BRICS

Do této skupiny patří Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika.

Dalsimi zajemci o vstup jsou Turecko, Iran, Egypt, Argentina a Saudska Arabie.

Nyni projevilo zajem o vstup i Alzirsko zde

Komentáre

  • USA sa pokúšajú o stratégiu "Rozdeľuj a panuj" proti BRICS


    Pepe Escobar - Sputnik: Na okraj dialógu Šangri-La v Singapure, ktorý sa označoval za "hlavný ázijský samit o obrane", sa aspoň na prvý pohľad stalo niečo mimoriadne.

    https://ksbspravy.substack.com/p/usa-sa-pokusaju-o-strategiu-rozdeluj

  • 8 finančných sektorov, ktoré budú zasiahnuté, ak BRICS uvedie novú menu

    Vinod Dsouza, 1. júla 2023

    Ekonomika USA je na šmykľavom svahu, pretože kríza dlhového stropu by mohla spôsobiť kolaps trhov. Diskrečné výdavky by mohli spôsobiť prepad trhov a ďalšie krajiny držiace americký dolár ako rezervy by mohli čeliť recesii. Okrem toho, rozhovory o spustení novej meny zo strany aliancie BRICS by mohli znamenať problémy pre vyhliadky amerického dolára. Niekoľko finančných sektorov v USA zarába zisky, pretože svet obchoduje s tovarmi a službami v USD.

    Ak si nová mena BRICS získa dôveru a posilní sa na globálnych trhoch, americký dolár by mohol byť na ceste poklesu. USA tiež nebudú mať prostriedky na financovanie svojho deficitu, čím sa americká ekonomika na medzinárodnej scéne oslabí. Môže byť ovplyvnených niekoľko finančných sektorov v USA, čo povedie k dominovému efektu hospodárskej krízy.

    V súčasnosti môže byť ovplyvnených približne osem finančných sektorov v USA, ak BRICS uvedie svoju novú menu na trhy. Sektory USA, ktoré by mohli byť ovplyvnené vytvorením novej meny BRICS, sú:

    ·        Bankovníctvo a financie

    ·        Ropa a plyn

    ·        Komodity

    ·        Výroba a spotreba

    ·        Technológie

    ·        Cestovný ruch a cestovanie

    ·        Devízový trh

    ·        Medzinárodný obchod

    Všetky tieto sektory sú úzko prepojené s americkým dolárom a akýkoľvek posun v geopolitickej dynamike by mohol otriasť odvetviami. Navyše, ak zasiahne bankovníctvo a financie, výstrel by sa mohol preniesť aj na trhy komodít. Podobne by dominový efekt mohol dopadnúť na devízový a medzinárodný obchod, čo by sťažilo vyváženie amerického dolára.

    Navyše, pokles sily amerického dolára by mohol spôsobiť zníženie výroby a spotreby. Ak sa však mena BRICS použije na vyrovnanie obchodu s ropou a plynom, americký dolár by mohol byť zasiahnutý. O osude dolára a americkej ekonomiky by preto mohlo rozhodnúť to, ako dobre umiestni aliancia BRICS svoju novú menu.

    8 Financial Sectors To Be Affected if BRICS Launch New Currency (watcher.guru)

    viac správ na

    https://t.me/spravydomozaiky

  • Brics nestačí uvést novou měnu aby mohla nezávisle fungovat na Bretton-woodském dolaru. Musí zavést buď zcela nový ekonomický model a nebo své vlastní instituce, např. pro hodnocení ratingu. Není možné využívat nástroje Bretton-Woodu pro operace s měnou, která má jakože dolar nahradit, jelikož se ve výsledku automaticky ocitne pod kontrolou toho z čeho se snažím vyvázat.

    Pro dedolarizaci - ve smyslu odchodu z Bretton - woodského systému nestačí přestat používat dolar jako takový. To nic neřeší.

  • BRICS představí novou měnu na zasedání v JAR 22.8.2023.

  • K
    upravené Fri 28 Jul 2023 #7->

    Musí představit celý nový systém, jenž nebude využívat dolarové nástroje.

    Třeba typicky hodnocení ratingů, které pak určují, jak ,,drahé'' jsou půjčky.

    Není možné zavést novou měnu a mít podniky závislé např. na hodnocení S&P 500, Moodies atp...

  • ttps://t.me/sepah_pasdaran_ru/2259    

                                                                                              Juhoafrický minister zahraničných vecí v auguste oficiálne schválil zoznam 23 krajín, ktoré oficiálne požiadali o členstvo v BRICS.

    https://t.me/spravydomozaiky

  • OSN sa zúčastní na samite BRICS v Južnej Afrike - hovorcaOSN (Sputnik) - Organizácia Spojených národov bude zastúpená na summite BRICS v Juhoafrickej republike, uviedol v stredu jej hovorca Farhan Haq.

