Zprávy z Izraele

Izraelská vládní koalice chce rozpustit parlament a iniciovat tak nové volby
Premiér Naftali Bennett a ministr zahraničí Jair Lapid v pondělí oznámili, že příští týden předloží v Knesetu příslušný návrh zákona. Dodali, že všechny "pokusy o stabilizaci koalice" byly "vyčerpány". Pokud bude návrh zákona schválen, stane se Lapid předsedou prozatímní vlády.
Bennett a Lapid se v červnu 2021 dohodli na historickém vytvoření koalice, která zahrnovala strany ze všech politických táborů. Dlouholetý premiér Benjamin Netanjahu byl předtím u moci dvanáct let. Bennett a Lapid se tehdy dohodli na principu rotace, podle kterého se budou v čele vlády střídat.
Bennett jako hlavní důvod svého rozhodnutí uvedl neúspěch hlasování v parlamentu o dalším uplatňování izraelského práva na izraelské osadníky na okupovaných palestinských územích. Koalice osmi stran nedokázala pro hlasování získat většinu.
Dale srazky na Chramove hore a neustale trenice s palestinskymi zastupci ve vlade jak postupovat proti palestinskym demonstrantum.
Volby pripadaji v uvahu na konci rijna t.r.
Jasnym cilem je zamezit Netanjahuovi, aby se stal opet ministerskym predsedou a pouzival stat ke svym vlasnim zajmum", sdelil ministr spravedlnosti Gideon Saar.
Netanjahu slavil rozpad vlady a oznacil ho jako "velkolepou zpravu pro miliony izraelskych obcanu". Nejhorsi vlada v historii Izraele konci. Vudce opozice, Netanjahu, chce, aby vlada byla opet pod vedenim jeho strany Likud. zde

«13

Komentáre

  • Lapid ministerskym predsedou
    Lapid prevzal urad na zaklade koalicni smlouvy. Tim je poprve po 20ti letech v uradu premier, ktery nepochazi z praveho tabora.
    Lapid byl drive zurnalista a TV moderator a povede vladu az do 1. listopadu, kdy se maji konat nove volby.
    Bennett uz nechce figurovat v novych volbach. zde

  • Atom
    upravené Mon 4 Jul 2022 #3->

    Lapid byl drive zurnalista a TV moderator a povede vladu az do 1. listopadu, kdy se maji konat nove volby.

    Další nekompetentní do řízení? (otazník proto, že nemám informaci jestli před novinařinou nedělal něco pořádného - nemůže být kvalitní novinář, pokud nedosáhl kvality nejdříve v jiném oboru, kecat dobře umí kde kdo např. Gorbačov, ale ty výsledky) Jednu dovednost, ale má: lhát davu, s tím má zkušenosti a to se u jeho kurátorů velmi cení.

  • Palestynsky president M. Abbas na schuzce s izraelskym ministrem obrany B. Ganzem
    V jordanskem Ramallahu (Zapadni Jordan) udajne ma jit rec o bezpecnostni operaci a civilni spolupraci pred navstevou Joe Bidena. Ma byt zabraneno "aktivitam" a "nestabilnostem", ke kterym by mohlo dojit. Abbas zduraznil, dle udaju palestinske zpravodajske agentury WAFA, nutnost dostizeni politickeho horizontu a pratelske atmosfery mezi Izraelem a Palestynou pred navstevou Bidena. Abbas a Ganz se setkali uz pred 6ti mesici v Izraeli, coz tam vyvovolalo politicke diskuse.
    Biden dorazi pristi tyden do Zapadniho Jordanska. V planu jsou rozhovory s Abbasem a izraelskym premierem Lapidem. Pak pojede do Saudske Arabie. zde

  • Nemyslíte, že s koncom ušiakov (usa) je automaticky aj koniec izraela? ten jestvuje len vďaka ochrane usa. tých pár jadroviek by určite okolitých arabov neodradilo aby ich vybielili.

  • Podle mě GP nechce nikde "sázet hřiby", takže to bude spíš vnitřní politický rozklad.
    Ten proces už dnes silně běží.

