Fyzické a psychické násilie (šikanovanie) ako ozdravný proces spoločnosti?

2»

Komentáre

  • Milo povedal/-a: A doplním z tvojho obsahu vyššie: A treba ich zneužívať, aby sa vyliečili a nenechali sa zneužívať. To je v skratke tvoja téza. V tvojom Vesmíre to tak možno funguje.

    Prekrúcanie a podsúvanie.

    Milo povedal/-a: Prisudzuješ "normalizujúcemu" (šikanujúcemu) kolektívu alebo osobe vlastnosti, ktoré nemá. Nie je to žiaden imunitný systém. To, čo popisuješ, je násilná tvorba priemernosti a konformizmu.

    Možno to nie je imunitný systém. Nehádam sa. Možno nie je správny. Ale vyskytuje sa. A do určitej miery nie je problém, skôr naopak. Tvorba priemernosti a konformizmu? Ale zdola. Tzn. tí, ktorí nedosahujú priemer, sú tlačení, nie ťahaní, na sebe pracovať. A tí, ktorí sú nadpriemer, sa nenechajú obmedziť, pretože ak áno, nie sú nadpriemer, ale iba ten priemer. Konformizmus? Asi áno. Ale na to máme okrem tlačenia aj ťahanie k tomu, byť lepší, snažiť sa a pracovať na sebe.

    Milo povedal/-a: Zapadnúť do kolektívu ako hlavná premisa. Aký ten "vychovávajúci" kolektív alebo jedinec sú a aké sú hodnoty, ktoré presadzujú?

    Áno, zapadnúť do kolektívu. Tzn., nájsť si v kolektíve svoje miesto. Aký je kolektív a aké sú hodnoty? Také, aké dlhodobo fungujú a osvedčili sa. A ak niečo nie je správne, sú tu tí nadpriemerní, ktorí posunú celú spoločnosť dopredu. Ale nie dopredu len preto, aby sa postupovalo, ale dopredu, aby sa postupovalo k želanému cieľu. Pretože postupovať sa dá aj od cieľa, o čom je celý progresivizmus.

    Milo povedal/-a: Nepozeráme sa na tú istú istinu. To, že si z ozdravujúceho účinku šikany na spoločnosť prešiel do relativizovania a pseudoezotericko-védického zbavovania sa negatívu je pokusom zachrániť aspoň časti tvojej tézy, ale odbočil si tým z témy, s ktorou si sám začal a na ktorú som napríklad ja pôvodne reagoval. Dostali sme sa k úlohe spoločnosti vo výchove človeka - a to je niečo celkom iné, ako úloha systematického násilia vo výchove.

    Vôbec nie. Stále tvrdím to isté. Jediné, čo som zmenil je, že to, čo ty stále považuješ za šikanovanie, ja za žiadne šikanovanie nepovažujem. A presne som to vymenoval. Ty zjavne aj vyčlenenie z kolektívu považuješ za patologický jav. Je to tvoja vec. Lenže takýto pohľad je hlúpy a vedie k cukríkovej spoločnosti, ktorá sa zosype, keď sa na ňu niekto čo i len škaredo pozrie. A že sú tu aj duchovné aspekty nevidí len slepý, alebo ten, kto nerozumie zákonu príťažlivosti.

    S diskusiou končím. Nie je záujem o prebratie problematiky.

  • Lavazza
    upravené Thu 6 Apr 2023 #33->

    @Rusofil povedal/-a:

    @Lavazza povedal/-a:
    Suhlasim s tým, že šikana je patologicky jav. Lenže niet obete bez tyrana a naopak. Je to možnosť popracovať so sebou. Ale určite nie spôsobom ako bol tomu ten mladík zmanipulovaný.

    Myslím, že tady se mýlíš. Každý z nás je obětí, tyranem a spasitelem. Lidé se v těchto rolích střídají. Říká se tomu Trojúhelník vzájemné závislosti. (Karpmanův trojúhelník)

    No mozno si len nerozumieme. Skúsim ináč vysvetlit, čo som tým myslela.

    Už som to pisala viackrát, nie je to len môj názor, hovorí o tom aj prof. Rak. My nikdy nevidíme svoj obraz, ani vo sne. My ustavične vysielame nejake frekvencie resp. nase podvedomie a ľudia nato reagujú. Ak má niekto šikanuje, môžem to zobrať ako cestu, že niečo musím v sebe poriešiť, ti druhí mi ukazujú, že niečo nie je ok.

    Keď sa to deje deťom, je to veľmi ťažké riešiť, ak nenatrafia na dospelého ktorý je ochotný pocuvat a vysvetľovať, a vie o čom hovorí. Myslím že to celkom dobre opísal Tomáš.