    Samit BRICS sa bude konať v Johannesburgu od 22. do 24. augusta. Očakáva sa, že na samite sa prostredníctvom videolinky zúčastní aj ruský prezident Vladimir Putin.

    "Organizácia Spojených národov bude prítomná na samite BRICS v Južnej Afrike. Dúfame, že vám to oznámime pravdepodobne začiatkom budúceho týždňa," povedal Haq na brífingu.

    V júli juhoafrický minister zahraničných vecí Naledi Pandor uviedol, že 23 krajín oficiálne prejavilo záujem o vstup do BRICS. V máji požiadalo o členstvo v BRICS Bielorusko.

    https://sputnikglobe.com/20230816/un-will-attend-brics-summit-in-south-africa---spokesperson-1112650952.html

  • P
    upravené Wed 23 Aug 2023 #11->

    Putin – na summite BRICS: 

    „Všetci jednomyseľne podporujeme vytvorenie multipolárneho svetového poriadku, ktorý je skutočne spravodlivý a založený na medzinárodnom práve pri rešpektovaní kľúčových princípov Charty OSN, vrátane suverénneho práva a rešpektovania práva každého národa na jeho vlastný model rozvoja. Sme proti akémukoľvek druhu hegemónie podporovanej niektorými krajinami o vlastnej exkluzivite a založenej na tomto postuláte novej politiky – politiky pokračujúceho neokolonializmu.

    ⚡️Chcem poznamenať, že to bola túžba udržať si svoju hegemóniu vo svete, túžba niektorých krajín udržať si túto hegemóniu, ktorá viedla k vážnej kríze na Ukrajine. Najprv sa v tejto krajine s pomocou západných krajín uskutočnil protiústavný štátny prevrat a potom sa rozpútala vojna proti ľuďom, ktorí s týmto štátnym prevratom nesúhlasili, krutá vojna, vyhladzovacia vojna počas ôsmych rokov.

    ⚡️Rusko sa rozhodlo podporovať ľudí, ktorí bojujú za svoju kultúru, za svoje tradície, za svoj jazyk, za svoju budúcnosť. Naše kroky na Ukrajine diktuje len jedna vec – ukončiť vojnu, ktorú rozpútal Západ a ich satelity na Ukrajine proti ľuďom žijúcim na Donbase. Sme vďační našim kolegom z BRICS, ktorí sa aktívne podieľajú na snahe ukončiť túto situáciu a dosiahnuť spravodlivé urovnanie mierovými prostriedkami.“


  • Čínsky prezident Si Ťin-pching o potrebe rozšírenia BRICS 

    „Je potešujúce vidieť rastúce nadšenie rozvojových krajín podieľať sa na spolupráci v BRICS. Mnohí z nich sa chcú zapojiť do mechanizmu BRICS. Musíme využiť formát BRICS+ a rozšírenie BRICS, aby sa súčasťou našej rodiny stalo viac krajín, aby sme si vybudovali silu, boli múdrejší, a aby bol náš systém riadenia spravodlivejší a rovnocennejší. Vážení kolegovia, ako hovorí staré čínske príslovie: „Spravodlivosť vždy zvíťazí.“ BRICS znamená spravodlivosť na celom svete. Budeme tak silnejší a budeme čoraz viac prispievať k medzinárodnému mieru a rozvoju.“

  • BRICS je teraz štyrikrát väčší ako G7 z hľadiska počtu obyvateľov

    Skupina BRICS sa po pristúpení Argentíny, Egypta, Iránu, Spojených arabských emirátov, Saudskej Arábie a Etiópie stane vlastníkom 44,35% svetových zásob ropy.

    Krajiny BRICS teraz predstavujú 48,5 milióna štvorcových kilometrov, čo je 36% svetovej plochy. To je viac ako dvojnásobok v porovnaní so skupinou G7. Celková populácia krajín BRICS bude 3,6 miliardy ľudí – 45 % sveta. TASS

    Nový BRICS bude kontrolovať 80 percent svetovej produkcie ropy

    Po pripojení Saudskej Arábie, Spojených arabských emirátov a Iránu k BRICS bude únia schopná kontrolovať leví podiel svetovej produkcie čierneho zlata.