  • Mozu prekvapit a dohodnut sa na spolupraci s Ruskom, zidia z byvaleho ZSSR tvoria mozno aj tretinu populacie Izraela a zidia su pragmatici. Ak bude mat pre nich vacsi osoh spolupraca s Ruskom, budu spolupracovat s Ruskom.

    čakal som, že niekto namietne rusko. to by ma vlado dosť sklamal keby ich prikryl... v tom prípade bude mať mister vk s tým vladom naozaj pravdu.

  • v rusku majú svoju vlastnú oblasť, v izraelských školách sa vraj učí madarčina...madarsko je druhý štát na svete s percentuálne najvyšším počtom židov hned po izraeli...ukrajina sa cielene vyludnuje...majú kam poutekať ako potkany z potápajúcej sa lode. arabi ich tam nechcú a nikdy chcieť nebudú. bez ochranného dáždnika ameriky skončia. ak ich neprikryje čína či rusko. ich "historia" je taká vymyslená práve ako tá madarská. praha je židovské mesto, polsko židia vlastnia...

    sami židia sa vyjadrili že ameriku stvorili, vycucajú ju na kosť a potom ju nechajú s kľudným svedomím zničiť. To sa už deje. Neviem ako dlho izrael bez ameriky vydrží. Dlho určite nie.

  • sledujem. ale asi inak ako by som mal. ako usa ničí izrael? a ako ho rusi držia pohromade? asi mi naozaj niečo uniká.

  • Atom
    upravené Fri 8 Jul 2022 #13->

    Je to tam už uvedené v příkladu opakuji: USA diktuje Izraeli agresivní politiku (už při vytvoření Izraele se počítalo, že bude dělat takovou politiku, aby se sousedy nevyšel a ty ho nakonec zničí a tím židovský nástroj se znova naostří rozeseje do celého světa nebo definitivně vyřadí jako nadále už nepotřebný podle situace). Rusko ho chrání tím, že blokuje jeho agresy a chrání sousedy a tím snižuje nenávist v sousedních zemích, například vybavením protileteckých komplexů v Sýrii. Část Izraelců to vidí a snaží se navázat kulturní spolupráci s Ruskem (jako v Čechách část obyvatelstva vidí v Rusku stabilitu, ale vláda a medii zblblá část davu je hysterická a nepřátelská) .

    Plán GP byl (možná jenom odloženo) pravděpodobně takový, že nové centrum řízení Irán smete židovský stát, velké náboženské vítězství a další rozmach nového centra řízení.

  • takže asi som úplne blbý. ako teda rusko vlastne ten izrael chráni? tým že na izraelské provokácie neodpovedá? to je akože ochrana??? a ako usa huckajú izrael? ked oni samé sú na špagátiku židov? nerozumiem. skús úplne polopate ak sa dá. s lepším príkladom ak sa dá.
    najnovšie je medzi rusmi a izraelom diplomatický spor ohľadom tej židovskej agentúry v rusku.

  • atom pre mňa píše absolútne nepochopiteľne. vy mu tu asi rozumiete ked mu tu dakujete. môže mi prosímvás niekto z tých čo mu podakoval naozaj vysvetliť ale ľudskou rečou ako to naozaj vlastne je? atomovi vôbec nerozumiem. píše veľa oničom. feri píše úplne zrozumiteľne ale žeby ma tu niekto presvedčil o tom ako rusi tomu izraelu vlastne pomáhajú...ani že amíci huckajú do čohosi izrael. ja ostávam pri svojom pokiaľ niekto nedá naozaj dobré vysvetlenie či príklad. ak to je ako píše atom určite sa na to nájde dobrý príklad. nie typu že rusi dodajú sýrčanom obranný systém a oni tým vlastne chránia agresora izrael. ved to si logicky odporuje.
    a kľudne budem za blbca. a nie nechcem vyrývať neberte to tak prosím. iba mi to proste logicky nesedí. a tak sa pýtam. ak sa človek nepýta tak sa nedozvie...a ja vedieť chcem. neviem evidentne to čo vy tu a chcem to vedieť...chcem to chápať vašimi očami.

