Fyzické a psychické násilie (šikanovanie) ako ozdravný proces spoločnosti?

S
upravené Thu 6 Apr 2023 v Sila, zbrane, vojna #1#1
> [Lavazza povedal/-a](/discussion/comment/20262/#Comment_20262): Tak je načase vrátiť sa k téme, veľmi podnetný rozhovor, podnetný v tom, ak celé LGBT je len ideológia aká dôležitá je výchova:
> https://standard.sk/339920/daniel-z-prahy-v-osemnastich-rokoch-mi-preoperovali-pohlavie-vsetko-sa-tym-len-zhorsilo

Diskusia bola vytvorená z komentárov oddelených z: Transgender agenda a LGBT.
«1

Komentáre

  • Súlad
    upravené Wed 5 Apr 2023 #2->

    Šikanovali ho, pretože bol slaboch, a keďže bol slaboch, šikanovali ho. Určitá šikana je ozdravný proces spoločnosti, kedy sa slabé jedince vymykajúce sa tisícročiami osvedčenému normálu buď vzchopia a zosilnia fyzicky a/alebo psychicky, alebo ak toho z nejakého dôvodu nie sú schopné, sami sa postavia na vedľajšiu koľaj. Dôležitá je miera šikany.

  • Súlad
    upravené Wed 5 Apr 2023 #3->

    @Súlad povedal/-a: Šikanovali ho, pretože bol slaboch, a keďže bol slaboch, šikanovali ho. Určitá šikana je ozdravný proces spoločnosti, kedy sa slabé jedince vymykajúce sa tisícročiami osvedčenému normálu buď vzchopia a zosilnia fyzicky a/alebo psychicky, alebo ak toho z nejakého dôvodu nie sú schopné, sami sa postavia na vedľajšiu koľaj. Dôležitá je miera šikany.

    Poznáte výraz "buzerant"? Vznikol tak, že určité jedince boli buzerované, čím na nich tlačil imunitný systém spoločnosti, aby sa vrátili do normálu. Ak takýto tlak nie je, máme liberálnu homokraciu. Ak je takýto tlak prehnaný, deje sa to, čo v Saudskej Arábií. Takéto extrémy sú vždy zlé pre celú spoločnosť. Preto je dôležitá miera. Tolerancia je schopnosť organizmu odolávať škodlivým látkam.

  • Milo
    upravené Wed 5 Apr 2023 #4->

    @Súlad povedal/-a:
    Šikanovali ho, pretože bol slaboch, a keďže bol slaboch, šikanovali ho. Určitá šikana je ozdravný proces spoločnosti, kedy sa slabé jedince vymykajúce sa tisícročiami osvedčenému normálu buď vzchopia a zosilnia fyzicky a/alebo psychicky, alebo ak toho z nejakého dôvodu nie sú schopné, sami sa postavia na vedľajšiu koľaj. Dôležitá je miera šikany.

    Šikana (z francouzského chicane) je nebezpečný sociálně patologický jev, při kterém je omezována svoboda, svoboda rozhodování, je ponižována lidská důstojnost a čest, často je obětem ubližováno na zdraví či na majetku. Označuje různorodé fyzické i psychické zneužívání slabšího nebo odlišného jedince v kolektivu nebo ve společnosti. Zpravidla má agresor nad obětí fyzickou, početní nebo mocenskou převahu. Následky šikany si kromě oběti do dalšího života odnášejí i všichni ostatní zúčastnění.

    -

    Nevidím žiaden rozdiel medzi tými, ktorí ho šikanovali a tými, ktorí ho povzbudzovali k operácii. Obmedzení jedinci, ktorí si namýšľajú, že predstavujú ten "tisícročia osvedčený normál". Ten však existuje len v ich predstavách.

    Deti, ktorým bola bez akéhokoľvek vlastného pričinenia odobraná pohlavná orientácia, majú teda trpieť za to, čo im bolo zámerne spôsobené?

    Násilie plodí násilie, nenávisť plodí nenávisť. "Zdravá miera šikany" je oxymoron, nezmysel.

    U dospelých jedincov, ktorí šikanu vedome propagujú, je pre mňa riešením ich oddelenie od spoločenstva.

