Zprávy z Anglie

135

Komentáre

  • Mrakoplas povedal/-a: Rishi Sunak

    Je to zbohatlík, který má kontakty na bohatou prozápadní Indickou elitu.

  • Lin povedal/-a: volbu bankéřů

    ano

  • @Lin povedal/-a:
    On ten nový premiér asi žádná výhra nebude... Angličani mu zazlívají bordel v ekonomice, který stihl udělat na postu ministra financí. Pokládají ho za "volbu bankéřů" - ne svou (tj. občanskou).
    https://www.5-tv.ru/news/406757/nam-kryska-britancy-otreagirovali-nanaznacenie-sunaka-premerministrom/?utm_source=smi2

    To vypadá jako odpověď na vítězství Si v Číně. Jako by říkali, Čínu jsme sice ztratili, ale Indie je naše. Je to pokus zabránit Indii ve sbližování s Ruskem.

  • Taky mě to napadlo, avšak nevím, jako moc Anglii pomůže soustředit se z na Indii, když z druhé strany ji USA potřebují maximálně zmarginalizovat kvůli velení v AUKUSu - pokud Anglie nebude upadat dostatečně rychle, můžeme se možná dočkat nějaké další podmořské kabelové sabotáže, případně různé boje za nezávislost (Irsko, Skotsko).

  • @Rusofil

    Zajimalo by mě co Vystrčil, jestlipak ještě pojede povzbuzovat Taiwan...a nebo už radši nee :D

  • Rusofil povedal/-a: To vypadá jako odpověď na vítězství Si v Číně.

    Nikoliv, je to prostě poslední možnost s tím, že taky nevydrží a budou volby.
    Ten koho tam chtějí je [Kiestarmer] => levicový fašista.

  • Pre nas všetkých je v tejto chvíli dosť dôležitá otázka , čo sa zosype skôr a myslím to vážne , malá krajina kde slnko už dávno zapadlo alebo satelity spotených šiat v priestore e. únie.

  • R
    upravené Tue 25 Oct 2022 #70->

    @Kaktus povedal/-a:
    Taky mě to napadlo, avšak nevím, jako moc Anglii pomůže soustředit se z na Indii, když z druhé strany ji USA potřebují maximálně zmarginalizovat kvůli velení v AUKUSu - pokud Anglie nebude upadat dostatečně rychle, můžeme se možná dočkat nějaké další podmořské kabelové sabotáže, případně různé boje za nezávislost (Irsko, Skotsko).

    No, Skotové již vyhrožují, že ho nikdo nevolil a uvažují o odtržení.

  • Rusofil povedal/-a: No, Skotové již vyhrožují, že ho nikdo nevolil a uvažují o odtržení.

    To oni už dlouho.... minulé referendum nevyšlo, ale tohle by mohlo a pak bude sranda...

  • Královský výprodej: Karel III. vydělal 30 milionů prodejem koní Alžběty II. (†96)!
    Jednou z největších vášní zesnulé královny Alžběty II. (†96) byl chov dostihových koní. Tento koníček však její syn, král Karel III., nesdílí se zdaleka stejným zápalem. A tak se rozhodl nemalou část královského hřebčína rozprodat. A slušně na tom vydělal.
    https://isport.blesk.cz/clanek/blesk-sport/422316/kralovsky-vyprodej-karel-iii-vydelal-30-milionu-prodejem-koni-alzbety-ii-96.html

  • Bank of England zvyšuje úrokovú sadzbu o 0,75 % na 3,00 % - najväčšie zvýšenie za viac ako 30 rokov

    https://t.me/casusbellichat/480635

  • Britská jadrová ponorka Victorious, ktorá nesie rakety Trident II, prerušila tajnú misiu v severnom Atlantiku kvôli požiaru na palube - musela sa vynoriť a vrátiť na svoju základňu v Škótsku, informoval denník Sun s odvolaním sa na svoje zdroje.

    Link: https://t.me/militarymaps/30138

    https://t.me/casusbellichat/485781

  • Takže udalosť s dvoma guľkami in the streets of London má zhmotnenú podobu? Myslím tým ponorku Victorious (Víťazný/á) aj odchod premiéra.

  • Pre Ruštinárov.
    British капут! Системный кризис в Англии
    British kaput! Systémová kríza v Anglicku

  • https://casopisargument.cz/?p=46869

    Inflace ve Spojeném království dosáhla 11,1 procenta, nejvíce za 41 let
    Britská inflace v říjnu zrychlila na 11,1 procenta, a to zejména díky prudce rostoucím cenám energií, potravin a dopravy.