  • P
    upravené Sat 26 Aug 2023 #14->

    BRICS+ - nezvratný proces smerom k novému svetovému poriadku

    ▪️Skupina krajín BRICS (Čína, Rusko, Južná Afrika, India, Brazília a noví členovia - Egypt, Argentína, Spojené arabské emiráty, Saudská Arábia, Irán, Etiópia) bude kontrolovať 44,35% všetkých svetových zásob ropy. Krajiny G7 – Veľká Británia, Japonsko, USA, Francúzsko, Taliansko, Kanada a Nemecko – kontrolujú len 3,9%.

    ▪️Celkový HDP rozšíreného bloku je 65 biliónov dolárov alebo 37,3% svetového HDP. G7 predstavuje 29,9%.

    ▪️Územie BRICS+ má rozlohu 48,5 milióna km² alebo 36% celého povrchu Zeme. To je viac ako dvojnásobok kombinovanej oblasti krajín G7. Populácia BRICS+ dosiahne 3,6 miliardy ľudí, čo zodpovedá 45% celkovej populácie planéty. G7 je domovom približne 600 miliónov ľudí.

    ▪️BRICS+ predstavuje polovicu svetových dodávok potravín, zatiaľ čo podiel G7 je 19%.

    ▪️Podiel exportu zatiaľ zostáva v prospech krajín G7: 28,8% oproti 23,4%.

    Po summite v Johannesburgu-2 bola prijatá záverečná deklarácia 15. samitu, kľúčové body:

    • Lídri krajín BRICS podporujú reformu OSN, vrátane Bezpečnostnej rady, aby bola organizácia demokratickejšia a efektívnejšia.

    • BRICS požaduje väčšiu účasť rozvojových krajín v medzinárodných organizáciách.

    • BRICS obhajuje používanie národných mien v obchode.

    • BRICS plne podporuje ruské predsedníctvo v roku 2024 a usporiadanie samitu v Kazani.

    • Štáty opätovne potvrdzujú svoj záväzok posilniť spoluprácu v oblasti poľnohospodárstva a posilniť potravinovú bezpečnosť.

    • Lídri poverili ministrov zahraničných vecí, aby pripravili zoznam potenciálnych členov na nasledujúci samit.

    "Všetci stojíme za sformovaním nového multipolárneho svetového poriadku, ktorý by bol skutočne vyvážený a zohľadňoval suverénne záujmy širokého spektra štátov. Otvorilo by to príležitosti na implementáciu rôznych modelov rozvoja, čo by pomohlo zachovať rozmanitosť národných kultúr a tradícií." Vladimir Putin.

    https://t.me/EurasianChoice/29290

  • K
    upravené Wed 30 Aug 2023 #15->

    @Rusofil

    Summit BRICS proběhl, společná měna vyhlášena nebyla a nebude.

    Hlavním zemím BRICS bude mnohem bližší zformování několika ekonomických zón s vlastním trhem a dominantní měnou, než nějaká měnová unie.

    BRICS je především ideologická alternativa západu a jeho ekonomický potenciál poslouží jako beranidlo, nicméně jednotná měna je proti zájmům těch stran, které jsou schopny ustavit vlastní ekonomické zóny.

    Přičemž dedolarizace musí být provedena v každé měnové zóně dle potřeb dané zóny a musí vzniknout nové ekonomické nástroje a ekonomické koncepce příslušných zón.

  • Jeden zo sloganov BRICS - “Partnerstvo pre vzájomné urýchlenie rastu”.

    A kúsok ďalej - “38. Opätovne zdôrazňujeme záväzok podporovať zamestnanosť v záujme udržateľného rozvoja vrátane rozvoja zručností na zabezpečenie odolnej obnovy, politík zamestnanosti zohľadňujúcich rodové hľadisko a sociálnej ochrany vrátane práv pracovníkov.

    Tak čo vlastne chcú ? Chcú rýchlejší rast, alebo udržateľný rast ? Toto je tá alternatíva ?

    Potrebujeme vôbec v niektorých odvetviach rast ? Budem konkrétny. Potrebujeme globálne vyrábať každý rok viac a viac osobných automobilov ? Spoločným cieľom globalistov, ale aj novej ľudskej koncepcie je zabrániť ekologickej katastrofe, čiže snažiť sa namiesto totálne individuálnej dopravy presadzovať dopravu verejnú (mám na mysli dopravu do a zo zamestnania a dopravu v rámci miest). Tak ako to bolo za súdruhov pred 89. Rozprával som sa so šoférom autobusu, ktorý bol po revolúcii s delégaciou ZMOSu v Rakúsku. Viete čo Rakúšanov zaujímalo ? Ako sa nám podarilo, že toľko ľudí využíva autobusovú dopravu, oni by to chceli tiež. Samozrejme, potom sa u nás rozhorel naplno kapitalizmus, prvoradý bol ukazovateľ zisku a začali sa rušiť málo vyťažené (no potrebné) spoje, autobusové aj vlakové. Ľudia začali odchádzať do zahraničia, začali si kupovať autá a viac a viac spojov bolo nevyťažených, preto sa viac a viac obmedzovala verejná doprava a dnes sme tam, kde sme.

