Postup pri odopretí výkonu mimoriadnej služby

Postup pri odopretí výkonu mimoriadnej služby

V prípade vážneho konfliktu takéto vyhlásenie nepomôže. Ak odoprie málo mužov, zbytočne na seba upozornia. Ak odoprie veľa mužov, bude to signál a tlak na vládu. Dopredu nikto nevie, koľko mužov odmietne. Výhodou môže byť, že tí, ktorí odoprú, teoreticky nemusia byť povolaní v prvej vlne a získajú čas.

Doporučený postup je doručiť do konca januára vyplnené tlačivo s overeným podpisom na príslušný krajský úrad, na odbor obrany štátu. Podpis overujú za pár eurový poplatok na každom mestskom a obecnom úrade. Odosielajte doporučene, aby ste mali potvrdenie o odoslaní, alebo doručte osobne na krajský úrad, odbor obrany štátu. Poštou odosielajte v predstihu a 1. triedou, aby bol list doručený už na ďalší deň. Zoznam adries a otváracích hodín krajských úradov nájdete na stránkach Ministerstva vnútra rozklikaním v ľavom stĺpci:
https://www.minv.sk/?miestna_statna_sprava

Ako je v jednom zo vzorov uvedené, ako dôvod odmietnutia môže byť svedomie alebo náboženské presvedčenie.

Vzor vyhlásenia o odopretí výkonu mimoriadnej služby nájdete na stránkach Ministerstva vnútra na týchto krajských úradoch: BB, NR, ZA.


Ak sa rozhodnete odoslať odopretie, neskončite len pri tom. Nesmerujte energiu a pozornosť na vojnu, ale na mier. Každý deň si predstavujte, že na Slovensku je a bude mier a že na Slovensku nebude mobilizácia proti Rusom, ani za akékoľvek záujmy liberálov. Takéto vizualizovanie je dôležitejšie, než odoslanie odopretia.

Svojimi myšlienkami a činmi posilňujme to, čo chceme, nie to, čo nechceme.

Na Slovensku je a bude mier! Slováci budú spolupracovať a priateliť sa s Rusmi!


Ak nájdete chybu, alebo máte lepšie informácie, podeľte sa s nimi v komentároch.

«134

Komentáre

  • Kancelar povedal/-a: Na OU v Kosiciach:

    Myslis, ze to tak plati na vsetkych okresnych uradoch? Neviete nahodou niekto ako je to v Bratislave? OU sa uz prestahoval na Tomasikovu, ze? Nemam moc casu, aby som to tam zaniesol osobne. Chcem to dnes poslat postou.

  • Lavazza
    upravené Wed 18 Jan 2023 #4->

    @Pleistocen povedal/-a:

    Kancelar povedal/-a: Na OU v Kosiciach:

    Myslis, ze to tak plati na vsetkych okresnych uradoch? Neviete nahodou niekto ako je to v Bratislave? OU sa uz prestahoval na Tomasikovu, ze? Nemam moc casu, aby som to tam zaniesol osobne. Chcem to dnes poslat postou.

    Teraz to pozerám, asi budes musieť osobne:

    https://www.zbierka-zakonov.sk/odopretie-povinnosti-vykonania-mimoriadnej-vojenskej-sluzby/

    Teda je to tam tak šalamúnsky napísané, musím kuknut ešte do zákona. Ak si na TG tak skus napisat do chatu na AkW.

  • Pleistocen povedal/-a: Nemam moc casu...

    ide Ti o život a Ty nemaš čas podať nejaky pos@any papier???

    ,,,vo vojne zomieraju ako prvi najslabši a nepripravení....

    veľa šťastia,budeš ho potrebovať...

  • Pleistocen povedal/-a: Myslis, ze to tak plati na vsetkych okresnych uradoch? Neviete nahodou niekto ako je to v Bratislave? OU sa uz prestahoval na Tomasikovu, ze? Nemam moc casu, aby som to tam zaniesol osobne. Chcem to dnes poslat postou.

    Náhodou nemáte vzor predmetného vyhlásenia? Lebo tento odkaz už nefunguje - https://ksb-csr.net/threads/ako-sa-vyhnut-odvodu-v-ramci-brannej-povinnosti.435/
    Dakujem

  • Kancelar
    upravené Wed 18 Jan 2023 #8->

    @Malina
    Ja som daval takyto, uprav si adresu uradu, miesto a datum.

  • @Lavazza povedal/-a:

    @Pleistocen povedal/-a:

    Kancelar povedal/-a: Na OU v Kosiciach:

    Myslis, ze to tak plati na vsetkych okresnych uradoch? Neviete nahodou niekto ako je to v Bratislave? OU sa uz prestahoval na Tomasikovu, ze? Nemam moc casu, aby som to tam zaniesol osobne. Chcem to dnes poslat postou.

