Eutanásie aneb jak doporučit sebevraždu

Před nějakou dobou jsem (ještě na starém foru) obhajoval eutanázii, protože osobně bych si to taky radši hodil než být třeba doživotní mrzák na celé tělo a v bolestech, ale někteří mě upozornili, že je to jen další owertonovo okno a čouhá z toho průser....

Měli jste pravdu.

https://odysee.com/@LaurenSouthern:2/the-canadian-government-is-evil:8
V Kanadě v roce 2016 zavedli sebevraždu pro ty, kteří čelí velké bolesti a jejichž smrt je nevyhnutelná a blízká. Nedávno to ale upravili a ta podmínka tam už není.
A ejhle, teď starým a chudým lidem v kanadských nemocnicích, kde na komplexní léčbu většina nemá peníze (protože jejich zdravotnictví je na ...) doporučují sebevraždu...

Komentáre

  • @Quilgen povedal/-a:
    Před nějakou dobou jsem (ještě na starém foru) obhajoval eutanázii, protože osobně bych si to taky radši hodil než být třeba doživotní mrzák na celé tělo a v bolestech, ale někteří mě upozornili, že je to jen další owertonovo okno a čouhá z toho průser....

    Měli jste pravdu.

    https://odysee.com/@LaurenSouthern:2/the-canadian-government-is-evil:8
    V Kanadě v roce 2016 zavedli sebevraždu pro ty, kteří čelí velké bolesti a jejichž smrt je nevyhnutelná a blízká. Nedávno to ale upravili a ta podmínka tam už není.
    A ejhle, teď starým a chudým lidem v kanadských nemocnicích, kde na komplexní léčbu většina nemá peníze (protože jejich zdravotnictví je na ...) doporučují sebevraždu...

    Myslím, že eutanazia nikdy nie je dobré riešenie. Podľa môjho nazoru je riešenie proti Stvoriteľovi. Natozto ak o nej rozhodujú príbuzní.

  • @Lavazza povedal/-a:
    Myslím, že eutanazia nikdy nie je dobré riešenie. Podľa môjho nazoru je riešenie proti Stvoriteľovi. Natozto ak o nej rozhodujú príbuzní.

    V prvom rade si treba uvedomiť, že choroby a nevládnosť sú prejavom toho, že niečo nie je v poriadku. Dnes málokto zomiera na starobu.

    Severoamerickí indiáni, keď cítili, že už sú priveľmi na obtiaž svojim blízkym, rozlúčili sa s nimi, odišli do prérie, prestali piť vodu, meditovali a za pár dní sa pobrali na večnosť.

    Vyspelé bytosti žijú tak dlho ako chcú (aj desiatky tisíc rokov), kým si myslia, že ich pôsobenie v konkrétnom tele má zmysel.

  • Holandská vláda schválila eutanáziu pre deti vo veku do 12 rokov

    Deti vo veku viac ako 12 rokov už môžu požiadať o eutanáziu, povinný je však rodičovský súhlas až dovtedy, kým nedosiahnu 16 rokov.

    Haag 15. apríla (TASR) - Holandská vláda v piatok schválila eutanáziu pre deti vo veku do 12 rokov. Umožní tým milosrdnú smrť pre malé deti, ktoré "neznesiteľne a beznádejne" trpia. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AFP.

    Deti vo veku viac ako 12 rokov už môžu požiadať o eutanáziu, povinný je však rodičovský súhlas až dovtedy, kým nedosiahnu 16 rokov. Legálne je to aj pre deti do jedného roka, tiež so súhlasom rodičov.

    Nové rozhodnutie kabinetu prišlo po rokoch žiadostí holandských lekárov, ktorí apelovali, aby sa znížila súčasná veková hranica pre eutanáziu 12 a viac rokov.

    https://www.teraz.sk/zahranicie/holandsko-vlada-schvalila-eutanaziu/707867-clanok.html

    --

    Macron chce špecifický zákon o eutanázii do konca tohto leta
    .
    Brusel/Paríž 3. apríla (TASR) - Francúzsky prezident Emmanuel Macron v pondelok oznámil, že od vlády "do konca leta" očakáva návrh zákona o asistovanom umieraní. Zákon má byť výsledkom procesu priamych konzultácií s občanmi o eutanázii, ktorý Macron spustil vlani v septembri, informuje spravodajca TASR.

