Socialistické filmy a seriály

Téma určená hodnotným socialistickým filmom a seriálom, pri ktorých sa dá oddýchnuť, poučiť a pripomenúť si, že aj keď nebolo všetko dokonalé, bol to najľudskejší systém, miera vykorisťovania bola nízka a pojmy národ a vlasť v spoločnosti niečo znamenali.

Komentáre

 • Ogar Valach
  upravené Thu 26 May 2022 #2

  Tybys (1979)
  Komediálny seriál
  Skupina dôchodcov sa rozhodne nezaháľať a byť pre svoje okolie užitočná. Podarí sa im dokázať, že ešte nepatria do starého železa?
  Tybys 1 - Lajdárna [YouTube]
  Tybys 2 - Noční šichta [YouTube]
  Tybys 3 - Rozvod [YouTube]
  Tybys 4 - Lháři [YouTube]
  Tybys 5 - Poklad [YouTube]
  Tybys 6 - Frgále [YouTube]

 • Ogar Valach
  upravené Thu 26 May 2022 #3

  Žena za pultom (Žena za pultem) (1977)
  Rodinný seriál
  Seriál o každodenných starostiach a radostiach pracovníkov jednej strednej predajne potravín a o tom, že práca predavačiek a predavačov v potravinách je hodnotná a užitočná, keď sa robí poctivo a s láskou.
  Žena za pultem 1-12 [YouTube]

 • Ogar Valach
  upravené Thu 26 May 2022 #4

  Tretie poschodie (Třetí patro) (1985)
  Študenstký seriál
  Mladík sa po vojne stane majstrom na učilišti, na ktorom sa pred rokmi sám vyučil. Sú skutočné hodnoty osobný prospech, alebo užitočnosť pre spoločnosť? Dokáže si získať rešpekt a motivovať mladú generáciu k pracovitosti a poctivosti?
  Třetí patro 1-6 [YouTube]

 • Ogar diky moc, za vyhľadanie linkov na staré filmy. Skusil som si pozrieť kúsok z Tybys, ale nemohol som to dopozerať, je tam pre mňa veľa negatívnej energie, také neustále udržiavanie konfliktu, veľa emócií a hádok. A presne to si v poslednej doby všímam aj v mojom okoli, ako to najlepšie popísať. Asi takto v televizii po skončení rozprávky sa deti snažia napodobniť to čo práve videli na obrazovke, či už je to niečo dobré alebo zlé bez rozdielu. Veľa krát som zažil také "serialové hádky", čiže krátko po skončení nejakej emočnej scény s krikom a plačom v televízore prišla taká napodobenina pri výmene názorov. :-) Po istej dobe som ból už schopný dopredu predvídať, čo bude nasledovať po skončení filmu, resp. seriálu. Z toho dôvodu v poslednej dobe extrémne redukujem pozeranie takých, Ogar nenahnevaj sa prosím, seriálových smetí.

 • Ogar Valach
  upravené Tue 24 May 2022 #6

  @Feri Ecte povedal/-a:
  Ogar diky moc, za vyhľadanie linkov na staré filmy. Skusil som si pozrieť kúsok z Tybys, ale nemohol som to dopozerať, je tam pre mňa veľa negatívnej energie, také neustále udržiavanie konfliktu, veľa emócií a hádok. A presne to si v poslednej doby všímam aj v mojom okoli, ako to najlepšie popísať. Asi takto v televizii po skončení rozprávky sa deti snažia napodobniť to čo práve videli na obrazovke, či už je to niečo dobré alebo zlé bez rozdielu. Veľa krát som zažil také "serialové hádky", čiže krátko po skončení nejakej emočnej scény s krikom a plačom v televízore prišla taká napodobenina pri výmene názorov. :-) Po istej dobe som ból už schopný dopredu predvídať, čo bude nasledovať po skončení filmu, resp. seriálu. Z toho dôvodu v poslednej dobe extrémne redukujem pozeranie takých, Ogar nenahnevaj sa prosím, seriálových smetí.

  Nemám dôvod sa hnevať. Nie som urážlivý ani vzťahovačný. Vyjadril si svoj názor. Viacerí mi začali hovoriť, že im nesedia násilné a konfliktné scény vo filmoch. Prisudzujem to tomu, že ako sa prebúdzame (v tomto prípade hlavne duchovne), sme na tieto veci citlivejší. Komu to nevyhovuje, nech to nepozerá.

  Zameriavam sa na to, ako veci riešili a ako k nim pristupovali a snažím sa zobrať si z toho niečo pre seba. Tiež nemusím filtrovať liberálnu propagandu, takže si pri nich oddýchnem. Úroveň riadenia bola v minulosti na vyššej úrovni, a to aj na úplne obyčajných pozíciach. Dnes to v televízii takmer nevidno.

