Historický kalendár

Mojím prianím je, aby sa táto rubrika pravidelne dopĺňala nielen mojím pričinením o zaujímavé udalosti, ktoré by nemali byť zabudnuté.


10. máj 1933 - holokaust kníh

VK Veľvyslanectvo Ruska
dnes o 13:05
Popri oslavách Dňa víťazstva často zabúdame na „čierny“ deň v dejinách nemeckej kultúry. Presne pred 90 rokmi, 10. mája 1933, došlo v Berlíne a niektorých ďalších nemeckých mestách zo strany národných socialistov (najmä mládeže a študentov) k páleniu kníh odporujúcich nacistickému režimu. Iniciátorom tejto akcie bol J. Goebbels.
Akcia bola vyvrcholením nacistickej kampane proti literatúre, ktorá nezodpovedala „nemeckému duchu“. Nič vám to nepripomína?
Koľko rokov už kyjevský režim aktualizuje zoznamy ruskej literatúry, ktorej dovoz na Ukrajinu je zakázaný? Aké knihy sú na týchto zakázaných zoznamoch? Sú to len historické knihy? Nie, je to detská literatúra aj kuchárske knihy. Zakázali všetko, čo sa dalo.
Pálenie kníh sa stalo pochmúrnym znamením, hrozným potvrdením proroctva nemeckého spisovateľa Heinricha Heineho, ktorý vyše sto rokov predtým tvrdil, že po pálení kníh nevyhnutne nasleduje hromadné upaľovanie ľudí. Presne to sa aj stalo. Nedeje sa to tak aj na území Ukrajiny? Áno, rozsah a okolnosti sú iné. Sú ešte otrasnejšie, desivejšie. Fašistické Nemecko v mnohých ohľadoch páchalo to, o čo sa pred ním nikto ani nepokúsil, aspoň po stáročia. Avšak kyjevský režim to robí aj napriek tomu, že po Norimbergu by malo byť každému jasné, že fašizmus a nacizmus je neprijateľný. Kyjevský režim aj tak všetko opakuje do posledného detailu.
V Kyjeve sa pritom zjavne rozhodli prekonať nacistické Nemecko, aspoň čo sa týka rozsahu tejto kampane a jej „pompéznosti“. Súčasná ukrajinská vláda hrdo vyhlasuje, že už bolo zničených niekoľko desiatok miliónov zväzkov. Väčšina z nich bola v ruštine. Ešte raz opakujeme: sú na to priamo hrdí.
Cieľavedome sa ničí všetko, čo je napísané v ruštine, dokonca aj preložené diela ukrajinských klasikov.
Lenže to sa nezačalo pred rokom. Vari ste zabudli na kvóty na rozhlasové a televízne vysielanie, ktoré boli zavedené dávno predtým? Hovoríme o kvótach na používanie ruského jazyka.
Nikto si nevedel predstaviť, že sa budú zavádzať kvóty na jazyk, ktorým sa tam hovorí od nepamäti. Sme toho svedkami v niekoľkých ostatných rokoch. A teraz bolo spálených niekoľko desiatok miliónov kníh.
Je zakázané vydávanie diel svetoznámych ruských klasikov - A. S. Puškina, L. N. Tolstého, F. M. Dostojevského, I. S. Turgeneva, o ktorých sa na ukrajinských školách už nebudú učiť, pretože ich mená boli vyškrtnuté z učebných osnov. Spomínané proroctvo H. Heineho sa opäť potvrdilo s tým rozdielom, že na Ukrajine sa oba procesy dejú súčasne, lebo neonacisti tam začali upaľovať ľudí okamžite: stalo sa tak pred deviatimi rokmi v Odese, 2. mája 2014 v Dome odborov.
https://mid.ru/ru/foreign_policy/news/1866793/#4

vyšlo 10.5.23:
Očista ohňom. Ako sa nacisti vyvŕšili na knihách
https://kultura.pravda.sk/kniha/clanok/666618-pred-90-rokmi-palili-nacisti-knihy-napisane-v-nenemeckom-duchu/

Komentáre

  • 75. výročie založenia izraelského štátu (14.5.1948)

    Tento rok si Izrael pripomína 75. výročie založenia svojho štátu, zatiaľ čo Palestínčania si pripomínajú 75. výročie svojho vyhnanstva - NAKBA (arabsky katastrofa).

    Von der Leyenová vo svojom blahoprajnom prejave 26. apríla 2023 povedala, že Izrael "doslova rozkvitol na púšti". Pre Palestínčanov táto veta naznačuje, že tento región nebol pred vznikom Izraela ani kultivovaný, ani obývaný.

    V otvorenom liste, ktorý stojí za prečítanie, palestínsky vedec a jeden z významných intelektuálov Dr. Salman Abu Sitta reagoval na prejav Ursuly von der Leyenovej:

    "Pre niekoho vo Vašej pozícii je prekvapujúce, že sa pri tom dopustil toľkých faktických chýb, nesprávnych úsudkov, porušení medzinárodného práva a odchýlok od základných právnych noriem.

    Blahoželali ste Izraelu k 75 rokom existencie na území s rozlohou 20 500 km2 , čo predstavuje 78 % Palestíny. Ani jeden štvorcový kilometer tohto územia nebol získaný zákonným alebo spravodlivým spôsobom. Šesť percent bolo získaných zradnými britskými dohodami a 72 % vojenským dobytím. Ako môžete blahoželať režimu, ktorý túto zem získal prelievaním krvi nevinných? ...