    Toto som tým myslela. Ja si za seba nepamatam, že ny má niekto v škole kedy siksnoval. Mali sme v triede dievča, ktoré nosilo okuliare, tej sa deti vysmievali. To sme boli na prvom stupni. Určite jej to nepadlo dobre. Čo je na tom zsujimave je, že s tým prišiel niekto a deti sa pridali. Existuju teórie o správaní davu, sociálna psychologia (Gustáv Le Bon), ale že sa nato chytajú deti.

    Súlad povedal/-a: Dnes je napríklad plno tlstých ženských len preto, že na ne spoločnosť nevyvíja tlak, aby boli štíhle a pekné, čiže zdravé. A plno zženštilých mužov, pretože netreba, aby boli mužmi

    Ty si si po sebe prečítal? Prečo by mala spoločnosť vyvíjať akýkoľvek tlak na ženy!?!??! Aby boli pekne a štíhle?!?!?

    Ja som vyrastala v 90tych rokoch v čase supermodeliek a s mierami 90-66-100, som si myslela že som tlsta. Tak to ďakujem pekne za taký tlak. A výsledkom tohoto strašného tlaku na ženy je dnešné hnutie proti bodyshamingu, v rámci ktorého aj 150 kg žena je v poriadku. Oba extrémy sú škodlivé. Treba to nechať na prírodu, sama vyselektuje čo je dobre a čo nie. Minimálne v prípade, keď takáto zena bude chcieť otehotnieť alebo si nájsť partnera.

    Je sj kopec tlstych muzov. Na nich prečo netreba vyvíjať tlak? Či to je už ok?

    Ja nie som za žiaden tlak na kohokoľvek, v zmysle že by mal vyzerať tak či onak. Ja si nepamatam že by sa viedli takéto reči keď som bolo v puberte, vacsina ľudí mala normálnu Váhu. V triede bolo 1-2 deti viem oplacanych, co ani nebolo že obézny. Na gympli si nepamatam jediného chalana alebo dievča, ktoré by dom označila slovom tučný a to nás bolo spolu 34 v triede. Niektorí boli plnsi, niektorí štíhlejší, to je asi všetko. No a potom sa sem začali hrnúť výdobytky civilizácie (západnej) a ľudia prestali používať zdravý rozum.

  • Rusofil povedal/-a: Nebo jste již ve stadiu, kdy šikanu považujete za něco normálního?

    Prosím? Kto tu píše že šikanovanie v poriadku?!? Nikde to nepíšem.

  • @Lavazza povedal/-a:

    Rusofil povedal/-a: Nebo jste již ve stadiu, kdy šikanu považujete za něco normálního?

    Prosím? Kto tu píše že šikanovanie v poriadku?!? Nikde to nepíšem.

    To byla všeobecná otázka, směřující ke všem, aby si sami odpověděli. Nemyslel jsem nikoho konkrétního.

  • Lavazza
    upravené Thu 6 Apr 2023 #37->

    @Rusofil povedal/-a:

    @Lavazza povedal/-a:

    Rusofil povedal/-a: Nebo jste již ve stadiu, kdy šikanu považujete za něco normálního?

    Prosím? Kto tu píše že šikanovanie v poriadku?!? Nikde to nepíšem.

    To byla všeobecná otázka, směřující ke všem, aby si sami odpověděli. Nemyslel jsem nikoho konkrétního.

    Fajn, to je niečo iného. Ja si to otázku kladiem aj vyššie o tom, prečo sa ľudia/deti spoja proti slabšiemu/inému alebo jednoducho onálepkovanému.

  • K
    upravené Thu 6 Apr 2023 #38->

    @Rusofil povedal/-a:
    Zatím jsem se tady nedočetl, aby někdo rozebral, co vede lidi k šikanování. Proč má někdo potřebu někoho ponižovat, snižovat jeho lidskou důstojnost. Všichni se tady upnuli na oběti, že si za to mohou sami, a tyrani jsou braní jako něco OK. To je z podobného ranku, jako tvrzení, že žena si znásilnění může sama.
    Nebo jste již ve stadiu, kdy šikanu považujete za něco normálního?

    Šikana je projevem nelidského (hlavně zvířecího) typu psychiky. Lidský typ psychiky to dělat nebude nikdy. Zvířecí velmi pravděpodobně (je to pro něj instinktivni a pudové). Biorobot to dělat nebude, protože to není kulturně správně (případně ano, pokud najde společenskou normu, co to obháji nebo mu ji někdo podsune). Démon to asi neudělá (má pod kontrolou emoce a instinktivní jednání), ale pokud to bude pro něj výhodné ( třeba posílení své pozice), tak ostatní k tomu vyprovokuje a jako predátor lépe odhalí slabiny šikanovaného a šikana pak bude účinnější, promyšlenější a nebezpečnější.
    KSB podle mě dává zde jednoznačnou odpověď.