  V dnešnej dobe sú vo filmoch a seriáloch časté hysterické a nelogické reakcie, len aby udržiavali pozornosť diváka za každú cenu. Filmy a seriály sa veľmi často nesnažia divákovi nič hodnotné priniesť, snažia sa ho iba baviť, prípadne mu podvedome vnútiť propagandu. Najviac to kričí v programoch pre deti.

  Deti nasávajú všetko ako špongia a preberajú vzorce chovania. Žiaľ, týka sa to aj mnohých fyzicky dospelých, ale psychicky nedozretých jedincov. Dnes by som už deťom hocičo nepustil, a to ani staré veci. V dnešnej dobe je náročné vychovávať deti.

 • Ogar Valach
  upravené Tue 24 May 2022 #8

  Ďakujem. Česká filmová klasika je najlepší kanál svojho druhu na YouTube. Videl som odtiaľ veľa filmov a na niektoré z nich tu plánujem upozorniť. Takýchto všeobecných kanálov je viacero. Mňa by skôr zaujímali konkrétne tipy na filmy alebo seriály so stručným popisom, ktoré oslovili členov miestnej komunity, pretože na kanály Českej filmovej klasiky sú aj filmy z pred roku 1948, v ktorých je silná kapitalistická a elitárska propaganda a aj filmy zo socializmu, ktoré sú svojim obsahom skôr škodlivé než prospešné (hlavne niektoré z druhej polovice osemdesiatych rokov). Napríklad nevinne vyzerajúci film Sedem hladných (Sedm hladových) z roku 1988, v ktorom je sofistikovane podprahovo podkopávané socialistické zriadenie. Preto treba vyberať.

 • určitě souhlasím že je nutné si z toho archivu filmy vybírat, je tam hodně prvorepublikových pitomin, ovšem takové se točily i po 48... ale kvalita tam bezesporu u mnohých je...

 • Ogar Valach
  upravené Thu 26 May 2022 #10

  Veliteľ (Velitel) (1981)
  Seriál z vojenského prostredia
  Že veliť vojakom (riadiť ich) nie je med lízať, sa presvedčil aj mladý nádejný veliteľ Československej socialistickej armády. Podarí sa mu vysporiadať s osobnými aj pracovnými výzvami a bude mať dostatok sebareflexie, aby priznal a napravil chyby?
  Velitel 1-6 [YouTube]

 • Ogar Valach
  upravené Thu 26 May 2022 #11

  Letiaci delfín (Letící delfín) (1989)
  Seriál z leteckého prostredia
  Skupina inžinierov sa rozhodne o zdanlivo nemožné: v Československu navrhnúť a vyrobiť prúdové lietadlo. Aj keď s nemalými kompromismi, cieľ sa splniť podarilo a prúdové lietadlo Delfín L-29 uzrelo svetlo sveta a stalo sa hlavným cvičným lietadlom pilotov stíhačiek nielen u nás, ale aj v spriatelenom Sovietskom zväze. O útrapách, ktoré k tomu viedli, pojednáva tento trochu nudne natočený, ale tématikou nesmierne zaujímavý seriál.
  Letící delfín 1-7 [YouTube]

 • Ogar Valach
  upravené Thu 17 Nov 2022 #14

  Dnes, 17. novembra, si pripomíname výročie konca etapy, ktorá u nás začala v roku 1948.

  Etapu budovania vystriedala etapa rozkladu nielen ekonomiky, ale hlavne mravných hodnôt a zdravých a správnych morálnych noriem.

  Veselý souboj (1950):

 • Súlad
  upravené Thu 17 Nov 2022 #15

  Karhanova parta (CZ)

  Usilovnosť, nadšenie a vízia lepšej budúcnosti.

  V květnu 1945 jsme svůj závod po bombardování takřka vyhrabali z trosek. Vítězný únor nám pomohl splnit dvouletý plán. A teď všichni s chutí do práce, abychom splnili a překročili Gottwaldovu pětiletku. Omezíme absenci, snížíme úrazovost a procento zmetků, zvýšíme kvalitu a rozvineme socialistické soutěžení.

 • Súlad povedal/-a: Karhanova parta

  "Si funkcionář, proto máš být poslední tam, kde se něco dává. A první tam, kde něco potřebují."

 • Ogar Valach
  upravené Sat 19 Nov 2022 #17

  Víťazný ľud (Vítězný lid, 1977)
  Ako sa u nás dostali komunisti vo februári 1948 k moci a akú úlohu v tom zohral Klement Gottwald.