    Pozrel som si video od ISOP BRICS a pád dolára. Prednášku robil Erik Majerčák. Vysvetľoval ten geniálny zúčtovací systém v rámci BRICS aj mimo neho. Okrem iného dal príklad s negatívnou platobnou bilanciou USD vo výške 1,2 bilióna USD ročne. Potom do toho pridal Čínu, ktorá má s USA kladnú bilanciu, dal číslo od oka 300 miliárd USD.

    Povedal, že Čína za tých 300 miliárd, ktoré má prebytok v obchode s USA, nakúpi zlato... no určite nenakúpi. Poďme na sedliacku matematiku, netreba titul z ekonómie, ani iný titul. Jedna unca zlata je 31,103 gramu. Jeden kilogram je 32,15 unce. Unca zlata stojí 1.900 USD, takže 1 kilo zlata je 61.085 USD. Jedna tona má 1.000 kilogramov, čiže tona zlata stojí 61 miliónov USD a tisíc ton stojí 61 miliárd USD. Ako nakúpi Čína zlato za 300 miliárd USD ročného prebytku, keď ročná ťažba je okolo 3.000 ton a v rezervách má 2100 ton ?

    Takto prednáša ekonóm...

    https://index.sme.sk/c/3342100/prebytok-zahranicnej-obchodnej-bilancie-ciny-v-maji-vyrazne-vzrastol.html

    Dlhé roky USA tlačia na Čínu, aby revalvovala kurz svojej meny. S tým Erik neráta ?

  • NÁRODY BRICS ZAZNAMENÁVAJÚ MASIVNÝ NÁRAST V GLOBÁLNYCH TRANSAKCIÁCH

    5. novembra 2023, Jai Hamid

    1. Otáčanie smerom od dolára

    2. Domino efekt na finančné sektory USA

    Obchod BRICS vzrástol za päť rokov o 56 % a dosiahol 422 miliárd USD.

    Krajiny BRICS zvažujú obchodovanie v miestnych menách, čím spochybňujú globálnu dominanciu amerického dolára.

    Odchod od dolára by mohol ovplyvniť desať hlavných amerických finančných sektorov, čo by ohrozilo infláciu a ekonomickú nestabilitu.

    V ekonomickej klíme, ktorá sa zdá byť neustále na pokraji zmien, krajiny BRICS hodili rukavicu seizmickým posunom v ich obchodnej dynamike.

    Ekonomické konzorcium, ktoré zahŕňa Brazíliu, Rusko, Indiu, Čínu a Južnú Afriku, zaznamenalo za posledné pol desaťročia skok v ich obchodných interakciách o neuveriteľných 56 % a zavŕšilo to ohromujúce číslo 422 miliárd dolárov.

    Dôsledky sú rozsiahle a odkaz je jasný: tradičná globálna finančná hierarchia čelí otrasom. Obchodná tapiséria, ktorá prelína tieto rôznorodé národy bohaté na zdroje a priemyselnú zdatnosť, bola dejiskom mohutnej činnosti.

    Predovšetkým Rusko vyniká vývozom surovej ropy a stáva sa základným pilierom dodávok energie do rozvojových krajín. Netreba podceňovať kolektívnu silu bloku BRICS; sú mocnou alianciou s potenciálom prekalibrovať mocenskú rovnováhu globálneho obchodu.

    Otáčanie preč od dolára

    Rok 2023 je pripravený stať sa prelomovým rokom pre alianciu BRICS, keďže sa blíži k zníženiu závislosti od amerického dolára – čo je krok, ktorý by mohol signalizovať začiatok novej éry v medzinárodnom obchode. 

    Dominový efekt takéhoto prechodu presahuje hranice týchto piatich národov a dotýka sa ekonomických a politických sfér globálneho vplyvu.

    S vyhliadkou 400 miliárd USD v cezhraničných transakciách, ktoré by mohli pretekať cez ich vlastné meny, čelí nadvláda amerického dolára obrovskej výzve.

     Tento scenár predpovedá budúcnosť, v ktorej sa zovretie dolára uvoľní a podriadi sa paradigme viacerých mien vedenej BRICS.

    Takýto tektonický posun v preferencii meny by mohol spôsobiť šokové vlny naprieč americkou ekonomikou a otriasť základnou dynamikou ponuky a dopytu.