    Úřad pro národní statistiku (ONS) tento týden ve svém prohlášení uvedl, že britská inflace podle oficiálních údajů zrychlila na nejvyšší úroveň za 41 let, což je podle něj způsobeno prudce rostoucími cenami energií, potravin a dopravy společně se stále se zhoršující krizí růstu životních nákladů. Index spotřebitelských cen se v říjnu 2022 dostal až na 11,1 procenta a dosáhl tak nejvyšší úrovně od roku 1981, Tato hodnota byla ve srovnání s 10,1 procenta v září (podobná čísla byla i v létě) nejvyšší hodnotou za poslední čtyři dekády a překonala i očekávání a prognózy centrální banky Bank of England, jež predikovala inflaci ve výši 10,7 procenta. Hlavní ekonom britského statistického úřadu Grant Fitzner uvedl, že důvodem byly, stejně jako v jiných zemích, rostoucí ceny plynu a elektřiny, a to i přesto, že britská vláda ceny energie zastropovala.

    Za poslední rok ceny plynu ve Spojeném království podle ONS vyskočily o 130 procent a ceny elektřiny o 66 procent. K růstu inflace přispěly i ceny potravin a vysoké náklady na dopravu. V menším měřítku pomohla opatření v oblasti energetiky, kdy vláda zavedla strop limitující roční účty za energii pro britské domácnosti na maximálně 2 500 britských liber (cca 69 620 Kč) ročně. Inflace by podle ONS v říjnu vzrostla dokonce na přibližně 13,8 %, pokud by vláda takto nezasáhla. Ministr financí Spojeného království Jeremy Hunt k tomu uvedl: „Důsledky šoku v podobě COVID a Putinova invaze na Ukrajinu zvyšují inflaci ve Spojeném království a na celém světě.“ „Tato zákeřná daň pohlcuje výplatní šeky, rozpočty domácností a úspory a zároveň maří jakoukoli šanci na dlouhodobý ekonomický růst.“

    Válečný konflikt podle vyjádření nejvyšších britských představitelů vystřelil celosvětově inflaci na nejvyšší úroveň za několik desetiletí, vyvolal ekonomický otřes a donutil centrální banky zvýšit úrokové sazby. V rámci boje s vysokou inflací Bank of England tento měsíc zahájila proces významného zvýšení úrokových sazeb (největšího od roku 1989) a též varovala, že britská ekonomika může do poloviny roku 2024 zažít rekordně dlouhou recesi. Centrální banka uvedla, že aby zchladila inflaci ve Spojeném království, zvyšuje náklady na půjčky o 0,75 procentního bodu na 3 procenta, tedy na nejvyšší úroveň od globální finanční krize v roce 2008. „Nemůžeme mít dlouhodobý udržitelný růst s vysokou inflací,“ prohlásil Jeremy Hunt s tím, že budou muset být použita tvrdá a důsledná opatření. Bank of England předpověděla, že inflace zůstane na velmi zvýšených úrovních až do příštího roku, než v roce 2024 klesne na dvouprocentní cílovou hodnotu.

  • Skotsko nesmí vyhlásit referendum bez souhlasu Londýna ( E15)
    https://www.e15.cz/zahranicni/skotsko-nesmi-vyhlasit-referendum-o-nezavislosti-bez-souhlasu-londyna-rozhodl-soud-1395053
    Skotsko nemá právo vyhlásit nové referendum o odtržení od Spojeného Království bez souhlasu vlády v Londýně, rozhodl britský nejvyšší soud. Skotští nacionalisté plebiscit plánovali na příští rok.
    Skotská premiérka Nicola Sturgeonová v reakci uvedla, že verdikt soudu sice respektuje, zároveň ale podle ní vyvrací časté tvrzení, že Spojené Království je dobrovolným svazkem v něm sdružených zemí. „V demokracii náš hlas nemůže a nesmí být umlčen,“ dodala.

  • https://echo24.cz/a/SQmQv/zpravy-ekonom ... firmy-trhy

    Revoluce trhu práce v Británii. Stovka firem zavádí čtyřdenní pracovní týden bez snížení mzdy
    Tisíce zaměstnanců britských firem čeká trvalý přesun na formát čtyřdenního pracovního týdne. Podle britských médií se jedná o revoluční krok na trhu práce, protože se k formátu přihlásila asi stovka tamních firem. Zaměstnancům navíc nebude krácena mzda, budou tedy dostávat za menší počet odpracovaných dní stejné peníze. Podle odborníků je pětidenní pracovní týden přežitek z doby počátků rozvoje tržní ekonomiky.

    Stovka britských společností se přihlásila k trvalému čtyřdennímu pracovnímu týdnu pro všechny své zaměstnance bez ztráty mzdy, což je milník v kampani, která v Británii probíhá a prosazuje zásadní změnu přístupu k práci, píše deník The Guardian.
    Společnosti dohromady zaměstnávají 2 600 zaměstnanců, což je jen nepatrný zlomek britské pracující populace, ale skupina 4-Day Week Campaign doufá, že se stanou předvojem zásadní změny.