  • Za tento post bych ti @Rusofil dal nejradši palec i šipku nahoru.
    Já půl hodiny přemýšlel jak ještě "logičtěji" Bombulkovi odpovědět a duto >:) ... a ty rovnou napíšeš pěknou mini analýzu. Díky <3

  • rusofil palec hore. hehe v podstate všetky tebou vymenované fakty viem. len sa na to dívam inak ale s týmto rozmerom sa v podstate dá súhlasiť :). Mne je jasné že sovieti boli garantom vzniku izrael ved tretina izraela je pokrytá azbukou. vysielajú tam televízie či rádia v ruštine. tohto faktu som si vedomý, ved ako som písal židia majú svoju vlastnú nezávislú oblasť v rusku. na juhu smerom k vladivostoku si ju nájdete ak ste zvedaví...
    podľa knihy dveste let pospolu židia vyrástli na polských kniežatách a potom v rusku...
    len ja som sa dostal ku zdrojom ktoré priamo hovoria že bez štátneho rozpočtu usa by izrael nedokázal fungovať ani mesiac a zbankrotoval by. izrael je cudzopasníkom nacucnutým na ušiakov. Pochybujem že niečo má s ruskom ked ešte pred 20 rokmi bola ruská federácia doslova v bankrote. To Putin priamo povedal v tých filmíkoch Svet podľa Putina...je jasné že v izraeli sa miesi to "najlepšie z oboch svetov" či ruského či amerického kedy tie najlepšie vedecké mozgy pracujúce pre izrael klbia poznatky z oboch vzdelávacích systémov oboch krajín.
    To že má Rusko dobré vzťahy s izraelom je jasné ale žeby ho podporovalo...no možno ozaj len tými mozgami. Ale priamu podporu majú židia len z usa. Myslím že Rusi ich už poslednú dobu trpia so škrípaním zubov...reakcie šojgu a rôznych generálov sú celkom výstižné. Nevidím pomoc ruska izraelu. Možno sú aj dáke zdroje ktoré tvrdia že sú napojení na ruský rozpočet. Ale používajú americké zbrane, nie ruské...okrem teda tých vlastných.
    Solovjev je tiež žid...hrdo sa hlásiaci k rusku.
    Nemyslím si že by rusi mali potrebu útočiť na izrael...je to v podstate pod ich rozlišovaciu schopnosť sa takým šušňom zaoberať. Zároveň sú si vedomí že sú tam šialenci ktorí by nemali problém tých pár jadroviek okamžite odpáliť späť na ruské najväčšie mestá v prípade potreby...
    Zatiaľ ostávam pri tom, že so zánikom usa (alebo teda skôr asi len rozpadom) je veľká šanca na zánik izraela. Pokiaľ ho teda Rusko otvorene nepodporí. Zatiaľ sa mi nijako nezdá žeby to rusko činilo. Oni len potrebujú udržať aj v tých častiach poriadok lebo po okolí svojich hraníc majú toho dosť kde im treba venovať svoju pozornosť.

  • Tvá poslední věta potvrzuje to co jsem napsal. Udržují pořádek mezi Izraelem a Íránem.

    celá moja správa potvrdzuje to čo si napísal...mám ten dojem. len s výhradou že mám iné závery :).

    Zánik Izraele je v plánu, o tom přece není pochyb. Kissiger dokonce řekl, že už v roce 2019 Izrael neměl existovat, no a pořád existuje.

    tejto skutočnosti si nie som vedomý. zaujímavé. a uviedol aj dôvod, že prečo si to myslí?

  • Армия Израиля заявила о пуске из сектора Газа 580 ракет
    Armáda Izraela povedala o vypustení 580rakiet v sektoru Gaza
    Израиля выпустили 580 ракет, сообщил 7 августа на брифинге представитель ЦАХАЛ.
    «Из них 450 попали на территорию Израиля. 20 процентов — неудачные пуски», — отметил он.
    При этом доля ракет, перехваченных системой ПРО «Железный купол», составляет 97 процентов.
    https://regnum.ru/news/polit/3663362.html

  • Izrael sa musí zbaviť všetkých svojich jadrových zbraní a umiestniť svoje jadrové zariadenia do kompetencie Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu, uviedol prvý výbor Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov v počiatočnom hlasovaní 152:5
    https://www.jpost.com/international/article-720993

    https://t.me/casusbellichat/476364

    Tak to je RIP Izrael. Hned jak o ně přijde, tak jsou v kýblu :smiley:
    Teď už nebudou moci šikanovat okolní státy...