    Teraz to pozerám, asi budes musieť osobne:

    https://www.zbierka-zakonov.sk/odopretie-povinnosti-vykonania-mimoriadnej-vojenskej-sluzby/

    Teda je to tam tak šalamúnsky napísané, musím kuknut ešte do zákona. Ak si na TG tak skus napisat do chatu na AkW.

    @Malina aj tu máš link na vzor podania

  • Ako ste sa rozhodli? Idete odopretie poslať, alebo na seba radšej nejdete upozorňovať?

  • Aktuálny článok od Dr. Weisa tu:

    https://akw.sk/odopretie-vykonu-mimoriadnej-sluzby/?cn-reloaded=1

    V prílohe 2 sú vzorové dokumenty na konci článku, @Malina :-)

  • @Súlad povedal/-a:
    Ako ste sa rozhodli? Idete odopretie poslať, alebo na seba radšej nejdete upozorňovať?

    Mňa sa to netýka. Ja to odporucam podať, keď sa má to nejaký muž pýta, či áno alebo nie. A to už od začiatku, ja som si toto vsimla už v decembri.

    Ináč nezabúdajte že to platí JEDEN rok. Takze možno vás čaká, mili muži, cesta na Úrad znovu.

    Samozrejme to, že z toho niekto urobi neskôr kus nekvalitného toaletného papiera, rozumej od ignoruje to, nie je zaručene. Ale vyslali ste signál, prejav vašej vôle. Lesklé čelo a ZetKa ľzachvilubajbtak skončia.

  • Súlad
    upravené Wed 18 Jan 2023 #14->

    Lavazza povedal/-a: Ináč nezabúdajte že to platí JEDEN rok. Takze možno vás čaká, mili muži, cesta na Úrad znovu.

    Vyhlásenie o odopretí výkonu mimoriadnej služby

    Zmena od 2.1.2016: Vyhlásenie s osvedčeným podpisom podáva občan na príslušný okresný úrad v sídle kraja podľa miesta trvalého pobytu písomným podaním.
    Zaradenie občana do evidencie alternatívnej služby platí do skončenia brannej povinnosti /nepodáva sa opakovane každý rok/.

    https://www.minv.sk/?okresne-urady-klientske-centra&urad=21&odbor=5

  • Ok, tak beriem späť.

  • Súlad
    upravené Wed 18 Jan 2023 #16->

    Lavazza povedal/-a: Aktuálny článok od Dr. Weisa tu:

    https://akw.sk/odopretie-vykonu-mimoriadnej-sluzby/?cn-reloaded=1

    V prílohe 2 sú vzorové dokumenty na konci článku, @Malina :-)

    Áno, dva dokumenty. Jeden pre tých, ktorí majú modrú knižku. To som zatiaľ nikde nevidel, takže ak by sa to niekoho týkalo, je to tam. Len mi nesedí ten záver, ale ten sa dá vymazať.

  • Súlad
    upravené Wed 18 Jan 2023 #17->

    V zmysle vyššie uvedeného mimoriadnou službou sa rozumie vojenská služba vykonávaná v služobnom pomere, ktorú je v období krízovej situácie povinný vykonať vojak mimoriadnej služby. Vojakom mimoriadnej služby sa rozumie:

    • profesionálny vojak,
    • vojak v zálohe povolaný na pravidelné cvičenie alebo na plnenie úloh ozbrojených síl,
    • vojak v zálohe povolaný na výkon mimoriadnej služby,
    • registrovaný občan, ktorý bol v čase vojny alebo vojnového stavu odvedený a povolaný na výkon
    • mimoriadnej služby po prezentácii v ozbrojených silách,
    • vojak dobrovoľnej vojenskej prípravy.
  • Súlad
    upravené Wed 18 Jan 2023 #19->

    Rusofil povedal/-a: Vesmír nezná zápor "ne", tudíž to může vyhodnotit jako Na Slovensku "bude" mobilizace.

    Ďakujem za podnetný komentár. Máš úplnú pravdu. Formuláciu som už zmenil. Vymaž ju aj ty zo svojho komentára.

  • ondrej82 povedal/-a: Bude mobilizácia? To nevie nikto (možno tí tzv. kompetentní), ale určite s tým nepôjdu ako z bubnom na zajace. Toto je hoax a urobili z komára somára. Najprv nech si preveria o čo sa jedná a potom nech hovoria, lebo takto len škodia a nabíjajú muníciu druhej strane.