  • @Kajuga povedal/-a:

    @Rusofil povedal/-a:
    Zatím jsem se tady nedočetl, aby někdo rozebral, co vede lidi k šikanování. Proč má někdo potřebu někoho ponižovat, snižovat jeho lidskou důstojnost. Všichni se tady upnuli na oběti, že si za to mohou sami, a tyrani jsou braní jako něco OK. To je z podobného ranku, jako tvrzení, že žena si znásilnění může sama.
    Nebo jste již ve stadiu, kdy šikanu považujete za něco normálního?

    Šikana je projevem nelidského (hlavně zvířecího) typu psychiky. Lidský typ psychiky to dělat nebude nikdy. Zvířecí velmi pravděpodobně (je to pro něj instinktivni a pudové). Biorobot to dělat nebude, protože to není kulturně správně (případně ano, pokud najde společenskou normu, co to obháji nebo mu ji někdo podsune). Démon to asi neudělá (má pod kontrolou emoce a instinktivní jednání), ale pokud to bude pro něj výhodné ( třeba posílení své pozice), tak ostatní k tomu vyprovokuje a jako predátor lépe odhalí slabiny šikanovaného a šikana pak bude účinnější, promyšlenější a nebezpečnější.
    KSB podle mě dává zde jednoznačnou odpověď.

    @Kajuga povedal/-a:

    @Rusofil povedal/-a:
    Zatím jsem se tady nedočetl, aby někdo rozebral, co vede lidi k šikanování. Proč má někdo potřebu někoho ponižovat, snižovat jeho lidskou důstojnost. Všichni se tady upnuli na oběti, že si za to mohou sami, a tyrani jsou braní jako něco OK. To je z podobného ranku, jako tvrzení, že žena si znásilnění může sama.
    Nebo jste již ve stadiu, kdy šikanu považujete za něco normálního?

    Šikana je projevem nelidského (hlavně zvířecího) typu psychiky. Lidský typ psychiky to dělat nebude nikdy. Zvířecí velmi pravděpodobně (je to pro něj instinktivni a pudové). Biorobot to dělat nebude, protože to není kulturně správně (případně ano, pokud najde společenskou normu, co to obháji nebo mu ji někdo podsune). Démon to asi neudělá (má pod kontrolou emoce a instinktivní jednání), ale pokud to bude pro něj výhodné ( třeba posílení své pozice), tak ostatní k tomu vyprovokuje a jako predátor lépe odhalí slabiny šikanovaného a šikana pak bude účinnější, promyšlenější a nebezpečnější.
    KSB podle mě dává zde jednoznačnou odpověď.

    No s týmto by som si dovolila nesúhlasiť, koľko opichaných biorobot sa pustilo do antivaxerov resp. všetci tie predavačky, SBSkári a celá tá rúškiáda? Bioroboti to budú robiť, pokiaľ vedúci psychopat povie, že je to ok. Môžme sa hádať či je to psychika biorota/zvieracia. Myslím, že covid bol dostatočné poučenie pre všetkých, čoho sú schopní a to ich nezastavili ani deti. Myslím, že aj ich šikonovali riadne, hlavne tie, ktoré nechceli nosiť rúška. Internet je plný takých prípadov.

  • @Lavazza povedal/-a:

    @Kajuga povedal/-a:

    @Rusofil povedal/-a:
    Zatím jsem se tady nedočetl, aby někdo rozebral, co vede lidi k šikanování. Proč má někdo potřebu někoho ponižovat, snižovat jeho lidskou důstojnost. Všichni se tady upnuli na oběti, že si za to mohou sami, a tyrani jsou braní jako něco OK. To je z podobného ranku, jako tvrzení, že žena si znásilnění může sama.
    Nebo jste již ve stadiu, kdy šikanu považujete za něco normálního?

    Šikana je projevem nelidského (hlavně zvířecího) typu psychiky. Lidský typ psychiky to dělat nebude nikdy. Zvířecí velmi pravděpodobně (je to pro něj instinktivni a pudové). Biorobot to dělat nebude, protože to není kulturně správně (případně ano, pokud najde společenskou normu, co to obháji nebo mu ji někdo podsune). Démon to asi neudělá (má pod kontrolou emoce a instinktivní jednání), ale pokud to bude pro něj výhodné ( třeba posílení své pozice), tak ostatní k tomu vyprovokuje a jako predátor lépe odhalí slabiny šikanovaného a šikana pak bude účinnější, promyšlenější a nebezpečnější.
    KSB podle mě dává zde jednoznačnou odpověď.

