problém. ty ale áno. a ja som teraz ten vinný? :) je to milé :) .

 • @Rusofil povedal/-a:

  Prosím tě, přestaň tady psát nesmysly. V současné době se u nás chová 20% hovězího dobytka oproti socializmu, člověk, který se živí nízkosacharidovou stravou, tj. převážně masem, je tak zasycen, že potřebuje jíst jednou, maximálně 2x na den a je sytý. Tvé hlášky o tom, že někdo bude jíst 5x na den maso svědčí o tom, že se v problematice nízko sacharidové stravy nevyznáš. To co dělá pocit hladu, jsou sacharidy. Tj. vše, co je z jakékoliv mouky se sacharidy, nebo ovoce a dalších sladkostí.

  ja o koze, ty o voze:-) ustupuji z diskuse s tebou v teto veci, ktera je pro mne ztrata casu.

 • @Ladič povedal/-a:

  Ano. Přehodnotit vztah k hospodářským zvířatům jistě. To ale neznamená stát se býložravcem.

  a ja snad tvrdim neco jineho?:-) jenze bohuzel, neznam ve svem okoli "masozravce", ktereho by zajimalo, odkud maso se na jeho talir dostalo. nikomu svuj nazor nevnucuji a urcite neodchazim od stolu, kdyz si nekdo objedna maso a ani mu nedavam zadne lekce. to spise ja porad posloucham porad lekce o tom, jak je spatne, ze maso nejim nebo posloucham ubohe vtipy na toto tema.

 • Ladič
  upravené Thu 14 Jul 2022 #15

  @constanze , já ti také nic nevnucuji. Proč vlastně reaguješ? Něco tlačí? I mě zatlačilo a proto jsem dal to video. Jako protipól jedné emoční manipulace. I to mé video včetně hudebního podkreslení je emoční manipulace ale s opačnou polaritou. A navíc jen podporuje tvoje tvrzení. To tvé video včetně hudebního podkreslení je otroctví a smrt a to mé je zrození a život. Tak aby byly emoce vyrovnány a bylo to spravedlivé.
  Jsme na konceptuálním fóru v tématu "Hladomor - nástroj depopulace a přidružené ideologie". Nejsme zde abychom se přeli o svou pravdu zda jíst či nejíst maso. To nám již říká realita. Jsme všežravci. Tak jsme HNR tvořeni a to je odpověď Boží jeho jazykem. A každý člověk má od Boha svobodnou volbu co jíst. (Teoreticky. Praxe v tomto systému je jiná.)
  Tyto spory nejsou hodny konceptuála. Jsou jen "rozděl a panuj" - kýženým důsledkem jedné z přidružených ideologií sloužících depopulační agendě GP za roužkou "ochrany biosféry a planety". A právě tímto směrem by se měla v tomto tématu ubírat naše pozornost.
  Mimochodem... Největší "humanisté" a protlačovatelé bezmasého jídelníčku jsou právě ti největší drancíři přírodních zdrojů, lithium v Afghánistánu apod. Právě oni rozpoutávají ty války po celém světě. Technokrati ze Silicon Valley a dalších mozkových trustů. Oni jsou ti "šedesátkové květinové děti" New-Age. Hodně z nich jsou vegani, vegeteriáni, raw, atd.

 • Dobrodej
  upravené Thu 14 Jul 2022 #17

  Ja len pripomínam, že sme vo vlákne Hladomor - nástroj depopulace a přidružené ideologie
  a nie vo vlákne Zdravá strava
  Zišlo by sa na túto tému založiť nové vlákno. ;)

 • @Dobrodej , myslím že již tu něco takového je. Zkus projít témata.

 • @constanze povedal/-a:
  ze spolecnosti se ztraci nejen pokora, slusnost, ale i soucit, bohuzel.

  Naprosto souhlasím. Je ovšem důležité všímat si jak je se soucitem nakládáno ze strany elit aby to z člověka neudělalo ovládaného užitečného idiota v protlačování jejich nelidských plánů. A to je věc která tlačí mě a netýká se jen tohoto tématu.

 • Neviem či poznáte Prof. Dr. Walter Veith
  Tu je napríklad video o konzumácii mlieka.