  • Súlad
    upravené Wed 5 Apr 2023 #5->

    Spoločenstvo sa nemá brániť deštruktívnym javom, chápem. A že prečo už muži nie sú mužmi a ženy ženami, keď sú všetky výchylky z normálu tolerované, len aby sa neponížila nejaká hypotetická ľudská dôstojnosť a česť. Otázka je, že či ponižuje ľudskú dôstojnosť ten, kto šikanuje, alebo ten, kto sa tej šikane sám nepostaví, pretože žiadnu ľudskú dôstojnosť a česť nemá. Čo bolo skôr: vajce, alebo sliepka? Slabosi budú vždy fňukať, že im je ubližované a hľadať chyby inde. Áno, niekedy chyby inde sú, ale veľmi často sú v nich samých. Preto tá miera, ktorá zjavne niektorým nič nehovorí.

  • Pozrite si seriál Hornblower z dôstojníckeho prostredia britského námorníctva. Mladý Horatio sa stal obeťou tvrdej šikany zo strany jedného z dôstojníkov. Keby fňukal ako slaboch, nikdy by sa nestal tým, čím sa nakoniec stal. Lenže mal svoju ľudskú dôstojnosť a česť, takže nakoniec vyšiel z konfrontácie víťazne. Viac nebudem prezrádzať, aby som niekomu neskazil zážitok zo seriálu.

    O šikane je hneď prvý diel - Hornblower - Rovnaké šance:
    https://ksbforum.info/discussion/comment/20280/#Comment_20280

  • Súlad
    upravené Wed 5 Apr 2023 #7->

    Šikanu neobhajujem. Vyskytuje sa už u detí v škôlke, preto si ju vysvetľujem ako prirodzený ozdravný proces spoločenstva. Áno, ak prerastie určitú mieru, stane sa deštruktívnou. Lenže ak sa s ľuďmi maznáte a nečelia a neprekonávajú výzvy, po čase celé spoločenstvo upadá. Miera musí byť taká, aby ľudia neboli hýčkaní, ale zároveň aby mali možnosť napredovať a nebola im šikanou táto možnosť upretá.

  • @Rusofil, súhlasím. Ako som napísal, šikanu neobhajujem. Ale tiež nemám rád fňukanie. Pre niekoho je šikana, aj keď sa mu zasmejú, že je tučný. A druhý ustojí, aj keď mu vlepia facku. Pozrime sa na prírodu. Tá je nekompromisná a z určitého pohľadu krutá. Ale iba z určitého pohľadu. Ak by vlk nelikvidoval slabé jedince, druhy by zdegenerovali, zoslabli a zanikli. Vlk je sanitár prírody. Ak niekto neustojí, že sa mu niekto vysmieva a hneď to označí pojmom šikana, pretože šikana je predsa fuj fuj a on sa môže postaviť do úlohy obete, nepostúpi vo vývoji. Je to otázka miery, ako všetko. Dnes je veľmi módne robiť zo seba chudákov, ktorým všetci len ubližujú namiesto toho, aby sa tomu postavili čelom. Zaujímavé, že kedysi si o šikane skoro nepočul, pretože ľudia boli zocelení. Dnes je každý "obeť", každý má "diagnózu", každý má "objektívnu" príčinu, prečo nemôže. V skutočnosti iba nechce a snaží sa to zakryť. Nech napriamo povie, že nechce, alebo že niečo nezvládol. On, nie okolie. Áno, aj okolie na nás tlačí. Keď budeme fňukať, nevyriešime problémy, ktorým čelíme. Nevyriešil ich ani chlapec z článku. Až keď sa sám chopil iniciatívy a postavil sa tomu čelom, začalo sa to zlepšovať.