    Já si nemyslím, že je to úplně na škodu i když chápu jak to myslíš. Takhle ale všichni alespoň vidí, že za ně nikdo bojovat nechce. To samé je v Polsku a to samé tady u nás v Čechách. Jsem přesvědčena o tom, že je to jen zkouška, jak budou lidé reagovat.

  • o
    upravené Thu 19 Jan 2023 #22->

    @Kancelar povedal/-a:
    Na OU v Kosiciach:

    Tych odopreti zjavne ludia zasielaju vcelku vyrazne. Idem tam dnes odniest moje.

    prečo osobne? Stačí to zaslať poštou na odbor obrany štátu na príslušný okresný úrad v sídle kraja (podľa miesta trvalého bydliska). Ale, už keď sú tam, tak nech idú. Aspoň budú mať istotu, že majú všetko OK.

  • Viete niekto, koľko dní má potom okresný úrad na odpoveď?

  • Lavazza
    upravené Fri 20 Jan 2023 #24->

    Ok, tak beriem späť.> @jozi povedal/-a:

    Viete niekto, koľko dní má potom okresný úrad na odpoveď?

    Malo by to byt do 30 dni:


    Možno sa v prípade potreby odvolať.

  • Dám sem odkaz na nejnovější přednášku pana Staňka. Tam dostal dotaz právě na tuto netovou iniciativu = papíry na odepření vojenské služby. A odpověděl, že to slouží jako sběr informací o "neposlušných".
    Zde - cca 2 hod 7 minut:

  • Kancelar povedal/-a: Kto prekona svoj strach, pohne sa dalej.

    Ako chceš prekonať strach, keď mu nebudeš čeliť? Strkať hlavu do piesku, alebo si nasadiť ružové okuliare, ti strach prekonať nepomôže. Naopak!

  • o
    upravené Sat 21 Jan 2023 #29->

    Súlad povedal/-a: týmito papiermi na seba iba zbytočne upozorníme

    Takisto sme potom na seba "zbytočne" upozornovali prípadmi nenosenia rúšok riešených políciou, nezaočkovaním sa i dnešným referendom... Aj tam sme predsa v evidencii...
    To stále čakáme na mesiáša???

  • Súlad
    upravené Sat 21 Jan 2023 #30->

    @openeyes, je tvoja vec ako si sa rozhodol. Ale si si vedomý toho, že si na seba upozornil. Ak si s tým vysporiadaný, je to v poriadku. Bol tu kritizovaný Peter Staněk za to, že upozornil na túto skutočnosť. Lenže ja som na ňu v úvode tohto vlákna upozornil tiež. Cieľom je, aby každý mohol urobiť vedomé a informované rozhodnutie. To po prvé.

    Po druhé. Pri značkovaní išlo o život. Rozhodli sme sa svoj život chrániť. Aj v prípade mobilizácie môže ísť o život a každý si musí zvážiť, ako najlepšie chce svoj život chrániť. Ak si niekto myslí, že ho nejaký zdrap papiera zachráni v prípade vážneho konfliktu, je naivný. Celé je to hlavne o tom, dať vláde najavo, že za nich ani za Západ zomierať nemienime. Ako hovorí Ivo Benda, všetko je otázka miery. Dal si si na misky váh výhody a riziká a podľa toho si sa rozhodol. Je to v poriadku. Nemá to nič spoločné s čakaním na mesiáša.

    Po tretie. Ak sme nechali zájsť veci tak ďaleko, že musíme riešiť takéto veci, znamená to, že sme zlyhali na vyšších prioritách riadenia. A keď už sú veci takto pohnuté, je nutné prispôsobiť stratégiu a taktiku. Spoliehať sa na nejaký papier je naivné. Pracujme v jemnohmotnom svete a predstavujme si ako je na Slovensku mier a radosť zo života bez strachu z budúcnosti. Riešme teda príčinu, nie dôsledok. Riešením dôsledku je referendum.

    Značkovanie a mobilizácia sú dve strany mince zamerané na našu likvidáciu, ale sú to rozdielne strany a ku každej sa pristupuje rôzne. Rozlišujme!

  • Drobná úvaha na zamyslenie. Nemalo by KSB viesť k tomu, že sa každý bude vedieť zorientovať v takýchto otázkach sám? Alebo je na to potrebný aj určitý talent? Ak je to tak, znamená to, že bez talentu je vám KSB na hono? A ak máte talent, čo ak je pre vás KSB nedostačujúce z obmedzujúce? Načo je potom celé KSB? Žeby na to spomenuté hono? Pretože ak KSB nevedie majoritu záujemcov a čitateľov k požadovanému výsledku, potom asi nebude chyba v žiakovi, ale v učiteľovi (knihy KSB).