 • Podobná prednáška o mäse tiež od Prof. Dr. Walter Veith (náboženské kecy stále vyúšťajte, počúvajte len to ostatné, pretože to je viac podstatné ako tie náboženské veci)

 • @constanze: rekla bych, ze kazdy mame nejake to tema, ktere je pro nas citlivejsi.
  Ja jsem si kus reakci na Tvuj prispevek precetl. Veganstvi je tema, kde se konzenzus hleda spatne. Je to kazdeho volba, cim se zivi a jake prostredky k tomu pouziva. Vidim tu analogii: Ucel sveti prostredky versus prostredky sveti ucel. Pak je tu jeste obecny fakt, ze vyjimky drazdi. Takze i neinvazivni, nepoucujici vegan je dost casto tercem utoku a posmechu, nekdy i pohrdani. Neco tu protistranu veganu drazdi, ze neudrzi emoce na uzde.
  Nemluvim o mode mladych byt co nejvic "zeleni a korektni".

 • @MIrek Svoboda je mozne, ze ja jen spatne argumentuji a ostatni maji pocit, ze jim neco vnucuji nebo jednoduse nechteji nektere veci videt, protoze pro ne nejsou podstatne.
  nevim, co si treba lidi mysli o transportech zivych zvirat. vzdy, kdyz jedu po dalnici a vidim kamiony s zivymi zviraty, stydim se za lidstvo. opravdu je nutne zvirata prevazet tisice km, nechat je bez vody, jen proto, ze treba porazka je nekde levnejsi a vyroba masa je zase levnejsi jinde:-( tohle prece musi vadit vsem. nejhorsi jsou pak transporty do arabskych zemi:-( to se stydim, ze neco takoveho vubec dopustime.
  nelibi se mi pochopitelne, pokud nekdo je vegetarian nebo vegan jen proto, ze je to trendy a je to jen prazdne a bez obsahu.


  trochu odbocka: na FB sleduju takovy statek v bavorsku, kde se staraji o hospodarska zvirata, ktere zachranili z jatek nebo jednoduse je nekdo nechtel. vazim si jednoduse lidi, kteri maji radi zvirata, kteri s nimi souciti a delaji neco pro ne.

 • @constanze: vazim si jednoduse lidi, kteri maji radi zvirata, kteri s nimi souciti
  Mam to podobne. Kdyz uz je tradici jist maso a nekteri maji "nezlomny" argumenty, jak nejedeni masa degraduje intelekt a fyzickou schranku, tak at se aspon minimalizuje to utrpeni zvirat.

 • R
  upravené Thu 14 Jul 2022 #25

  @MIrek Svoboda povedal/-a:
  @constanze: vazim si jednoduse lidi, kteri maji radi zvirata, kteri s nimi souciti
  Mam to podobne. Kdyz uz je tradici jist maso a nekteri maji "nezlomny" argumenty, jak nejedeni masa degraduje intelekt a fyzickou schranku, tak at se aspon minimalizuje to utrpeni zvirat.

  Je zajímavé sledovat, kam jsme to dopracovali. Jezení masa se prohlásí za "tradici", když lidstvo se statisíce let živilo masem a obilí jim nanutili k jezení jejich otrokáři, před 12 tisíci lety. Obilí, které je postupně otravuje a zabíjí. O degradaci intelektu tady nikdo nemluvil, ale když si to uvedl, asi je to pravda. Možná se u tebe ta degradace projevuje.

 • @Rusofil.
  Nema pro mne zadnou cenu pokracovat s panem Rusofilem v diskuzi.
  @constanze rad bych neco prokonzultoval. Napisu zpravu pozdejc.

 • @MIrek Svoboda
  Rusofilovy poznamky jsem mela vzdy moc rada, nicmene diky tomuto vlaknu a jeho neschopnosti poslouchat a pochopit, co jsem chtela vyjadrit, jsem ho zablokovala a uz jeho pripominky nevidim.

 • R
  upravené Fri 15 Jul 2022 #29

  @MIrek Svoboda povedal/-a:
  @Rusofil.
  Nema pro mne zadnou cenu pokracovat s panem Rusofilem v diskuzi.
  @constanze rad bych neco prokonzultoval. Napisu zpravu pozdejc.

  constanze
  Fri 15 Jul 07:45 Hlásiť
  @MIrek Svoboda
  Rusofilovy poznamky jsem mela vzdy moc rada, nicmene diky tomuto vlaknu a jeho neschopnosti poslouchat a >pochopit, co jsem chtela vyjadrit, jsem ho zablokovala a uz jeho pripominky nevidim.

  OK, beru na vědomí.

 • Tu sú nadherné štatistiky, treba sa s tým pohrať: https://www.czso.cz/csu/czso/13-zemedelstvi-4atjxn5i2z