    Ak dopyt po dolári klesne, hrozba inflácie, dokonca hyperinflácie, sa vynára do veľkej miery – vrhá dlhé tiene neistoty na americkú fiškálnu krajinu. 

    Domino efekt na finančné sektory v USA

    Základy ekonomickej stavby Spojených štátov sú vystavené riziku otrasov, ak by sa aliancia BRICS preorientovala na miestne meny. Desať kľúčových finančných sektorov stojí na priepasti a čaká na potenciálny dominový efekt, ktorý by mohol vychádzať z tohto monumentálneho posunu.

    Tieto sektory pokrývajú celú škálu od bankovníctva a financií až po trhy s energiou, medzinárodný obchod a pulzujúce koridory fintech. Odklon BRICS od dolára by mohla spustiť kaskádu následkov. 

    Bankový sektor mohol pocítiť počiatočné otrasy, ktoré spustili reťazovú reakciu, ktorá by sa mohla prevaliť trhmi a destabilizovať ekonomické sektory vo všetkých oblastiach. 

    Každý článok v reťazci – od cien komodít po spotrebný tovar, od technologických inovácií po cestovný ruch – by mohol byť testovaný náporom dynamiky novej meny. 

    Ako krajiny BRICS rastú vpred vo svojich globálnych transakciách, hegemónia amerického dolára balansuje na priepasti. Strategické manévre bloku smerom k multi-menovému systému v roku 2024 môžu dobre katalyzovať postupnú eróziu dominancie dolára.

    V stávke nie je len postavenie meny, ale celá architektúra ekonomickej dominancie USA. Ako BRICS smeruje k neprebádaným finančným vodám, svet sleduje a čaká, ako prúdy zmien pretvoria globálnu ekonomiku.

    https://www.cryptopolitan.com/brics-massive-surge-in-global-transactions/

  • Milo
    upravené Wed 8 Nov 2023 #19->

    Nový článok k BRICS v magazíne fóra:

    Mnoho ľudí v súčasnosti vníma štáty BRICS ako vítanú opozíciu voči hegemónii NATO ovládanej USA. Ak však analyzujete prepojenie finančnej politiky medzi Východom a Západom, rýchlo vám bude jasné: Geopoliticky tieto dva mocenské bloky ťahajú za jedno lano.

  • K
    upravené Thu 9 Nov 2023 #20->

    No tak dokud nevzniknou vlastní ekonomická pravidla a vlastní ekonomické zóny a nedojde k nahrazení bretton-woodského systému, tak se o samostatnosti moc mluvit nedá.

    Nemůžu se snažit vymanit ze systému a současně využívat jeho nástroje a pravidla. Na to netřeba dlouhosáhlé analýzy.

    Ovšem vytváření nových ekonomických modelů nebude záležitost na pár měsíců a tak odstoupení od současného modelu ekonomiky nemusí být nutně cílem - spíš půjde o to získat více ekonomické suverenity.

  • Kaktus povedal/-a: spíš půjde o to získat více ekonomické suverenity.

    Podstata článku je práve v tom, že elitám "starého" západu, ako aj "nového" juhu/východu ide spoločne o to, odstrániť akýkoľvek priestor pre suverenitu štátov a jednotlivcov. Záujmové zoskupenia elít nemajú štátny ani národný charakter. Znie to už možno unavujúco, ale ide o zriadenie naozaj globálneho systému, pred ktorým nemá byť úniku. Ani v Afrike, ani v Polynézii, ani na Sibíri, ani v argentínskej pampe.

    Plándémia, keď kdekoľvek na svete - teda aj v spomínaných lokalitách - ľudia nosili nezmyselné masky, boli nezmyselne testovaní a zločinne vakcinovaní, bola ukážkou tej multipolárnej suverenity v praxi. Momentálne a v blízkej budúcnosti ide o jej rozšírenie do všetkých oblastí života.

  • BRICS nie je politický blok, ale vytvára podmienky pre vzájomné porozumenie — Putin

    "Toto je cesta, ktorou sa treba uberať a takto budeme pracovať najmä v rámci BRICS, ktorých predsedanie od januára budúceho roka prejde na nás," zdôraznil ruský prezident.

    ST. PETERSBURG 17. novembra /TASS/. Združenie BRICS zahŕňajúce Brazíliu, Rusko, Indiu, Čínu a Južnú Afriku nie je vojenským blokom, ale vytvára podmienky na dosiahnutie vzájomného porozumenia, povedal v piatok ruský prezident Vladimir Putin na medzinárodnom kultúrnom fóre v Petrohrade – Fóre spojených kultúr.