    Zastánci čtyřdenního pracovního týdne tvrdí, že pětidenní pracovní doba je pozůstatkem dřívější ekonomické éry. Tvrdí, že čtyřdenní pracovní týden by přiměl podniky ke zvýšení produktivity, což by znamenalo, že by mohly vytvořit stejnou produkci za použití menšího počtu hodin. Pro některé první firmy se tato politika také ukázala jako užitečný způsob, jak přilákat a udržet zaměstnance.

    Dvěma největšími společnostmi, které se k němu přihlásily, jsou Atom Bank a globální marketingová společnost Awin, které mají ve Spojeném království přibližně 450 zaměstnanců. Získaly akreditaci v rámci kampaně čtyřdenního pracovního týdne, což znamená, že prokázaly, že skutečně zkrátily pracovní dobu zaměstnanců, místo aby je nutily k delším pracovním dnům.
    Zkrácení pracovní doby místo zvedání mezd

    Výkonný ředitel společnosti Awin Adam Ross uvedl, že přijetí čtyřdenního pracovního týdne bylo „jednou z nejproměnlivějších iniciativ, které jsme v historii společnosti zažili. „V průběhu posledního roku a půl jsme zaznamenali nejen obrovský nárůst pohody a blahobytu zaměstnanců, ale současně z toho profitovaly i naše služby a vztahy se zákazníky, stejně jako vztahy s talenty a jejich udržení,“ řekl Ross.

    Kampaň ve Velké Británii také koordinuje největší pilotní projekt na světě pro přibližně 70 společností, které zaměstnávají asi 3 300 pracovníků, aby si osvojily čtyřdenní pracovní týden v rámci zkušebního projektu s výzkumníky z univerzit v Cambridge a Oxfordu, Bostonské vysoké školy a thinktanku Autonomy.

    V září 88 % těchto společností v průzkumu po polovině zkušebního období uvedlo, že čtyřdenní pracovní týden pro jejich podnik funguje „dobře“. Přibližně 95 % dotázaných společností uvedlo, že produktivita zůstala od zavedení stejná nebo se zvýšila.

    Ředitel britské kampaně Joe Ryle prohlásil, že zavádění čtyřdenního pracovního týdne nabývá na dynamice, a to i v době, kdy se podniky připravují na dlouhou recesi. „Chceme, aby se čtyřdenní pracovní týden bez krácení mzdy stal v této zemi do konce desetiletí běžným způsobem práce, takže se budeme v příštích několika letech snažit zapojit mnohem více společností,“ řekl Ryle. „Vzhledem k tomu, že mnoho podniků má problémy s tím, aby si mohly dovolit zvýšit mzdy o 10 % inflace, začínáme stále častěji zaznamenávat důkazy o tom, že čtyřdenní týden bez ztráty mzdy se nabízí jako alternativní řešení,“ dodal.

    Většina společností, které oficiálně přijaly čtyřdenní pracovní týden, působí v sektoru služeb, jako jsou technologické, eventové nebo marketingové firmy. Kampaň však uvádí, že se k ní přihlásili i někteří zaměstnavatelé z oblasti výroby a stavebnictví. Podle některých historiků má debata o zavedení čtyřdenního pracovního týdne mnoho společného s kampaní za dvoudenní víkend v 19. století.

  • :D není to krása? Lidi budou nadšení, ze 4 denního pracovního týdne a jakékoliv požadavky na zvýšení platu budou tím pádem naprosto neopodstatněné. Tudíž lidi budou stále bez peněz při rostoucí inflaci, ale místo peněz dostali mrkvičku - 4 denní pracovní týden. V tom dni navíc můžou přemýšlet, jakou druhou práci si najdou, aby si vydělali na živobytí.

  • Kaktus povedal/-a: V tom dni navíc můžou přemýšlet, jakou druhou práci si najdou, aby si vydělali na živobytí.

    a o tom to je. Pride mi to mozno aj ako reakcia na zmensujuci sa pocet ludi v dosledku vieme coho. Nie vsetci umieraju, to nie, ale vela z nich sa stavaju invalidmi a teda vypadavaju z pracovneho procesu. Toto je mozno cesta ako zachovat vsetko v behu. Na druhej strane, uprimne nemal by som nic proti ak by som mal jeden den v tyzdni mozno na uplne inu pracu, mozno i zadarmo alebo symbolicky ak by som financne vyzil z primarnej prace.

  • A
    upravené Wed 30 Nov 2022 #91->

    Za 4 dny to co dříve za 5. Znamená to vyšší pracovní nasazení, větší únavu a stres, z toho plynoucí zdravotní problémy. Inflace a více času vás donutí hledat si další práci, protože reálná mzda poklesne. Takže nakonec budete stejně muset dělat více abyste si mohli udržet alespoň podobnou životní úroveň jako dříve. A také vám nezbude čas, a možná ani síla, na takové kraviny jako jsou dovolené a courání po světě. Myslím, že je to mezikrok k nepodmíněnému příjmu. Lidé se přece musí rozhodnout svobodně, nebudou jim to nutit. B)