    @Kajuga povedal/-a:

    @Rusofil povedal/-a:
    Zatím jsem se tady nedočetl, aby někdo rozebral, co vede lidi k šikanování. Proč má někdo potřebu někoho ponižovat, snižovat jeho lidskou důstojnost. Všichni se tady upnuli na oběti, že si za to mohou sami, a tyrani jsou braní jako něco OK. To je z podobného ranku, jako tvrzení, že žena si znásilnění může sama.
    Nebo jste již ve stadiu, kdy šikanu považujete za něco normálního?

    Šikana je projevem nelidského (hlavně zvířecího) typu psychiky. Lidský typ psychiky to dělat nebude nikdy. Zvířecí velmi pravděpodobně (je to pro něj instinktivni a pudové). Biorobot to dělat nebude, protože to není kulturně správně (případně ano, pokud najde společenskou normu, co to obháji nebo mu ji někdo podsune). Démon to asi neudělá (má pod kontrolou emoce a instinktivní jednání), ale pokud to bude pro něj výhodné ( třeba posílení své pozice), tak ostatní k tomu vyprovokuje a jako predátor lépe odhalí slabiny šikanovaného a šikana pak bude účinnější, promyšlenější a nebezpečnější.
    KSB podle mě dává zde jednoznačnou odpověď.

    No s týmto by som si dovolila nesúhlasiť, koľko opichaných biorobot sa pustilo do antivaxerov resp. všetci tie predavačky, SBSkári a celá tá rúškiáda? Bioroboti to budú robiť, pokiaľ vedúci psychopat povie, že je to ok. Môžme sa hádať či je to psychika biorota/zvieracia. Myslím, že covid bol dostatočné poučenie pre všetkých, čoho sú schopní a to ich nezastavili ani deti. Myslím, že aj ich šikonovali riadne, hlavne tie, ktoré nechceli nosiť rúška. Internet je plný takých prípadov.

    Pokud dáš biorobotvi dobrý důvod ("je to nutné udělat"), pak bude šikanovat velmi poctivě. Nebude to dělat, pokud to bude považováno za kulturně nesprávné. Tady měl dost argumentů na to, že očkování je nutné (od odborníků), takže to šířil dál. Podle mě to do modelu sedí, ale nechci nikoho přesvědčovat.

  • Súlad
    upravené Fri 7 Apr 2023 #43->

    Zhrniem svoj postoj k téme.

    1. Za šikanu je dnes považované aj to, čo žiadna šikana nie je.
    2. Slabosi sa za ňu často skrývajú preto, aby nemuseli na sebe pracovať a/alebo aby v dnešnej pokrivenej dobe vyťažili výhody pre seba postavením sa do pozície obete.
    3. Kým neprekročí hranicu možnosti rozvoja jednotlivca, nepovažujem ju za zásadný problém.
    4. Je úlohou učiteľov alebo veliteľov, aby sa nevyskytovala, alebo aby neprekročila určitú hranicu, kedy by už bolo zabránené rozvoju jednotlivca.
    5. Vyskytuje sa a pýtam sa prečo. Prišiel som s teóriou, ktorú nijako nepretláčam a môžem sa mýliť, že je imunitným systémom spoločenstva bez ohľadu na to, či dobrého alebo zlého. Okrem Rusofila nikto neprišiel s iným vysvetlením.
    6. Nevyjadroval som sa k tej, ktorá je už naozaj patologickým javom. Lenže dnes je za ňu považované aj sociálne vylúčenie, čo možno za patologický jav označiť len ťažko.
    7. Súhlasím s tvrdením, že v človečenskej spoločnosti sa nevyskytuje a že silný sa má zastávať a chrániť slabého.
    8. Či sa to niekomu páči alebo nie, istina má naozaj najmenej šesť hrán a väčšinu z nich sme tu rozobrali. Nie je pravda, že sa jedná o dve rozdielne veci.
    9. Ignorovanie duchovných princípov, akým je napríklad zákon príťažlivosti, považujem za krátkozraké. Obeť priťahuje toho, kto jej ubližuje, aby sa mohla cítiť ako obeť. Aj keby nikto taký nebol, buď by ho vesmír vytvoril, alebo by vytvoril príslušné okolnosti. Preto je nesprávne cítiť sa ako obeť a na zmenu tohto vnútorného postoja nemá vplyv nikto iný, len dotyčný jednotlivec.

    Šikanu neobhajujem a najlepšie by bolo, keby sa nevyskytovala.

  • Pekne zhrnutie

    Súlad povedal/-a: Vyskytuje sa a pýtam sa prečo

    Podla mna sa minimalne u deti bude vyskytovat vzdy. Bud je to kvoli nepritomnosti ludskeho typu psychiky alebo este ma napadlo egocentrickeho pohladu na svet, alebo ma ozaj nejaku vychovnu (socialnu) funkciu v procese zaclenovania sa do kolektivu.