    Prijatie nových členov do združenia BRICS je príkladom toho, „ako možno a treba hľadať a dosiahnuť kompromis bez vnucovania akéhokoľvek stanoviska,“ zdôraznil ruský líder.

    Toto sú organizačné princípy BRICS, ktoré nie je blokom, o to viac, že nie je vojenským blokom, ale vytvára podmienky na dosiahnutie vzájomného porozumenia,“ povedal Putin.

    "Toto je cesta, ktorou sa treba uberať, a takto budeme pracovať najmä v rámci BRICS, ktorých predsedanie od januára budúceho roka prejde na nás," zdôraznil ruský prezident.

    https://tass.com/politics/1707949

  • Milo
    upravené Sun 19 Nov 2023 #23->


    Rétorika zo strany BRICS a zo strany napríklad WHO (dolu citát z diskutovaného návrhu novej zmluvy) sa veľmi neodlišujú. Tak ako sa neodlišuje praktické zavádzanie CDBC, cenzúry, sledovania, vakcinácie a všetkêho, čo sa týka agendy 2030. Tam sú krajiny BRICS dokonca ďalej, ako ich partneri zo "západu".

    Hra v ktorej sa na zakrytie reálnych zámerov zasa a znova predostiera, súboj "dobra" a "zla", ktorých rozličné vnímanie je masám naprogramované tak, aby boli ovládateľné, stále funguje.

    Ak chce niekto odhaliť kúzlo, prečo sa sústreďuje na to, na čo kúzelník upriamuje pozornosť? Chce byť podvedený?

    Tu sľúbené vybrané úryvky z návrhu pandemickej zmluvy s WHO:

    "

    Svet spolu spravodlivo: Dosiahnutie spravodlivosti v pripravenosti a reakcii na pandémie...

    Zmluvné strany sa budú navzájom spolupracovať na bilaterálnej, regionálnej a multilaterálnej úrovni pri rozvoji a posilňovaní kapacít...

    Dodržiavanie ľudských práv - Pri vykonávaní tejto dohody sa budú v plnej miere dodržiavať dôstojnosť, ľudské práva a základné slobody osôb.

    2. Zvrchovanosť - štáty majú v súlade s Chartou Organizácie Spojených národov a všeobecnými zásadami medzinárodného práva zvrchované právo vydávať právne predpisy a vykonávať právne predpisy v súlade so svojou politikou v oblasti zdravia...

    "

    --

    Nie je to dojímavé? Veď ako by to bolo od BRICS. A pritom je to z pera úradníkov "úplne inej strany"...

  • @Milo

    Nedá se nevšimnout, že nejsi zrovna fanda BRICS. Vyrozuměla jsme, že si myslíš, že je to konstrukt k ovládání lidí - prostě jen jiná cesta k NWO.

    Může být. Rozumím. Ale taky vůbec nemusí. Já zatím v BRICS šanci na změnu v obchodování mezi zeměmi a to šanci k lepšímu. Už jen v návratu k vlastním měnám. Hlavní vidím v šanci vymanit se ze současného dolarového tobogánu, z vlivu anglosaských nadnárodních bank a finančních institucí.

    A dobře vím, že to hned nebude "to pravé pro člověka". Ale bude to možnost vybrat si. Za socíku byly podobné instituce, jaké zavádí BRICS - a fungovaly dobře jako vyvažování v systému. Žádná ze stran se nemohla "urvat" tak, jako je to nyní. Musela zachovávat určité podmínky, aby se jazýček vah nezhoupl na druhou stranu.

    Já chápu BRICS takto. A jak už tu byla jinde řeč - vnímám ji (= organizaci) jako přechodnou fázi. No a vůbec nemám odpor vůči arabským bankám, protože ty mají v lecčem lepší systém a chování, než banky anglosaské. A opět - i ony mají být jen vyvažováním v systému, přechodová fáze.

    Když se podíváš dozadu do minulosti, tak úplně všechno v lidské společnosti - pokud není vyvažováno a má možnost se "vychylovat" - se časem vychýlí tak, že z bohulibé služby se stane peklo a vězení.

    Milo, toto je z mé strany taky jen názor - nic víc. Tak to vidím já a objasňuju svůj pohled. Třeba se mýlím, ale píšu, z čeho vycházím. A to je postupnost a posloupnost. Nic nového, co se rodí, nepřijde na svět dokonalé. Musí se upravovat, měnit nebo zanikne a nahradí ho jiný "model". A pro mě je zásadní, že se rodí, že vzniká.

    Teď sem přidám ne zcela související závěr: Čínu.