  • @Súlad povedal/-a:
    @Rusofil, súhlasím. Ako som napísal, šikanu neobhajujem. Ale tiež nemám rád fňukanie. Pre niekoho je šikana, aj keď sa mu zasmejú, že je tučný. A druhý ustojí, aj keď mu vlepia facku. Pozrime sa na prírodu. Tá je nekompromisná a z určitého pohľadu krutá. Ale iba z určitého pohľadu. Ak by vlk nelikvidoval slabé jedince, druhy by zdegenerovali, zoslabli a zanikli. Vlk je sanitár prírody. Ak niekto neustojí, že sa mu niekto vysmieva a hneď to označí pojmom šikana, pretože šikana je predsa fuj fuj a on sa môže postaviť do úlohy obete, nepostúpi vo vývoji. Je to otázka miery, ako všetko. Dnes je veľmi módne robiť zo seba chudákov, ktorým všetci len ubližujú namiesto toho, aby sa tomu postavili čelom. Zaujímavé, že kedysi si o šikane skoro nepočul, pretože ľudia boli zocelení. Dnes je každý "obeť", každý má "diagnózu", každý má "objektívnu" príčinu, prečo nemôže. V skutočnosti iba nechce a snaží sa to zakryť. Nech napriamo povie, že nechce, alebo že niečo nezvládol. On, nie okolie. Áno, aj okolie na nás tlačí. Keď budeme fňukať, nevyriešime problémy, ktorým čelíme. Nevyriešil ich ani chlapec z článku. Až keď sa sám chopil iniciatívy a postavil sa tomu čelom, začalo sa to zlepšovať.

    Chyba je již tam, když se někdo někomu posmívá a snižuje lidskou důstojnost. Jinak to fňukání a postoj oběti. To je proto, že je to výhodné. Pokud by to výhodné nebylo, nebylo by tolik ufňukanců. Je to opět využití známého faktu, existence ve společnosti slabých kusů, na své vlastní cíle. Prostě jsou podle stejného mustru postupně využívány různé skupiny lidí, ale to není chyba těch lidí, ale chyba resp. záměr, těch, kteří je využívají.

  • Súlad povedal/-a: Podľa teba sa spoločenstvo nemá brániť deštruktívnym javom, chápem.

    Nechápeš. Má a musí. Primerane, efektívne a hlavne ľudsky. Ty si písal si o šikane detí.

    Inak, rovnako formulovaný argument bol tým najčastejším, ktorý bol tu proti tebe používaný. Ty si mal byť tým deštrukčným javom. Cítiš sa tak?

    Definíciu šikany som uviedol hore - a nebavíme sa tu ani o facke, ani o vysmievaní. Ten, kto zažil napr. pomery v armáde ČSSR, vie o čo ide. Samovraždy tam 18-roční chlapci nepáchali preto, že sa im niekto vysmieval.
    Zvažuj význam a dopad slov, ktoré používaš.

    -

    Splývanie, resp odstránenie dvoch pohlaví je súčasťou starostlivo a dlhodobo plánovaného procesu a šikana tento útok na ľudstvo určite nevyrieši.

  • Suhlasim s tým, že šikana je patologicky jav. Lenže niet obete bez tyrana a naopak. Je to možnosť popracovať so sebou. Ale určite nie spôsobom ako bol tomu ten mladík zmanipulovaný.

  • R
    upravené Wed 5 Apr 2023 #13->

    @Súlad povedal/-a:
    Ak je niekto tlstý ako sud, pretože iba žerie a nehýbe sa, výsmech je to najmenej, čo si zaslúži. V tomto s tebou nesúhlasím. Ak bude taký človek iba prijímaný okolím a nikto mu nijako nedá najavo, že nie je v poriadku, že je taký tučný, ako si má taký človek uvedomiť, že má zo sebou niečo robiť a ako k tomu nájde motiváciu? Vždy sú potrebné dva prístupy. Jeden jemný, že mu niekto z jeho okolia jemne povie, aby so sebou pre jeho vlastné dobro niečo robil a druhý drsnejší, že sa mu niekto vysmeje. Pretože na niekoho platí jedno a na niekoho druhé. A najlepšie je oboje.

    Ale tak to nefunguje. 100x může někdo něco někomu vytknout, a nic s tím nenadělá. Je to jako s tím koněm u vody. Pokud člověk sám u sebe nenajde motivaci, tak ani šikana nepomůže. Sám mám s tím obrovskou zkušenost. Na mě takovéto upozorňování působilo kontraproduktivně, protože vytýkající měl zase jinou, pro mě nepřijatelnou vlastnost, např. byl alkoholikem, nebo kouřil a nic s tím nehodlal dělat. Jiný byl zase slibotechnou, jiný neskutečným bordelářem. Náprava přichází zevnitř člověka a ne z vně.