  • K
    upravené Mon 31 Oct 2022 #27->

    @Quilgen

    Kdepak R.I.P. Vidím to jako proces, kdy se RF stane centrem koncentrace řízení pro blízký východ

    Otevírá se zde okno pro Rusko, které, jakožto zásadní hráč na blízkém východě, bude schopné poskytnout Izraeli určitou ochranu, pokud se ten bude náležitě chovat. Tipl bych si, že ho to bude stát Golany. Rusko si tímto zabetonuje svou pozici na blízkém východě - Izrael bude existovat - a všichni budou vědět díky komu + tamní židé si budou muset zvyknout na nové reálie a Golanské výšiny se vrátí Sýrii.

    A ještě si dovolím čirou spekulaci:

    To, že tohle bylo odhlasováno je způsobeno tím, co Rusové našli na Ukrajině, třeba v Záporožské jaderce - vzhledem k tomu, že nikde nikdo (ani Rusko) nezveřejnili žádné nálezy a důkazy svých tvrzení o špinvých bombách a hromaděném materiálu pro výrobu zbraní hromadného ničení. Dokonce tam přitáhli i komisi MAAE a stejně nikde nic. No a zde bych viděl cenu za to, že se nikde neobjevily žádné důkazy - ba dokonce ani nikdo z žumpálistů nenapsal, že Rusko pořád blekotá o zbraních hromadného ničení na Ukrajině, ale nepředložilo jediný důkaz...

    I když:
    Mělo být plánováno, že Izrael bude zničen - je tedy otázka zda bylo plánováno, že bude mít jaderné zbraně a zda tedy jaderné odzbrojení nebylo nezbytně nutné před jeho zničením. Pokud se na to podíváme realisticky - patrně se jedná o důvod pro sankční nátlak na Izrael, protože ten se dobrovolně těchto zbraní nevzdá...

  • @Quilgen povedal/-a:
    Izrael sa musí zbaviť všetkých svojich jadrových zbraní a umiestniť svoje jadrové zariadenia do kompetencie Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu, uviedol prvý výbor Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov v počiatočnom hlasovaní 152:5
    https://www.jpost.com/international/article-720993

    https://t.me/casusbellichat/476364

    Tak to je RIP Izrael. Hned jak o ně přijde, tak jsou v kýblu :smiley:
    Teď už nebudou moci šikanovat okolní státy...

    Další potvrzená věc ze soupisu dohody, kterou jsem dával včera.

  • Kaktus povedal/-a: Kdepak R.I.P. Vidím to jako proces, kdy se RF stane centrem koncentrace řízení pro blízký východ

    Potom sa potvrdzuje, že Rusko svojich ľudí neopúšťa (dosť sa ich tam premiestnilo), a bonus, ako centrum riadenia blízkeho východu a páni stredomoria.

  • Q
    upravené Mon 31 Oct 2022 #30->

    Alexo povedal/-a: páni stredomoria

    To je trochu moc.... Izrael není Sicílie.
    Ta je strategická ve Středozemním moři. Ta a Gibraltar.
    Mimochodem, ten má zatím pořád anglie, že ?! :smiley:

  • Y
    upravené Tue 1 Nov 2022 #31->

    Ex-premier Netanjahu stoji pred politickym navratem - ziskal absolutni vetsinu
    V Izraeli probehly jiz 5te volby za posledni 3 roky.
    Podle predbeznych vysledku vyhrala Netanjahuova strana Likud a jeji spriznenci parlamentni volby. TV Kan sdeluje, ze tento blok bude mit 62 ze 120 mandatu v Knessetu. Lapid a jeho spriznenci dosahli 54 mandatu. zde