    Hlavnou obeťou je náš ľud v Gaze. Počas štyroch izraelských vojen proti Gaze za posledných šesť rokov sa na zabíjanie žien a detí nepoužívali len výrobky spoločnosti Elbit, ale ich operátori boli aj na mieste, aby inštruovali izraelských vojakov. ...Nevzali ste na vedomie koncentračné a nútené pracovné tábory, ktoré Izrael prevádzkuje pre zajatých palestínskych civilistov, hoci Medzinárodný výbor Červeného kríža o týchto táboroch informoval.

    Najväčšou chybou vo vašom prejave je, že ste nevideli slona v miestnosti. Nevidel ste ani nepriznal Al Nakbu, najhoršiu katastrofu v 4000-ročnej histórii Palestíny.

    Nespomenuli ste sionistickú inváziu 120 000 európskych vojakov v 9 brigádach, ktorí uskutočnili 31 vojenských operácií. Počas tejto invázie bolo masakrami vyľudnených 560 miest a dedín a dve tretiny Palestínčanov sa stali utečencami. Ako môžete túto pohromu ignorovať?"


    Pre širšie, rozhodujúce súvislosti odporúčam článok O. Četverikovej

    Veľký Izrael ako nábožensko-finančný projekt pre celé ľudstvo tu.

  • Pravidelné vysielanie Československého rozhlasu dovŕšilo 100 rokov

    Praha/Bratislava 18. mája (TASR) - Československo sa v roku 1923 stalo po Spojenom kráľovstve druhou európskou krajinou s pravidelným rozhlasovým vysielaním. Vo štvrtok uplynie od začatia pravidelného rozhlasového vysielania 100 rokov.

    Keď taliansky vynálezca Guglielmo Marconi uskutočnil v roku 1895 prvé úspešné diaľkové vysielanie a príjem rádiových vĺn, zrejme ani netušil, aký významný objav učinil. O štvrťstoročie neskôr ovládli rozhlasové vlny celý svet.

    Pokusy o rozhlasové vysielanie sa uskutočnili na území Československa už pred prvou svetovou vojnou a pokračovali aj po jej skončení. Prvý rozhlasový program, zložený zo slova a hudby, sa vysielal pri príležitosti prvého výročia vzniku Československej republiky 28. októbra 1919 z vojenskej vysielacej stanice umiestnenej na pražskej Petřínskej rozhľadni.

    Pravidelné rozhlasové vysielanie v Československu sa začalo v sobotu 18. mája 1923 o 20.15 h. V legendárnom vojenskom stane požičanom od skautov, ktorý bol umiestnený na letisku Praha-Kbely sa zišli rozhlasoví pracovníci a v éteri sa premiérovo ozvalo povestné: "Haló, haló, zde vysílací stanice Radiojournalu."

    Vysielanie trvalo spočiatku jednu hodinu denne, pričom všetko - správy aj hudobná produkcia - sa vysielali naživo. S cieľom propagovať vysielanie a získavať nových koncesionárov sa organizovali verejné odposluchy. V septembri 1923 začal vychádzať mesačník Radiojournal, ktorý informoval o rozhlasovom vysielaní.

    Prvé rozhlasové vysielanie si totiž mohla vypočuť iba hŕstka poslucháčov. Zatiaľ čo na konci roku 1923 bolo len niekoľko desiatok koncesionárov, o desať rokov neskôr ich bolo v Československu už takmer 600.000 a v roku 1937 ich počet prekročil jeden milión.

    Priekopníkmi rozhlasového vysielania v bývalom Československu boli novinár Miloš Čtrnáctý, podnikateľ v oblasti rádiotelefónie Eduard Svoboda a Ladislav Šourek, riaditeľ spoločnosti pre výrobu rozhlasových prijímačov Radioslavia. Práve oni stáli za spoločnosťou Radiojournal, československé spravodajstvo rádiotelefonické, v ktorej mala väčšinový podiel firma Radioslavia. Spoločnosť Radiojournal, ktorá vznikla oficiálne 7. júna 1923, získala v nasledujúcom mesiaci od Ministerstva pôšt licenciu na prevádzkovanie vysielania. Od roku 1925 bol jej majoritným vlastníkom štát.

    Prvých dvadsať rádiokoncesionárov malo Slovensko už v roku 1924, o rok neskôr košickí poštoví technici prostredníctvom uspôsobeného rádiotelegrafného vysielača v Haniske uskutočnili prvé pokusné rozhlasové vysielanie na Slovensku.

    Príbeh pravidelného vysielania rozhlasu na Slovensku sa ale začal písať až 3. augusta 1926, kedy spustil Radiojournal pravidelné vysielanie z Bratislavy. Z provizórneho štúdia v sále bývalého dôstojníckeho kasína vo Vládnej budove (terajšia budova Filozofickej fakulty UK) sa vysielalo dvakrát týždenne. Bratislavská pobočka Radiojournalu prešla na každodenné vysielanie ešte v tom istom roku. Z Košíc sa začalo pravidelné rozhlasové vysielanie 17. apríla 1927.

    https://www.teraz.sk/zahranicie/pravidelne-vysielanie-ceskoslovenskeh/715203-clanok.html