  • Každý píšeme trochu o niečom inom. Tiež si pod šikanou každý predstavuje niečo iné.

  • @Lavazza povedal/-a:
    Suhlasim s tým, že šikana je patologicky jav. Lenže niet obete bez tyrana a naopak. Je to možnosť popracovať so sebou. Ale určite nie spôsobom ako bol tomu ten mladík zmanipulovaný.

    Myslím, že tady se mýlíš. Každý z nás je obětí, tyranem a spasitelem. Lidé se v těchto rolích střídají. Říká se tomu Trojúhelník vzájemné závislosti. (Karpmanův trojúhelník)

  • Súlad
    upravené Wed 5 Apr 2023 #16->

    Milo povedal/-a: Nechápeš. Má a musí. Primerane, efektívne a hlavne ľudsky. Ty si písal si o šikane detí.

    Asi si nerozumieme. Určitá šikana bude vždy. Kompetentní, v tomto prípade učitelia, sú tu na to, aby neprerástla určitú prípustnú mieru. Ako si vysvetľuješ, že sa "šikana" vyskytuje aj u detí v škôlke? Alebo to podľa teba nie je šikana a šikana je až ten patologický jav? Kde je hranica? Podľa mňa tam, kde už zabraňuje jedincovi v rozvoji. Dovtedy je podľa mňa prejavom imunitného systému spoločnosti (môžem sa mýliť, vysvetlite, prečo k tomu dochádza). Možno je chyba používať na tieto dve veci rovnaký výraz. Lenže nezaviedol som to ja, ale práve tí, ktorí usilujú o deštrukciu spoločnosti, kedy aj ten výsmech v škole označujú za šikanu, aby urobili zo slabochov obete. Preto opakovane píšem o miere. Asi by som mal používať rozdielne výrazy, lenže ako som napísal, dnes je už za šikanu považované prakticky čokoľvek.

    Milo povedal/-a: Definíciu šikany som uviedol hore - a nebavíme sa tu ani o facke, ani o vysmievaní. Ten, kto zažil napr. pomery v armáde ČSSR, vie o čo ide. Samovraždy tam 18-roční chlapci nepáchali preto, že sa im niekto vysmieval.
    Zvažuj význam a dopad slov, ktoré používaš.

    Áno, takéto niečo je už ten patologický jav, ktorý by sa v spoločnosti nemal vyskytovať. Ja som písal o niečom inom.

    Lavazza povedal/-a: Lenže niet obete bez tyrana a naopak. Je to možnosť popracovať so sebou.

    Vystihla si to dokonale.

    Lavazza povedal/-a: Je to možnosť popracovať so sebou. Ale určite nie spôsobom ako bol tomu ten mladík zmanipulovaný.

    Lenže mladík nebol zmanipulovaný tými, ktorí ho "šikanovali", ale tými, ktorí ho "prijímali" a povzbudzovali.

  • R
    upravené Wed 5 Apr 2023 #17->

    Súlad povedal/-a: Ako si vysvetľuješ, že sa "šikana" vyskytuje aj u detí v škôlke?

    Děti, které se projevují šikanózně, mají asi nějaký problém v rodině. Nezájem rodičů, nový sourozenec a nedostatek lásky a další věci podobného charakteru. Proč se šikanózně neprojevují všechny děti, ale jenom některé? Já, například, neměl nikdy potřebu někoho šikanovat, nebo se někomu posmívat za jeho výzor.

  • Rusofil povedal/-a: Děti, které se projevují šikanózně, mají asi nějaký problém v rodině. Nezájem rodičů, nový sourozenec a nedostatek lásky a další věci podobného charakteru. Proč se šikanózně neprojevují všechny děti, ale jenom některé?

    Niečo na tom bude. Ako som už napísal, s tým imunitným systémom spoločnosti sa môžem mýliť. Budem čakať na ďalšie vysvetlenia.

  • Súlad
    upravené Wed 5 Apr 2023 #19->

    Prešiel som si diskusiu ešte raz a súhlasím s väčšinou z toho, čo ste napísali. Snažil som sa poukázať na to, že dnes sa často slabosi vydávajú za obete, aj keď im nikto nič také nerobí, pretože je to pre nich výhodné. Buď nemusia na sebe pracovať a iba sa ľutujú, alebo získavajú nejaké výhody z okolia, pretože spoločnosť je precitlivená.