    Agentúra AFP informovala, že Macron chce týmto zákonom splniť odporúčania občanov. Konzultácie s občianskou spoločnosťou vyústili do záverov podporujúcich "aktívnu pomoc" pri umieraní za určitých špecifických podmienok.

    Francúzska legislatíva v súčasnosti zakazuje eutanáziu a asistovanú samovraždu, od roku 2016 však umožňuje opatrovateľom trvalo "pod vplyvom liekov" utišovať pacientov, ktorí sú blízko smrti a ktorí trpia veľkými bolesťami.

    Macron spresnil, že chce vytvoriť "francúzsky model eutanázie" do konca tohto leta a poveril vládu a parlament, aby rozhodli o obsahu zákona, ktorý musí stanoviť jasné obmedzenia. Medzi ne patrí potreba zaručiť "jasný a slobodný prejav vôle" podstúpiť asistované ukončenie života, možnosť rozmyslieť si túto voľbu a dôraz na neliečiteľnosť duševného či fyzického utrpenia žiadateľov o eutanáziu. Prezident zároveň vylúčil aj eutanáziu v prípade maloletých pacientov.

    V rámci EÚ je eutanázia legálna v piatich členských krajinách: v Belgicku, Holandsku, Luxembursku, Nemecku a v Španielsku.

    https://www.teraz.sk/zahranicie/macron-chce-specificky-zakon-o-eutan/705477-clanok.html

  • salámová metóda alebo ...len 5 až 10 detí ročne...verííííme vám veríííme,zrúdy a beštie...

    https://www.ta3.com/clanok/263868/holandsko-rozsiruje-moznost-podstupit-eutanaziu-umozni-ju-aj-pre-deti

  • 12.5.23
    Portugalský parlament schválil uzákonenie eutanázie
    Portugalský parlament v piatok schválil zákon, ktorý dekriminalizuje eutanáziu pre ľudí trpiacich nevyliečiteľnými chorobami či trpiacich veľkými bolesťami.
    Táto záležitosť je v prevažne katolíckej krajine dlho príčinou rozporu a vyjadroval s ňou nesúhlas i konzervatívny prezident Marcelo Rebelo de Sousa, ktorý je hlboko veriaci, píše AFP.
    Osoby nad 18 rokov budú mať povolené žiadať o pomoc pri zomieraní. Možnosť sa vzťahuje len na tých, ktorí trpia pretrvávajúcou a neznesiteľnou bolesťou a sú mentálne spôsobilí prijať takéto rozhodnutie.
    Zákon sa takisto bude vzťahovať len na Portugalcov a ľudí s trvalým pobytom v krajine, nie na cudzincov, ktorí by prišli do Portugalska s cieľom žiadať o eutanáziu.
    Parlament počas predchádzajúcich troch rokov legislatívu povoľujúcu eutanáziu schválil už štyrikrát. Tieto zákony však zakaždým z dôvodu nesúhlasu prezidenta poslali na posúdenie ústavnému súdu.
    Prezident predošlé návrhy vetoval s odvolaním sa na nejasné definície a neskôr povedal, že jazykové prostriedky použité na opis smrtiacich štádií chorôb sú sporné a vyžadujú si objasnenie.
    V piatok však návrh podporili vládnuci socialisti, ktorí majú v parlamente absolútnu väčšinu. Rebelo de Sousa má teraz k dispozícii týždeň na to, aby zákon zverejnil. Do platnosti v takom prípade vstúpi na jeseň, píše AFP s odvolaním sa na portugalské médiá.
    Eutanázia a asistovaná samovražda sú povolené len v niekoľkých krajinách vrátane štátov Beneluxu či Španielska, pripomína agentúra.
    https://www.teraz.sk/zahranicie/portugalsko-parlament-schvalil-uzakone/713921-clanok.html

  • Najvyšší súd v Ekvádore dekriminalizoval eutanáziu

    Quito 8. februára (TASR) - Najvyšší súd v Ekvádore dekriminalizoval v stredu eutanáziu a nariadil zákonodarcom a predstaviteľom zdravotníctva, aby vypracovali pravidlá a smernice pre tento zákrok.

    Rozhodnutie ekvádorského Najvyššieho súdu bolo reakciou na žalobu smrteľne chorej ženy s diagnostikovanou amyotrofickou laterálnou sklerózou (ASL). Žena na súde argumentovala, že by jej malo byť umožnené zomrieť dôstojne.