 • Ogar Valach
  upravené Sat 19 Nov 2022 #18

  Klement Gottwald (1986)
  Historický seriál
  Podrobný príbeh Klementa Gottwalda od začiatkov v roku 1928 až k víťaznému februáru v roku 1948. Seriál je vhodný pre ľudí s veľkým záujmom o problematiku, pretože je plný dobových postáv a dejinných súvislostí a je ťažké sa v ňom orientovať.
  Klement Gottwald 1 [YouTube]
  Klement Gottwald 2 [YouTube]
  Klement Gottwald 3 [YouTube]
  Klement Gottwald 4 [YouTube]
  Klement Gottwald 5 [YouTube]

 • Súlad
  upravené Sat 3 Dec 2022 #19

  Lietajúci kolotoč, 1965 (CZ) (od 0:45:28)

  Sovieti majú Timura a jeho družinu, my máme Lietajúci kolotoč (druhý príbeh od 0:45:28).

  V menšom meste sa stane prípad, ktorý kvôli jeho bezvýznamnosti pridelia detskému vyšetrovateľovi Martinovi. Niekto koňa z kolotoča vyniesol na vysokú vežu, odkiaľ ho vedúci kolotoča nedokázal dostať dole a musel sa obrátiť na príslušné orgány. Vyšetrovateľ Martin musí vypátrať kto, ale hlavne prečo niečo také urobil. Stopy vedú k Lige spravodlivých.

  Oddychový detský film na spríjemnenie popoludnia s dôrazom na tie pravé hodnoty a zmysel pre spravodlivosť.

 • Súlad
  upravené Thu 8 Dec 2022 #20

  Prípad Z-8, 1948 (CZ)

  Že je na západe tráva zelenšia a že tam padajú pečené holuby do huby vie každý správny podpindosník a liberál.

  Pracující v železárnách usilují o splění dvouletého plánu. Špionážní skupina využije zatrpklosti zneuznaného zlepšovatele a snaží se z něj vylákat informace o nové technologii lisování kovového prachu. Jejich plány však zhatí bdělost a ostražitost zaměstnanců výzkumu z oddělení Z - 8.

 • Možno si niekto pamätá na starý a celkom dobrý seriál z dielne britského impéria - Randall a Hopkirk

  nejaká dobrá duša tento seriál dala na odysee. Tak pre tých čo si radi zaspomínajú...český dabing

  https://odysee.com/@Randall_Hopkirk:2?view=content

 • Áno , pekný seriál . Tiež komisár Moulén alebo tak nejako , názov si už nepamätám

 • Súlad
  upravené Sat 31 Dec 2022 #23

  Silvestrovský koktejl 60.-80. roky

  1. časť, 2. časť, 3. časť.

  1. časť

 • Súlad
  upravené 30 Jan 13:46 #24

  Okres na severe (CZ)

  Okres na severe 1-13

  Ideál riadiaceho pracovníka - tajomníka okresného výboru KSČ - zobrazuje seriál, ktorý nastoľuje principiálne a mravné otázky riadenia človečenskej spoločnosti ku prospechu všetkých jej členov a vytvorenia podmienok na rozvinutie plného genetického potenciálu každého, kto o to stojí a usiluje. Hlavný hrdina, v tomto prípade ho možno naozaj nazvať hrdinom, čelí okrem obrovskému pracovnému nasadeniu aj rôznym prekážkam a výzvam, ktoré musí často tvorivo a operatívne riešiť. Z danej oblasti je to to najlepšie, čo u nás vzniklo a nepochybne osloví každého, kto už dorástol na túto úroveň.

 • Súlad
  upravené 7 Apr 14:35 #25

  Kudy kam, 1956 (CZ)

  Manželé Vojta a Růžena Koskubovi tvoří ideální pár: oba se milují a oběma se daří v práci. Jenže půl roku po svatbě předstupují před rozvodový soud. Důvod? Růžena odmítá dělat všechny domácí práce sama. Ona i Vojta mají totiž kromě hlavního zaměstnání ještě jiné pracovní povinnosti. Růžena maluje ilustrace pro atlas stromů, Vojta píše knihu o mimoškolní výchově dětí. Na domácnost tak nemá nikdo z nich čas. Přísedícímu soudci Mackovi nejde rozhádaná učitelská dvojice z hlavy, a tak se muž rozhodne, že dá Koskubovým dobře míněnou lekci z manželského soužití. Oba manželské páry se tak ocitnou společně na letní chatě, kde mohou muži i ženy předvést, co je podle nich správné. Ale pro nikoho to nebude zrovna lehké... Filmová veselohra, která se už před padesáti lety pokoušela "řešit" problém mužské a ženské emancipace, vznikla podle úspěšné divadelní hry Oty Šafránka. Ta měla na jevišti premiéru pouhé dva roky před vznikem filmu. ČSFD

 • @Súlad povedal/-a:

  Kudy kam, 1956 (CZ) ...

  Manželé Vojta a Růžena Koskubovi tvoří ideální pár: oba se milují a oběma se daří v práci.

  Stýská se ti po " starých pořádcích" Ogare?