    Chlapec z článku je jednoznačne obeťou transgender agendy, ale nepovažujem ho za obeť šikany. Uznávam, že o jeho prípade neviem takmer nič a môžem sa v tomto mýliť. Je to len môj dojem založený na pozorovaní viacerých podobných prípadov z minulosti.

    Pre mňa prínosná diskusia. Pomohli ste mi lepšie si ujasniť moje postoje.

  • Pár poznámek:

    1. Rozsah pojmu šikana: za šikanu někdo považuje i sociální vyloučení, to jest s jedincem nikdo nemluví, nekamarádí.
    2. Je pravda, že ne každý šikanuje, ale ani zdaleka není každý šikanovaný. Z vlastní rodičovské (i dětské) zkušenosti můžu říct, že dítě, které přitahuje šikanu má určitě sociální (psychické) potíže a to musí být signál, že potřebuje pomoci. Pomoci hlavně s postupnou změnou sebe sama, tak aby obstálo a aby do budoucna mělo dost vnitřních zdrojů zvládnout šikanu samo.
    3. Pakliže situaci postavíme tak, že problém je na straně šikanujícího, tak děláme z šikanovaného oběť a to je medvědí služba. Identita oběti je syndrom ničící člověku život na psychické i fyzické úrovni. Nepěstovat v dospělosti a už vůbec ne v dětech, je to návykové a špatně se toho zbavuje.
  • Šikana je i z důvodu odlišnosti jedince a zároveň díky jeho slabosti psychicky, která k tomu šikanující jedince podporuje. Já sám jsem ji zažil, protože jsem jezdil na západ, když ostatní vrstevníci nemohli. Ovšem byl jsem svědkem i šikany kvůli velké nadváze nebo chybějící končetině (za obojí nešťastné spolužačky opravdu nemohly).

  • Tomas povedal/-a: Pakliže situaci postavíme tak, že problém je na straně šikanujícího,

    Tomu se mi ani nechce věřit, cos napsal. Takže vinna je pokaždé oběť. Jak se s takovým postojem stát Člověkem?
    Jasně, slabý si za to může sám, tak ať se nediví, že je šikanován a ať pohne zadkem a něco se sebou udělá. Šikanující je v pořádku, ten nemá žádný problém a jeho povinností je slabé šikanovat, aby se vzpamatovali a něco se sebou udělali. Kde se v lidech bere ta touha míchat se do života druhých a poroučet jim? Já to prostě nechápu. Pokud mi někdo vadí, tak se s ním nestýkám, ale nesnažím se ho předělat podle svých představ. Každý jsme jiný, nebo chcete tady mít samé Ramby? Proč se neřídit heslem KSB Žij a nech žít?

  • Rusofil povedal/-a: Takže vinna je pokaždé oběť

    Ne, to sis z příspěvku vybral jenom část. Zaprvé, znám šikanu z vlastní zkušenosti - a to co mi chybělo jako dítěti, abych to zvládnul, nebyla fyzická síla, ale určité sociální dovednosti, vyšší sebehodnocení a míň sebelítosti.

    A pak jsem psal, že za jednu z forem šikany se někdy považuje sociální vyloučení a tady s šikanujícím těžko něco uděláš.

  • Súlad
    upravené Thu 6 Apr 2023 #25->

    Ako som už napísal, každý píšeme trochu o niečom inom, aj keď všetci o tom istom.

    @Kajuga, áno, za chýbajúcu končatinu človek naozaj nemôže a vysmievať sa mu nie je správne. Na to sú tam učitelia, aby to deťom vysvetlili. Ak je dieťa tlsté, deti mu dávajú najavo, že nestačí len jesť a nič nerobiť. To je ten imunitný systém spoločnosti, ktorej cieľom je mať zdravých a silných jedincov, pretože aj spoločnosť je potom zdravá a silná. Jazdil si na západ, keď ostatní nemohli, takže sa nemôžeš čudovať, že ti to dali najavo. V tomto prípade s tebou vôbec nesúcitím, pretože si mal viac, než mali ostatní a len sa vyrovnala táto nevyváženosť.

