Torden, zakázané knihy a súvisiace témy

Bola som cez víkend na Bibliotéke, išla som tam najmä kvôli vydaveteľstvu Torden, besedu s Janom Buzekom z Zákazanéhovzdelaní som žaiľ nestihla.

Stánok Torden sa vcelku vynímal a bol pomerne veľký, väčší snáď mali len Slovart, Albatros a ešte jeden antikvariát. Kúpila som si 3 knihy, mimo iného aj 4. diel od Pjakina zo série Svet krivých zrkadiel. No až som sa čudovala, že alternatíva takto zastúpená v slniečkárskej Bratislave.

No nedalo to na seba dlho čakať.

https://www.aktuality.sk/clanok/1xVxJql/torden-siril-na-biblioteke-tvrdu-prokremelsku-propagandu-sluzia-zlu-kym-tam-budu-oni-my-nebudeme-tvrdi-artforum

Z článku:

„Tu sú samé knihy s Putinom, to je nejaké zvláštne, poďme radšej,“ hovorí dáme, ktorá ju sprevádza, a odchádza. Ten stánok patril vydavateľstvu Torden a na tohtoročnej Bibliotéke, ktorá sa konala cez víkend v bratislavskej Inchebe, patril medzi najväčšie.

Na knižný veľtrh sa po rokoch protipandemických opatrení prišli pozrieť tisíce ľudí. Mnohí zavítali aj do priestoru, kde svoje knihy ponúkal Torden, no nie každý na ponuku „kníh s Putinom“ reagoval tak ako spomenutá pani.

Naopak, v stánku Tordenu to žilo minimálne tak isto ako v neďalekom Tatrane či Slovarte. Otázne zostáva, či si všetci návštevníci Bibliotéky boli vedomí toho, čo je vlastne Torden za vydavateľstvo.

Aj pre účasť Tordenu sa na Bibliotéke neobjavil stánok známeho kníhkupectva a vydavateľstva Artforum, ktoré založil a dodnes vedie Vladimír Michal.

„Hlavným dôvodom je arogantnosť pána Rozina (Alexander Rozin, podnikateľ s ruskými koreňmi, je majiteľom Incheby, pozn. red.), vedomého si, že adekvátny alternatívny priestor zatiaľ v Bratislave nemáme. Spôsob, akým Incheba (ne)komunikuje s vystavovateľmi a neplní sľuby, je pre nás neakceptovateľný. Tiež nás už pár rokov hnevajú naši ,susedia‘,“ hovorí Michal pre Aktuality.sk.

Artforu sa nepáči, že k stánkom s ponožkami či voňavými údeninami, umiestnenými medzi stánkami vydavateľov, v posledných rokoch pribudli nebezpečnejší účastníci. Menovite Torden.


Takže máme tu knižného Dráčika ako sa zdá. Trochu vybočíte z radu a už ste v nemilosti. Torden má aj mnohé iné knihy, ktoré pre vyváženosť tiež mohli spomenúť.

Pritom niektoré knihy Tordenu predáva aj Martinus, resp. iné knihy, ktoré kúpite v Tordene (napr. Noam Choamsky) kúpite aj tu. Bude zaujímavé sledovať ďalší vývoj. Ja im Tordenu aj Zákazanému vzdelávanie držím palce.

Komentáre

 • Kancelar
  upravené Tue 15 Nov 2022 #2

  Toto je taka cancel culture po slovensky, uvidime kam s tym dojdu, predpokladam ze to nechaju vyhnit lebo ludia im na to moc neskacu.

  A vdaka za report.

 • A pekne plíživo tu máme cenzúru a tých lepších a horších:

  https://www.hlavnespravy.sk/v-dzihade-proti-vydavatelstvu-torden-je-tu-dalsia-pikantna-kauza/3103280

  Takze okrem poviem hadzánych pod nohy na Bibliotéke (veľmi mierne vyjadrené), tu máme ďalšiu kauzu, vyberam z článku:

  A najnovšie tu je ďalší podobný prípad diskriminácie. Vydavateľstvo Torden založilo vzdelávací inštitút Akadémia Zdravého Rozumu XRAM a na stránke www.azr.academy si chcelo vo svojom novom e-shope otvoriť platobnú bránu cez Slovenskú sporiteľňu, aby sa dalo za školenia platiť priamo na stránke. Banka žiadosť o zriadenie platobnej brány posunula firme GlobalPayments, technickému realizátorovi takýchto služieb. Od tejto firmy im prišla zamietavá odpoveď so šokujúcim vysvetlením, ktoré uvádzame v plnom znení:

  „Dobrý deň prajem.

  S ohľadom na doložené informácie a všetky ostatné skutočnosti spoločnosť GP s.r.o. považuje tento biznis model za vysoko rizikový a s ohľadom na interné smernice politiky spoločnosti musíme obchodný prípad zamietnuť. Vysvetlenie z risk manažmentu:

  Organizátorem seminářů je vydavatelství, které vydává knihy rozvádějící spiklenecké teorie – o prohnilém západě ovládaném rusofobií, o falešné demokracii v USA, o zorganizované pandémii coronaviru apod. Vydavatel jako doplňkovou činnost plánuje pořádat semináře, kde budou přednášet autoři knih a knihy budou rozdávány (v ceně semináře).

  K stanovisku prišiel risk manažment po zvážení všetkých okolností. Žiaľ s týmto rozhodnutím nevieme nič urobiť a stanovisko je konečné. Prajeme vám však s kolegyňou veľa šťastia v ďalšom podnikaní.

  S pozdravom…“

  K tomu treba ešte dodať, že vydavateľstvo Torden aj vzhľadom na svoje finančné hospodárenie a zázemie je pre banky a podobné firmy vysoko bonitným klientom…

  Po takýchto skúsenostiach je ťažké veriť tomu, že aj ďalšia udalosť bola iba úplne náhodná a zapríčinená objektívnymi skutočnosťami. Akadémia Zdravého Rozumu si v školiacom zariadení Slovenskej akadémie vied vo Vysokých Tatrách v Starej Lesnej na svoju konferenciu záväzne rezervovala kongresovú miestnosť, ako aj ubytovanie a stravovanie. Tesne pred uskutočnením seminára im však prišla odpoveď, že z dôvodu bližšie nešpecifikovaných „technických príčin“ sa záväzná rezervácia ruší. Našťastie sa na poslednú chvíľu podarilo nájsť náhradné priestory vo vedľajšom hoteli Forton

  ——
  Tak ako Drácik aj Torden treba podporovať. Keby som bola klientom Slovenskej sporiteľne, čo nie som, určite im napisem znepokojivý list.