    Vzhledem k tomu, že bylo "režiséry" zamýšleno nahradit USA Čínou a to v roli "velkého dozorce světa", zatím se to ne zcela povedlo. Čína není tím, čím měla být. Možná je to zásluhou skupiny kolem pana Si a možná ne. Možná se časem do této role stylizuje. Všechno je možné, zatím nemáme dostatek informací k závěrům. Víme jen to, že USA se rozpadají a jaký systém přijmou - to si netroufám odhadovat.

    Jenže to, že Čína (zatím) neplní roli světového četníka a usiluje o roli ekonomické velmoci, neznamená, že Čína je "lidumil" a můžeme od ní očekávat jen lidské podmínky. Ale i toto je jasné od samého počátku změn před cca 40 lety. Ty podmínky měly být podle plánovačů velmi tvrdé - a to zatím není - což je jediný rozdíl oproti plánům. Takže - Čínu je potřeba velmi bedlivě hlídat, pozorovat.

  • P
    upravené Wed 22 Nov 2023 #25->

    Vladimir Putin na videokonferencii na mimoriadnom summite BRICS o palestínsko-izraelskom konflikte povedal, že ruský postoj je konzistentný a neoportunistický.

    Vyzývame na spoločné úsilie medzinárodného spoločenstva zamerané na deeskaláciu situácie, prímerie a nájdenie politického riešenia palestínsko-izraelského konfliktu. A štáty BRICS a krajiny regiónu by v tejto práci mohli zohrať kľúčovú úlohu.


    Hlavné Putinove vyhlásenia na mimoriadnom online summite BRICS

    📌 Hoci rezolúcia OSN obsahuje len výzvu na vytvorenie humanitárnych prestávok a nie prímerie, ide o pokrok.

    📌 Už viac ako jednu generáciu Palestínčanov boli vychovávaní v atmosfére nespravodlivosti prejavovanej ich ľudu.

    📌 Putin poďakoval prezidentovi Egypta za pomoc pri evakuácii Rusov z pásma Gazy.

    📌 Hromadné vyhosťovanie civilistov z pásma Gazy a humanitárna katastrofa vyvolávajú hlboké znepokojenie.

    📌 Musíme zabrániť rozširovaniu územia palestínsko-izraelského konfliktu.

    📌 Putin nazval iniciatívu Južnej Afriky usporiadať mimoriadny samit BRICS o Gaze včas.

    📌 Situácia v Gaze, straty na životoch, utrpenie detí vyvoláva hlboké znepokojenie.

    📌 História ukázala neživotaschopnosť amerických pokusov samostatne vyriešiť palestínsko-izraelský konflikt.

    📌 Rusko vyzýva na spoločné úsilie svetového spoločenstva ukončiť palestínsko-izraelský konflikt.

    📌 Putin zdôraznil konzistentnosť a súlad ruskej pozície k palestínsko-izraelskému vyrovnaniu.

    📌 Detí trpiace v Gaze a operácie bez anestézie vyvolávajú hrozné pocity.

    📌 Putin považuje za užitočné pokračovať v diskusii BRICS o situácii na Blízkom východe, a to aj v roku 2024, v roku predsedníctva Ruska.

    https://t.me/SolovievLive/222875

  • Izrael ako „teroristický štát“ – iránsky prezident Raisi

    Ebrahim Raisi na mimoriadnom summite o palestínsko-izraelskom konflikte vyzval členov BRICS, aby uznali izraelský štát a jeho armádu za „teroristickú organizáciu“.

    https://t.me/RTnews_unc3/19052

  • Lídri BRICS vo svojom spoločnom záverečnom komuniké

    ▪️Vyjadrujeme obavy z eskalácie násilia a vážneho zhoršenia situácie na Blízkom východe.

    ▪️Vyzývame na okamžité a dlhodobé humanitárne prímerie vedúce k ukončeniu nepriateľských akcií na Blízkom východe.

    ▪️Vyzývame na nezávislé a transparentné vyšetrovanie vojnových zločinov v Gaze v súlade s medzinárodnými štandardmi.

    ▪️Vyzývame na okamžité a bezpečné prepustenie rukojemníkov v pásme Gazy.

    ▪️Odsudzujeme brutálne činy voči Palestínčanom a Izraelčanom vrátane aktov provokácií.

    ▪️Odsudzujeme akékoľvek násilné vysídlenie alebo deportáciu Palestínčanov z pásma Gazy.