    @Tomas veľmi dobre udrel klinec po hlavičke. Nie každý je šikanovaný, aj keď to tvrdí. Dnes je módne to tvrdiť. Pozícia obete škodí úplne všetkým. Ak niekto vnútorne prijme, že je obeť, naozaj do života priťahuje situácie, nielen tých, ktorý ho šikanujú, ale celkovo udalosti, ktoré ho v tejto pozícií utvrdia a udržia. A naozaj sa z toho ťažko vychádza. Vždy sú tu dvaja. Jeden, ktorý šikanuje, a druhý, ktorý sa nechá šikanovať. A čo je tá šikana? Výsmech za tlstosť, alebo systematický a dlhodobý psychický nátlak silnejšieho? Podiel viny je na obidvoch stranách, nikdy nie len na jednej.

    V dobe slabosti, a my v takej žijeme, je výhodné označiť sa za obeť. Definujme, čo je to tá šikana, a citát z Wikipédie za definíciu nepovažujem, pretože je priveľmi všeobecná a dá sa za ňu skryť čokoľvek. Čo napísal Kajuga žiadna šikana nie je. V prvom prípade je to omyl detí, ktorým treba vysvetliť, ako sa veci majú a na to sú rodičia a učitelia. V druhom prípade je to tlak na jednotlivca, aby so sebou niečo robil, pretože upadol a ťahá dole celý kolektív. Je na ňom, či sa spamätá alebo nie, ale potom nech sa nečuduje, že ho ostatní nebudú brať tak, ako by si želal. A v treťom prípade je to obyčajné vyrovnávanie energií.

    @Rusofil, dívaš sa na to iba z jednej strany. Dám príklad kapitalizmu. Kapitalisti tvrdia, že oni za nič nemôžu, že problém sú spotrebitelia, ktorí určujú čo a za koľko im predávajú. Je to len polovičná pravda. Aj spotrebitelia určujú, čo a za koľko im predávajú, ale kapitalista je v prvom rade zodpovedný, čo a za koľko im ponúka. Sú to spojené nádoby, kedy väčšiu mieru zodpovednosti má kapitalista. Tu je to rovnaké. Ten, čo šikanuje, ak už sa naozaj jedná o šikanu, že v prvom rade zodpovedný sa šikanovanie. Ale aj ten, ktorého šikanuje, má svoj podiel, pretože sa nechá šikanovať, pretože sa postaví do pozície obete. Opakujem, nebavíme sa tu o prípadoch, kedy sa niečo za šikanu označuje, a šikanou nie je.

    Všetko je o miere. A miera sa dnes kvôli liberálom posunula tam, že každý môže tvrdiť, že ho šikanujú a snažiť sa z toho niečo vytrieskať. Preto tu o tom diskutujeme. Nediskutujeme tu o problémoch šikany v armáde, ktorá bola skutočná a bola naozaj problém. A myslím si, že prakticky všetci máme pravdu, len sa na vec dívame z rôznych uhlov, pričom sú súčasťou jednej istiny. Ale na to je toto fórum. Aby sme o tom diskutovali a posúvali sa vpred aj v v takýchto veciach.

  • @Tomas povedal/-a:

    Rusofil povedal/-a: Takže vinna je pokaždé oběť

    Ne, to sis z příspěvku vybral jenom část. Zaprvé, znám šikanu z vlastní zkušenosti - a to co mi chybělo jako dítěti, abych to zvládnul, nebyla fyzická síla, ale určité sociální dovednosti, vyšší sebehodnocení a míň sebelítosti.

    A pak jsem psal, že za jednu z forem šikany se někdy považuje sociální vyloučení a tady s šikanujícím těžko něco uděláš.

    Přesně tak. Oběť si za to často může sama svým nastavením (rozdílnosti, mindraky, psychickou nerovnováhou atp.), což může nějaké jedince dráždit a k šikaně je provokovat, ovšem viník je pochopitelně ten, kdo šikanuje. Lidský typ psychiky se k šikaně strhnout nenechá, ač ho jedinec třeba něčím podvědomě štve, nicméně rozhodně nema zapotřebí ubližovat chudákovi tím, že vycítí jeho slabinu. Analogie: nechal jsem otevřené auto, tak si můžu za to sám, že mi z něj někdo něco ukradl, ale viník je pořád zloděj, ne já.