    V Latinskej Amerike bola doposiaľ jedinou krajinou, ktorá dekriminalizovala eutanáziu, Kolumbia. Verejná diskusia na túto tému prebieha aj v Čile a Uruguaji.

    Smrteľne chorá Paola Roldánová sa na súd obrátila vlani v auguste. Podľa nej má právo na dôstojnú smrť každý, kto trpí vážnou alebo nevyliečiteľnou chorobou. Žena na súde uviedla, že by jej malo byť umožnené "slobodne a dobrovoľne ukončiť svoj život" a zastaviť tak intenzívnu fyzickú alebo emocionálnu bolesť či utrpenie.

    Roldánová má 42 rokov a prvé príznaky ASL sa u nej začali prejavovať v roku 2020. Pri tomto ochorení degenerujú neuróny, ktoré ovládajú vôľou ovplyvniteľné svalové pohyby. Chorý nakoniec nie je schopný ovládať väčšinu svalov a zostáva paralyzovaný pri zachovaní psychických a mentálnych schopností.

    Nie je jasné, či bude Roldánová môcť zo stredajšieho rozhodnutia súdu profitovať, píše AP. Najvyšší súd totiž stanovil časový rámec 12 mesiacov na vypracovanie procedúr potrebných na zavedenie jeho rozhodnutia.

    --

    09.02.2024

    Holandský expremiér Dries van Agt a jeho manželka podstúpili eutanáziu

    Obaja zomreli vo veku 93 rokov držiac sa za ruky.

    Vo veku 93 rokov zomrel holandský expremiér Dries van Agt a jeho rovnako stará manželka po tom, ako spoločne podstúpili eutanáziu. Oznámila to v piatok nezisková ľudskoprávna organizácia The Rights Forum, ktorú expremiér založil, informuje TASR podľa správy agentúry AP.

    "Moje dievča“

    „Zomrel držiac sa za ruky so svojou milovanou manželkou Eugenie van Agt-Krekelbergovou, jeho oporou, s ktorou bol viac ako 70 rokov a ktorú vždy nazýval ‚moje dievča'," uviedla organizácia. Pár po sebe zanechal troch potomkov, ako aj viacero vnukov a pravnukov.

    Dvojicu už dlhší čas sužovalo podlomené zdravie. Van Agt utrpel v roku 2019 krvácanie do mozgu počas svojho prejavu na spomienkovom podujatí pre Palestínčanov a už sa nikdy úplne nezotavil. Len 2. februára pritom oslávil 93. narodeniny. Eutanáziu s manželkou podstúpil o tri dni na to, 5. februára.

    Dries van Agt bol najskôr členom Katolíckej ľudovej strany (KVP) a následne stredopravicovej strany Kresťanskodemokratická výzva (CDA), ktorá vznikla v roku 1980 spojením KVP a dvoch protestantských strán. Funkciu premiéra zastával v rokoch 1977 až 1982. AP uvádza, že po odchode z aktívnej politiky bol čoraz progresívnejším a v roku 2017 nakoniec z CDA odišiel pre ideologické rozdiely v súvislosti s jej prístupom k Izraelu a Palestínčanom.

    Prapradedko v úrade

    O zosnulom expremiérovi sa pochvalne vyjadril aj súčasný predseda holandskej vlády Mark Rutte či holandská kráľovská rodina. Rutte ho nazval svojím „prapradedkom v úrade" s „kvetnatým a jedinečným jazykom, jasným presvedčením a výrazným vystupovaním", ktorý dodal holandskej politike v čase jej polarizácie "farbu a obsah". Kráľovská rodina taktiež vyzdvihla, že vládu viedol v turbulentnom období, pričom svojou výraznou osobnosťou mnohých inšpiroval.

    Van Agt bol známy svojim impozantným rečovým prejavom s archaickými prvkami a tiež vášňou pre cyklistiku, s ktorou bol však po páde v roku 2019 nútený skončiť. Po návšteve Izraela v roku 1999 začal čoraz viac vyjadrovať svoju podporu Palestínčanom, pričom svoju skúsenosť z tejto cesty nazýval „obrátením".

    V roku 2009 založil neziskovú organizáciu The Rights Forum, ktorá sa zasadzuje za „spravodlivú a udržateľnú holandskú a európsku politiku týkajúcu sa palestínsko-izraelskej otázky".