    ▪️Opätovne potvrdzujeme, že spravodlivé a trvalé riešenie konfliktu na Blízkom východe možno dosiahnuť len mierovými prostriedkami.

    https://t.me/geopolitics_live/10129

  • Pakistan žiada o vstup do BRICS v roku 2024

    Islamabad požiadal o vstup do BRICS v roku 2024, počíta s pomocou Ruska v súvislosti so vstupom republiky do združenia, uviedol nový pakistanský veľvyslanec v Rusku Muhammad Khalid Jamali.

    Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Rjabkov už skôr uviedol, že BRICS plánuje dohodnúť sa na zozname kandidátov na štatút partnerského štátu na nadchádzajúcom samite BRICS v Kazani v Rusku v roku 2024.

    Summit sa bude konať v októbri, presné dátumy budú ešte určené neskôr.

    https://t.me/geopolitics_live/10195

  • TEHERÁN 30. januára (MNA) – V Moskve, hlavnom meste Ruska, sa v utorok ráno začalo prvé stretnutie BRICS s oficiálnou prítomnosťou Iránskej islamskej republiky.

    Na podujatí sa zúčastňujú námestníci ministrov zahraničných vecí 10 členských krajín bloku.

    Po prvýkrát si v roku 2024 majú vymeniť názory na plány BRICS predstavitelia Iránskej islamskej republiky, Saudskej Arábie, Spojených arabských emirátov, Egypta a Etiópie spolu s Ruskom, Čínou, Brazíliou, Indiou a Južnou Afrikou. Počas troch dní.

    Skupina rozvíjajúcich sa ekonomík BRICS privítala rok 2024 oficiálnym pridaním piatich rozvojových krajín.

    Konkrétne blok predstavil Saudskú Arábiu, Spojené arabské emiráty (SAE), Irán, Egypt a Etiópiu, aby odštartoval nový rok.

    Minulý rok prekvitala ekonomická aliancia BRICS. V roku, ktorý bol nepochybne rokom rastu, blok urýchlil množstvo iniciatív. Tie siahajú od plánov dedolarizácie až po vôbec prvú ponuku na rozšírenie. Posledný z nich má byť konečne oficiálny.

    Aliancia BRICS skutočne privítala rok 2024 oficiálnym pridaním piatich expanzných krajín do svojich radov. Konkrétne predstavil Saudskú Arábiu, Spojené arabské emiráty, Irán, Egypt a Etiópiu ako prvé krajiny, ktoré zaviedli expanziu od pridania Južnej Afriky pred viac ako desiatimi rokmi.

    Expanzia bude mať obrovské geopolitické dôsledky, pretože by mohla byť mimoriadne dôležitá pre jej multipolárne ciele.

    https://en.mehrnews.com/news/211478/First-BRICS-meeting-with-official-Iran-presence-kicks-off

    https://t.me/SPRAVYDOMOZAIKYKOMENTARE/13626

  • CNN:

    Rozšírenie BRICS umožňuje Moskve bojovať proti západnej izolácii 

    O vstup do BRICS prejavuje záujem 34 krajín. Juhoafrický minister zahraničných vecí Naledi Pandor to oznámil na stretnutí s novinármi bez toho, aby spresnil, o ktorých krajinách sa rokuje. 

    Informuje CNN.

    Podľa televízneho kanála Rusko prijalo žiadosti od nových potenciálnych účastníkov. Tento rok sa stalo predsedníckym štátom skupiny, ktorá výrazne rozšírila svoj globálny vplyv, keď do nej vošli Irán, Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty, Etiópia a Egypt.

    BRICS sa stavia ako odpoveď globálneho Juhu na G7. Expanzia organizácie je preto všeobecne vnímaná ako víťazstvo Pekingu a Moskvy, ktoré sa snažia zmeniť medzinárodný systém, o ktorom sa domnievajú, že je nespravodlivo ovládaný Washingtonom, poznamenáva CNN.

    ⚡️Pri propagácii BRICS zohráva aktívnu úlohu Čína. Líder krajiny Si Ťin-pching presadzuje alternatívny svetový poriadok, nadväzuje užšie partnerstvá s kľúčovými globálnymi hráčmi od Ruska po Blízky východ a posilňuje medzinárodné organizácie, v ktorých má Peking vplyv.

    Expanzia skupiny a pretrvávajúci záujem o ňu z desiatok ďalších krajín je podnetom aj pre Rusko, od ktorého sa Západ snaží diplomaticky a ekonomicky dištancovať. Pozícia Moskvy ako predsedu BRICS umožní Putinovi bojovať proti tejto izolácii a prezentovať sa ako kľúčový hráč na širšom diplomatickom poli, zdôrazňuje CNN.

    https://edition.cnn.com/2024/02/01/china/brics-membership-applications-china-russia-intl-hnk/index.html