  • Súlad
    upravené Thu 6 Apr 2023 #27->

    Tomas povedal/-a: Ne, to sis z příspěvku vybral jenom část. Zaprvé, znám šikanu z vlastní zkušenosti - a to co mi chybělo jako dítěti, abych to zvládnul, nebyla fyzická síla, ale určité sociální dovednosti, vyšší sebehodnocení a míň sebelítosti.

    Preto som "šikanu", ktorá šikanou vlastne ani nie je, označil za imunitný systém spoločnosti, pretože dáva jedincovi najavo, že niečo nie je v poriadku a mal by na sebe pracovať. Či to robiť bude alebo nebude záleží na ňom samom.

    Kajuga povedal/-a: Přesně tak. Oběť si za to často může sama svým nastavením (rozdílnosti, mindraky, psychickou nerovnováhou atp.), což může nějaké jedince dráždit a k šikaně je provokovat, ovšem viník je pochopitelně ten, kdo šikanuje. Lidský typ psychiky se k šikaně strhnout nenechá, ač ho jedinec třeba něčím podvědomě štve, nicméně rozhodně nema zapotřebí ubližovat chudákovi tím, že vycítí jeho slabinu. Analogie: nechal jsem otevřené auto, tak si můžu za to sám, že mi z něj někdo něco ukradl, ale viník je pořád zloděj, ne já.

    Veľmi zjednodušené a neobsahujúce celú škálu problematiky. Ľudský typ psychiky, keď vidí, že sa niekto dlhodobo ľutuje a na dobre mienené rady nedbá, dá aj facku na prebratie, čo typ psychiky obeť môže považovať za šikanu a za násilie, ale v skutočnosti to môže byť to najlepšie, čo sa jej prihodí. Dnes je napríklad plno tlstých ženských len preto, že na ne spoločnosť nevyvíja tlak, aby boli štíhle a pekné, čiže zdravé. A plno zženštilých mužov, pretože netreba, aby boli mužmi, keď ženy preberajú ich úlohy, alebo keď sa zachovajú ako muži, systém ich dokonca potrestá. Skús zohľadniť aj tento aspekt.

  • @Súlad povedal/-a:
    Ako som už napísal, každý píšeme trochu o niečom inom, aj keď všetci o tom istom.

    @Kajuga, áno, za chýbajúcu končatinu človek naozaj nemôže a vysmievať sa mu nie je správne. Na to sú tam učitelia, aby to deťom vysvetlili. Ak je dieťa tlsté, deti mu dávajú najavo, že nestačí len jesť a nič nerobiť. To je ten imunitný systém spoločnosti, ktorej cieľom je mať zdravých a silných jedincov, pretože aj spoločnosť je potom zdravá a silná. Jazdil si na západ, keď ostatní nemohli, takže sa nemôžeš čudovať, že ti to dali najavo. V tomto prípade s tebou vôbec nesúcitím, pretože si mal viac, než mali ostatní a len sa vyrovnala táto nevyváženosť.

    Čo napísal Kajuga žiadna šikana nie je. V prvom prípade je to omyl detí, ktorým treba vysvetliť, ako sa veci majú a na to sú rodičia a učitelia.. A v treťom prípade je to obyčajné vyrovnávanie energií.

    Nedivím se, že mi to dali najevo a rozhodně soucit nepožaduji 😁. A vzhledem k tomu, že šlo o děti, tak jim nemám a ani nemohu mít za zlé, že neměli lidský typ psychiky. Přesto to za šikanu považuji a i za davový efekt, tj. v v počtu šesti mě zmlátí v šatně, ale jeden na jednoho se přirozeně báli (fyzicky jsem byl silnější) také plus chyběl dav, který má psychiku takovou že potlačí stud a svědomí)

    To je jedno, jde mi o to, že je krásně vidět projev nelidské (zvířecí) psychicky jedinců (ano nedospělých) a dle tohoto nastavení i přirozený. Skupina zvířat také napadne slabého jedince (třeba labuť, co jí chybí křídlo) a je tedy jiná a jinost (i když tady bez nebezpečí) může ovlivňovat negativně genetiku druhů).
    Myslel jsem to tak, že jedinec s lidským lidský typem psychiky určitě nesikanuje. Podle mě k tomu nemá tendenci ani biorobot. A démon jen pokud z toho má prospěch a dělá to promyšleněji, instinktivně. Zvířecí typ psychiky je na davovou psychózu a vyplývající egregor extrémně citlivý.

    Jde o můj názor z hlediska studia KSB, nikomu ho nevnucuji a tvůj samozřejmě respektuji.

  • Súlad
    upravené Thu 6 Apr 2023 #29->

    @Kajuga, áno, normálny človek nešikanuje (už sme sa asi zhodli, že nie všetko je šikana). Dívať sa na to iba z pohľadu KSB sa mi zdá nedostatočné, pretože je tu aj duchovný aspekt. Jedinec, ktorý je nastavený ako obeť, do vesmíru kričí, že chce, aby mu bolo ublížené, aby sa mohol ľutovať. A to sa aj stane. Vesmír mu skôr či neskôr privedie do života niekoho, kto sa tiež ešte len duchovne vyvíja a ten mu ublíži. A ak nikto taký nie je, buď sa vytvorí, alebo sa vytvoria okolnosti, ktoré budú odpovedať na toto jeho vnútorné nastavenia (stane sa mu niečo, kvôli čomu sa bude môcť ľutovať a utvrdí ho, že naozaj obeťou je). Dokonca, a z toho začala celá táto diskusia, takýto jedinec môže považovať aj obyčajné veci za krivdu, že mu niekto ubližuje, že ho niekto šikanuje, aj keď sa mu v skutočnosti nič také nedeje.

    Istina má najmenej šesť hrán. Prebrali sme už 4-5 z nich.

  • Kajuga povedal/-a: Nedivím se, že mi to dali najevo a rozhodně soucit nepožaduji 😁. A vzhledem k tomu, že šlo o děti, tak jim nemám a ani nemohu mít za zlé, že neměli lidský typ psychiky.

    Presne o tom to je. Keby si sa považoval za obeť, dodnes by si im to mal za zlé a robil by si zo seba chudáka. Lenže obeť ani chudák nie si, preto ťa to nijako nepoznačilo. Dospelosť, alebo tvojou terminológiou ľudský typ psychiky, je aj schopnosť spracovať a vysporiadať sa s takýmito zážitkami v živote. Na svete je väčšina ľudí nedospelých, tzn. nedosiahli typ psychiky človek (nie ľudina). A takí sú často zneužívaní aj LGBTi+-*/ agendou. Zneužívaní sú preto, že sa nechajú zneužívať. Buď nedostatočne chápu, alebo z toho majú prospech, alebo majú nespracované veci vo svojom vnútri. Zbavovanie sa osobného negatívu, medzi ktoré patria aj pocity krivdy, rôzne obidy, pocity menejcennosti, alebo naopak preceňovanie sa, by malo byť základom duchovnej práce každého. Okrem iného je to aj cesta k človečenstvu (nie ľudskosti).

  • Súlad povedal/-a: Zneužívaní sú preto, že sa nechajú zneužívať.

    A doplním z tvojho obsahu vyššie: A treba ich zneužívať, aby sa vyliečili a nenechali sa zneužívať. To je v skratke tvoja téza. V tvojom Vesmíre to tak možno funguje.

    -

    Prisudzuješ "normalizujúcemu" (šikanujúcemu) kolektívu alebo osobe vlastnosti, ktoré nemá. Nie je to žiaden imunitný systém. To, čo popisuješ, je násilná tvorba priemernosti a konformizmu. Zapadnúť do kolektívu ako hlavná premisa. Aký ten "vychovávajúci" kolektív alebo jedinec sú a aké sú hodnoty, ktoré presadzujú?

    Nepozeráme sa na tú istú istinu. To, že si z ozdravujúceho účinku šikany na spoločnosť prešiel do relativizovania a pseudoezotericko-védického zbavovania sa negatívu je pokusom zachrániť aspoň časti tvojej tézy, ale odbočil si tým z témy, s ktorou si sám začal a na ktorú som napríklad ja pôvodne reagoval. Dostali sme sa k úlohe spoločnosti vo výchove človeka - a to je niečo celkom iné, ako úloha systematického násilia vo výchove.